İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amerikan Akita

Köpekpedia

Amerikan Akita korkusuzdur ve kesinlikle geri adım atmayan bir köpektir.Sahibi iseniz sizi ve ailenizi sonuna kadar koruyacaktır.Erken yaşta eğitildiklerinde ve sosyalleştiklerin’de şefkatli, saygılı ve eğlenceli köpeklerdir.Amerikan Akita İkinci dünya savaşında işgal gücü olarak görev yapan Amerikan askerleri ve servis üyeleri tarafında getirilmiştir ve Amerika’lı yetiştiriciler ırkı daha büyük yapmak için uğraş verdiler.Akita, 1955 yılında American Kennel Club tarafından tanındı ve Miscellaneous sınıfına yerleştirildi. Bununla birlikte, Akita için cins standardı 1972’ye kadar onaylanmadı.

Amerikan Akita Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Özellikle Japonya’da olan ırkına çok benzer,iri kemikli,kaslı,güçlüdür.Küçük koyu kahverengi gözleri bulunmaktadır.Tüyleri çift katmanlıdır dıştaki daha ince yapıda alttaki ise daha kalın ve sıkıdır.Renkleri mavi brindle,kahverengi brindle,kırmızı brindle,açık kahverengi,kırmızı,gri,siyah,gümüş,benekli,beyaz,siyah brindle,açık kahverengi brindle olabilir.Amerikan Akitanın çeşitli renklerde yüz maskesi olabilir. Beyaz en yaygın olanıdır, ancak siyah ve pinto yüz maskeleri de mümkündür.

Amerikan Akita
Amerikan Akita

Ağırlık : Erkek 35 – 55 kg Dişi:32-48 kg
Boy:Erkek 65 – 72 cm Dişi: 55 – 62 cm

Karakteri

İnatçı bir yapıları vardır ve yabancılara karşı her zaman şüpecidirler.Bu özellikleri onları oldukça iyi bir bekçi köpeği yapmaktadır.Diğe evcil hayvanlar ile ilişkileri hiç iyi değildir ve ilk defa köpek sahibi olacaklara önerilmeyen bir ırktır.Siz ve ailenize çok sıkı bağlarla bağlanır ve her zaman yanınızda olur.Uzun süreli göz teması köpek tarafından bir tehtit olarak kabul edilir ve agresif bir şekilde yanıt verebilirler ayrıca eğitim sırasında şiddet uygulanırsa çok daha fazlasıyla size cevap verecektir.

Bakım

Amerikan Akita Yavru
Amerikan Akita Yavru

Yetiştirilirken özel dikkat gösterilmelidir. Bu köpekler dört ile yedi ay arası çok hızlı büyür ve onları kemik bozukluklarına karşı hassas hale getirir. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli, düşük kalorili bir diyet uygularsanız eklem sorunlarını çok daha az yaşarsınız. Buna ek olarak,yavru taş ve beton gibi sert yüzeylerde koşmak ve oynamak izin vermeyin; çimenlerin üzerinde oynaması onun ortopedik problem yaşamasına engel olacaktır. En az iki yaşına gelene ve eklemleri tamamen oluşana kadar sert yüzeylerde zıplamasından veya koşu yapmasından kaçının.

Yorumlar kapatıldı.