İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avustralya Kelpie

Köpekpedia

Avustralya Kelpie,kökeni Avusturalya’ya dayanan bir ırktır ve iki ırkını çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir.Siyah Collie, 1800’lerde Avusturalya’ya ithal edilmiştir ve birçok diğer ırk ile çiftleştirilmiştir. Ortaya çıkan bir köpek cinsi dayanıklı, kıtanın sert iklimine dayanabilen ve neredeyse hiç durmadan çalışabilen bir cinsti. Dayanıklı ve zeki bir cins olduğu için kısa zamanda birçok çiftçi tarafından tercih edilmiştir.Jack Gleeson adlı bir kişi tarafından alınan bu cins ilk defa 1872’de “Kelpie” olarak adlandırılmıştır.Adını Kelt mitolojisinden almaktadır. Avustralya Kelpie daha sonra dünyadaki diğer ülkelere ihraç edilmiştir ve ırk, özellikle iklime, bitki örtüsüne ve çeşitli çiftlik hayvanlarına çok kolay bir şekilde adapte olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde de kullanılmıştır.Bu günlerde, Avustralya Kelpie, dünya çapında,tespit çalışmaları, terapi ve köpek sporlarında sıkça görülür.

Avustralya Kelpie Özellikleri

Avustralya Kelpie Irkı
Avustralya Kelpie Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Sık ve katmanlı bir kürke sahiptir,bu nedenle sıcak veya soğuk ortamlara kısa süre içerisinde adapte olabilir. Son derece tatlı bir görünümü olan bu köpeklerin arka bacakları gelişmiştir.Bu daha rahat ve verimli görev yapmalarını sağlar.Siyah ve açık kahverengi renkleri görülür.

Kilo: Erkek: 15–24 kg, Dişi: 14–22 kg

Boy: Erkek: 46–53 cm, Dişi: 42–48 cm

Yaşam süresi: 12–16 yıl

Karakteri

Dost canlısı,enerjik,atik,sadık ve zekidir.Bağımsız bir yapıya sahiptir ve küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmesi gereken bir ırktır.Aynı zamanda çok iyi bir bekçi köpeği olduğundan dolayı yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir.Tam bir görev köpeği olduğu için düzenli egzersiz yaptırılmalı ve iyi bir eğitim verilmelidir.Egzersiz yaptığı sürece mutlu olan ve yorulmak bilmeyen bu ırk apartmanda beslenebilecek bir ırk değildir.Çocuklarla arası çok iyidir ancak iç güdüsel olarak gütmeye eğilimli olduğu için kıstırma gibi özellikleri vardır.Bu nedenden dolayı küçük çocuklarla bir araya getirilirken gözetim altında tutulmaları gerekir.

Bakımı

Avustralya Kelpie Köpeği
Avustralya Kelpie Bakımı

Genel olarak çok dayanıklı bir ırk olmasına rağmen görülebilen bazı genetik hastalıklara sahiptir.Bunlar kriptorşidizm,kalça displazisi ve progresif retinal atrofidir.Düzenli olarak diyet yaptırılması gerekir.Egzersizleri uzun ve yorucu olmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.