İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Airedale Terrier

Köpekpedia

Airedale Terrier bütün terrier’lerin en büyüğüdür ve aynı zamanda bu köpeğe teriyerlerin kralı denir.Büyük Britanyanın yerli köpeğidir.İsmini Büyük Britanya’daki Yorkshire ilçesinde olan ünlü bir yarışmadan almıştır.

Airedale Terrier Fiziksel Özellikleri

Boy:55–60 cm

Ağırlık:17–22 kg

Baş:İyi dengelenmiş,yüzle kafa tası arasında bariz bi fark yoktur.

Kafatası:Uzun ve yassı bir kafatası vardır,çok kalın değildir.

Airedale Terrier

Burun:Siyah

Dudaklar:Sıkıdır

Çene ve Dişler:Alt ve üst çeneler güçlü,ağır ve kaslıdır.Dişler güçlü ve çok keskindir,üt dişler alt dişlerle örtüşür.

Yanaklar:Dolgunluktan arınmış yanakları vardır ve arsızlık kabul edilemez

Gözler:Siyah olur,genellikle küçük gözleri vardır ve gözleri çok belirgin değildir bu teriyerlerin çoğunda böyledir.

Kulaklar:V şeklindedir,küçük ama oranı diğer köpeklerle nerdeyse aynıdır.Kulaklar kafatasının yanında değil üstündedir.

Boyun:Kusursuz,kaslı,orta,uzunlukta ve kalınlıktadır.

Görev Özellikleri: Airedale terrier aynı zamanda çok güçlü bir koku yeteneğine sahiptir ve Afrikada,Kanda da ve Hindistanda iz sürmek için kullanılır.Aynı zamanda ruslar ve ingilizler savaş zamanı bu köpeği polisler ve silahı kuvvetler kullanırdı.Çok hızlı koşarlar ve çok iyi yüzebilirler.

Karakteri

Sahibi ile arasının çok iyi olmasına rağmen diğer köpekler ve yabancılarla ilişkilerinde dikkatli davranılmalıdır,aline bireylerine ve misafirlere karşı iyi olmasına rağmen yabancılara karşı serttir bu özellik Airedale terrier ırkını iyi bir bekçi köpeği yapar.Kendi kararlarını veren bir köpek olduğundan size tam anlamıyla itaat edecek bir ırk değildir.Bulduğu her toprak parçasını kazmak ister,sürekli enerji dolu ve hareketlidir;yürüyüş yapmayı ve koşmayı çok sever. çok fazla havlama isteği vardır;bu nedenle bahçeli evlerde beslenmesi uygundur.

Airedale terrier sadece iyi bir bekçi köpeği değil yaramaz bir oyun arkadaşıdır;eşyalarınızı kaçırır sizle oyun oynamayı çok sever.Evinize zarar vermemesi için mutlaka çok fazla kemirebileceği,sallayabileceği oyuncağı olmalıdır.

Tarihi

1800 yıllarda ingiltere’de su sıçanı ve su samuru avlamak için yaygın olarak kullanılmaktaydı.İlk başlarda ingiliz halkı tarafından pek tutulmayan bir ırk olmasına rağmen zamanla popüler bir av ve spor köpeği haline dönüşmüştür.1.dünya savaşında Airedale terrier köpekleri bekçilik ve mesaj taşımak için oldukça sık kullanılmıştır;bir sürü başarı ve kahramanlık hikayelerine imza atan ırk savaştan sonra oldukça popülerlik kazandı.Daha sonra zamanla popülerlikleri azalmıştır.

Irk Hakkında daha ayrıntılı bilgiye İngilterede yer alan Airedale Terrier Club ten ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.