İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alentejo Çoban Köpeği

Köpekpedia

Alentejo Çoban Köpeği orjinal adıyla Rafeiro do Alentejo Portekize ait sürü koruma köpeğidir ilk çıktığı yer Güney Portekiz’in Alentejo bölgesidir.

Alentejo Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–14 yıl
Boy: Erkek: 66–74 cm, Dişi: 64–70 cm
Kilo: Erkek: 40–50 kg, Dişi: 35–45 kg
Renk: Siyah, Fawn, Kaplan Desenli, Gri, Sarı

Alentejo Çoban Köpeği Baş vücuda orantılı geniş ve yuvarlak bir kafatası’na sahiptir.Gözler koyudur.Kulaklar küçük ile orta büyüklük arasında üçgen şeklindedir ve kafatasının ortasında yuvarlak uçlu ve sarkıktır. Erkek köpekler dişilerden hem boyut hemde kafa yapısı olarak büyüktür.Boyun kısa ve güçlüdür ve gerdanı vardır. Sağlam hacimli,kaslı bir gövdesi bulunmaktadır.Göğüs geniş ve derindir.Hem önde hem de arkada güçlü dik bacaklara sahiptir.Kuyruk uzun ve kıvrımlıdır.Saç orta uzunlukta, kalın,düz ve sıktır.Tüy rengi açık,çizgili,beyaz benekli bir desende siyah,kurt sarısı veya sarımsı olabilir.Tüylerin yılda iki kez dökülme mevsiminde iyice fırçalanması gerekir. Yılın geri kalanında çok az tüy bakımına ihtiyacı vardır.

Alentejo Çoban Köpeği
Alentejo Çoban Köpeği

Yavru köpek iken zıplama,koşma ve merdiven inip çıkma gibi aktivitelerle uğraşmasına izin vermeyin.Bunun nedeni, sağlıklı kemikler,kaslar ve tendonlara sahip olması için enerjisini koruması gerekmesidir.Havlamasının alçak ve derin tonu çok uzaklardan duyulabilir.Güçlü dişleri,cesareti, hızı nedeniyle, genellikle yaban domuzu ve diğer büyük av hayvanları için avlanmada kullanılır.

Karakter

Alentejo Çoban Köpeği Özellikle geceleri uyanık olan mükemmel,kendine güvenen bir bekçi köpeğidir.Yeni köpek sahibi olacaklar için uygun bir köpek değildir;ona liderlik yapabilecek bir sahibe ihtiyaç duyar.Sakin, kararlı ve cesur ama saldırgan değildir.Bağımsız, çok dikkatli ve kendinden emindir.Kendi ailesiyle sevecen ancak özellikle hava karardıktan sonra yabancılara karşı serttir.Bu köpek inatçı ve baskın olabilir. Rafeiro do Alentejo’yu eğitirken en iyi sonuçlar kararlı, tutarlı ve sevgi dolu bir yaklaşımla motivasyonel eğitim yöntemleriyle elde edilir.Eğitime olabildiğince erken başlamak çok önemlidir çünkü tamamen büyümüş bir köpek çok güçlü ve düzeltilemeyecek kadar büyük olabilir.Yetişkin köpeğin kendi fikirleri vardır ve sahibinin her arzusuna tamam demeyecektir.

Bu cins sert davranışlara karşı hassastır ve sevgi görmeyi ister.Yavruyken diğer hayvanlarla sosyalleştirilirlerse onlarla iyi geçinirler.Hala gençken onları sosyalleştirmek önemlidir.Bu köpekler oldukça yavaş olgunlaşır ve yaklaşık dört yaşında tam yetişkinliğe ulaşır.Sürü hayvanları korurlar ama gütme yapmazlar.Boyutlarına göre fazla yemek yemezler. Bir Rafeiro do Alentejo sahibi olurken kapsamlı erken sosyalleşme,itaat eğitimi ve tutarlı baskın liderlik çok önemlidir.

Alentejo Çoban Köpeği
Alentejo Çoban Köpeği

Oyuncu bir köpek değildir,enerjilerini gerçek iş olan sürü koruma için saklamak isterler.Oldukça asil karakteri ile yabancılara karşı sert ama çocuklara karşı uysaldır.Kuşkusuz saldırıdan çok savunmaya yönelik bir köpek olarak ün salmıştır.Apartman hayatı için tavsiye edilmez.İç mekanlarda mutsuz olur ve en azından büyük bir avluda yaşaması onun için uygundur.Bu cins yabancılara karşı çok şüphelidir ve bu nedenle güvenli, çitle çevrili bir bahçede tutmak gerekir.

Tarihi

Binlerce yıl önce geniş Tibet dağlık bölgelerindeki dev köpeklerden geldiği iddia edilmektedir.Bu güçlü ırkların genellikle batıya,Asya’ya doğru yavaşça göç ettikleri söylenir.Karadeniz’den Atlantik kıyılarına kadar Roma lejyonlarını takip ederek Balkanlar’ı geçtikleri düşünülüyor.Bu kadar geniş bir alanda ve yüzyıllar boyunca süren doğal seleksiyon sayesinde kendilerine has özellikler kazandılar bu sonunda onları bölgeden bölgeye farklılaştırdı.İber Yarımadası’nda geçimleri sığırların var olması bağlı sağlayan kabileler bu köpeklere büyük güçlü rakip kabilelerin sığır koruma köpeklerine önlem olarak baktılar.Rafeiro‘nun kökeni, görünümü, karakteri ve işlevi ile ilgili olarak Anadolu Çoban Köpeği ile İspanyol Mastiff (mükemmel köpek) arasında olduğu söylenebilir.

Portekiz’de kuzey ve güney arasındaki coğrafi ve iklimsel farklılıklarla birlikte, kısa süre sonra sığırları daha iyi otlaklar arayışı için yıllık olarak yer değiştirme ihtiyacı doğdu.Sonuç olarak, yüzyıllar boyunca, güçlü mastiflerın eşlik ettiği dev sürüler Douro’nun kuzey bölgesi ile Alentejo hinterlandı arasında hüküm sürdü.Nüfus yerleşik hayata geçtikçe köpekler sonunda güneydeki çayırlarda kaldılar ve burada adapte oldular sadece sürüleri değil, özellikle zamanla büyük arazileri korumak için kullanılmaya başlandılar.

Ancak, 1940’ların sonunda iki seçkin sinolog (António Cabral ve Filipe Romeiras) tarafından gerçekleştirilen bir çalışma sayesinde ırkın resmi standardı oluşturulmuştu 60’larda ve 70’lerde bu türsayı olarak azaldı ve 80’lerin başlarında yok olma düzeyine geldiler.Bununla birlikte bu yüzyılın başında küçük ama kararlı bir yetiştirici grubunun gayreti sayesinde aşıldığını söyleyebiliriz.

Yorumlar kapatıldı.