İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alaskan Malamute Alaska Kurdu

Köpekpedia

Alaskan Malamute Alaska Kurdu Eskimo halkı olan Mahlemuit İnyupikleri tarafından Kuzeybatı Alaska’da ağır yükleri zorlu hava koşullarında kızakla çekmek için yetiştirilmiştir.;şimdi ise her yıl yapılan kızak yarışlarında görev köpeği olarak sportif amaçla kullanılmaktadır.Kuzeybatı Alaska’da ağır yükleri zorlu hava koşullarında kızakla çekmek için yetiştirilmiştir ayrıca eskimo halkının avladığı fok ve kutup ayısı avlarında,da insanlara oldukça yardımcı olmuştur.

Alaskan Malamute Yavru
Alaskan Malamute Yavru

Ataları Akita,Chow Chows,Norveç Elkhounds,Fin Spitz,Samoyeds,Siberian Husky,Amerikan Eskimo köpekleridir.Amerikan Kennel Kulübü 1935 yılında ırkı tanıdı ve aynı yıl Amerika’nın Alaskan Malamute Kulübü kuruldu.

Alaskan Malamute Alaska Kurdu Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Irk geniş göğüs ve güçlü, kaslı bir vücuda ve kalın kemiklere sahiptir.Kulakları hafif aşağıya doğru sarkık uyarıldığında ise diktir.Tüy yapısı oldukça kalın ve soğuk iklim koşullarından korunmak için çok uygundur.Yüz bölgesi tamamen beyaz,sırtın üzerine kıvrılmış tüylü bir kuyruk vardır.Renk olarak tek renk,gri,siyah,samur ve kırmızı olabilir.Yüz,ayak,bacaklar ve karın bölgesinde beyazlıklar olabilir.Yılda bir defa çok aşırı tüy dökecektir,bu dönemin dışında herhangi bir tüy dökme durumu yoktur.

Boy: Erkek 64-71 cm, Dişi 58-66 cm

Alaskan Malamute Alaska Kurdu
Alaskan Malamute Alaska Kurdu

Ağırlık 38 ila 56 kg ağırlığındadır

Karakteri

Görünüşü bir kurda benzemesine rağmen karakteri farklıdır.Havlamak yerine ulumayı tercih eder ve kazmayı çok sever,kedi.ufak köpekleri ve diğer küçük hayvanları av olarak görebileceği için dikkatli olunmalıdır.Mutlaka itaat eğitimi verilerek kontrol altına alınması ve erken sosyalleştirilmesi gerekir.İlk kez köpek sahibi olacakların pek düşünmemesi gereken bir ırktır.Oldukça sessiz bir ırktır ve insanları çok sever fakat her şeyi parçalamaktan ve koparmaktan zevk duyar;arabada bıraktığınızda dönüşte koltuklarınız olmayabilir. Çok akıllıdır eve yavru olarak getirdiğiniz andan itibaren eğitebilirsiniz ve öğrenebilir.10-12 haftalıkken mutlaka eğitime başlayın diğer köpeklere önerilen süre olan 6 aylıkken başlarsanız kontrolünüzü kaybedebilirsiniz.

Bakımı

Çok sık yıkamanıza gerek yoktur kirli olduğunda ayda 1 kez yaptırmanız yeterlidir.Tüylerinin bakımı ise haftada bir taranarak yapılmalıdır.Tırnakları ayda bir kesin.,dişleri sık sık fırçalayın.Kulaklarda haftalık olarak kir, kızarıklık veya enfeksiyona işaret edebilecek kötü bir koku olup olmadığını kontrol edin. Kulaklar kirli görünüyorsa, veteriner hekiminiz tarafından tavsiye edilen hafif bir kulak temizleyici ile nemlendirilmiş pamuklu bir topla silin.

Yorumlar kapatıldı.