İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amerikan Staffordshire Teriyeri

Köpekpedia

Amerikan Staffordshire Teriyeri kökeni çok eskiye dayanan bir ırktır.1800’lerden beri çok sevilen bir köpektir.Irk olarak kabul edildiği 1939 yılında bu yana da popülaritesi oldukça artmıştır.Bu köpek ırkı Bulldog ve Game Terriyeri çiftleştirilmesi ile oluşan bir ırktır.Eski yıllarda ayı, yaban domuzu avında da oldukça kullanılmıştır.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Dik kulaklı,atletik ve oldukça kaslı bir vücut yapısına sahiptir.Kısa tüylere sahiptir.Kahverengi-beyaz,siyah-beyaz, bej-beyaz tüy renkleri vardır.Aynı zamanda tek renkten oluşan tüy rengine sahip olanlar da vardır.Çok güçlü bir çene yapısına sahiptir.Dişlerinin de çok keskin olmasından dolayı ısırması durumda ciddi zararlar verebilir. Eğitilebilirlik düzeyi yüksektir.Fazla egzersiz isteyen bir köpektir ancak egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda da beslenebilir.

American Staffordshire Teriyer
American Staffordshire Terrier Irkı

Boy: Dişi: 42–45 cm, Erkek: 45–48 cm Kilo: Dişi: 27–40 kg, Erkek: 28–41 kg Yaşam süresi: 10–15 yıl

Karakteri

Sadık,koruma iç güdüsü fazla bir köpektir.Başka hayvanlara karşı hırçın tavırlar sergiler ve agresifleşebilir. Enerjik,tam bir görev köpeğidir.Ağrı eşikleri yüksektir.Bekçi ve koruma köpeği olarak yaygın bir kullanımı vardır.Sert görünümlü bir köpek olmasına karşın aile ortamına uygun,aynı zamanda çocuklarla ve bebeklerle çok iyi geçinen bir köpektir.Görünüş olarak American Pitbull Teriyer’e benzerliğinden dolayı,karakter özellikleri de aynı zannedilmektedir.Aynı kökene sahip olmalarına karşın karakter olarak birbirlerine benzemezler.Sevecen,oyuncu,akıllı ve atletik bir köpektir.

Bakımı

American Staffordshire Terrier Irkı
American Staffordshire Terrier Bakımı

Egzersiz ve mama kalitesi bu ırk için büyük önem taşır.Çok fazla egzersize ihtiyacı olduğundan yeterli egzersiz yaptırılmadığı takdirde agresif ve fazla enerjik tavırlar sergileyebilir. Mama tercihi ise kalorisi yüksek ve enerji veren mamalardan olmalıdır.Fiziksel olarak güçlü olmasına karşın değişen hava koşullarına adapte olmakta zorluk yaşar.Bu yüzden bahçe ortamında besleniyorsa,mutlaka bir kulübe temin edilmelidir.Özgürlüğü seven bir köpektir bu nedenden dolayı çok fazla bağlanmaktan hoşlanmaz.Mümkünse ona ayrılan bir alanda serbest dolaşması daha iyidir.

Yorumlar kapatıldı.