İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amerikan Pitbull Teriyeri

Köpekpedia

Amerikan Pitbull Teriyeri,19.yüzyılda boğa ve ayı gibi hayvanlarla mücadele edebilmek için üretilen bir ırktır.Sonrasında 19. yüzyılda çok yaygın olan köpek dövüşlerine katılmış ve fiziksel özelliklerinden dolayı büyük başarılar elde etmiştir.1835 yılında köpek dövüşleri yasaklanınca bu ırk farklı amaçlar için kullanılmıştır.İçgüdüsel olarak saldırgan bir ırk olmasına rağmen agresifliği tamamıyla yetiştirme tarzına bağlıdır.Köpek dövüşlerinden sonra bu ırk bekçi köpeği olarak da kullanılmıştır.Ama hala daha günümüzde bu ırk farklı alanlarda farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Amerikan Pitbull Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Amerikan Pitbull Teriyeri Köpeği
Amerikan Pitbull Teriyeri Özellikleri

Bu ırkın karakteristik özelliklerinden biri de kafasıdır.Kafasının şekli diğer köpeklerden oldukça farklıdır.Kulakları orta büyüklükte ve aşağı doğru sarkıktır.Çenesi çok kaslıdır ve çene gücü olarak en güçlü köpeklerden biridir.Dişleri jilet gibi keskin ve aralıklıdır.Genel görünüş itibariyle küçük görünseler de büyük görünen köpeklerin çoğundan daha güçlü ve kaslıdır.Aynı zamanda çok çevik ve hızlıdır o yüzden köpek dövüşlerinde çok tercih edilen bir ıktır.

Boy: Erkek:49-57 cm,Dişi:45-53 cm

Kilo: Erkek:26-31 kg,Dişi:23-29 kg

Yaşam süresi: 10-16 yıl

Karakteri

Sanılanın aksine vahşi bir şekilde yetiştirilmediği taktirde oldukça nazik ve sevecen bir ırktır.Yanlış yetiştirilme ile çoğu köpeğin oldukça vahşileşebileceği bir gerçektir.Sahibine karşı çok sadıktır.Yakın koruma için oldukça iyi bir ırktır ve sahibini canı pahasına korur. Görünüşünün aksine çocuklara karşı oldukça iyi ve sevecendir.Çocuklarla arası çok iyidir onlara bakıcılık yapar ve onları korur.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak inatçı bir ırktır.Bu nedenden dolayı eğitimine küçük yaşlarda başlanması önerilir.Enerji seviyesi oldukça yüksek bir köpektir,özellikle de sahibiyle oyun oynamayı çok sever.Diğer hayvanlarla gayet iyi anlaşır ancak herhangi bir saldırı anında kendini korumaktan ve agresifleşmekten çekinmez.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Tüy yapısından dolayı soğuk havalara uygun değildir bu yüzden bahçe ortamında besleniyor ise ısıtmalı bir kulübeye ihtiyacı vardır.

Bakımı

Amerikan Pitbull Teriyeri
Amerikan Pitbull Teriyeri Bakımı

Apartman ortamında kolayca yaşayabilen bir ırktır fakat yine de düzenli olarak egzersizlerini yapması gerekmektedir. Soğuk havalara hiç dayanamaz o yüzden bahçeli bir ev yerine apartman dairesi onun için daha uygundur. Eğer soğuk havalarda dışarı çıkarılacak ise köpek kazaklarından giydirilmesi gerekir.Çok fazla bakım istemeyen bir ırktır sadece haftada bir defa taranması ve yılda iki defa banyo yaptırılması gerekir.Genel olarak oldukça dayanıklı bir ırktır.

Yorumlar kapatıldı.