İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

Köpekpedia

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği,1900’lü yıllarda Avustralya’nın zorlu arazilerine karşı çobanlık için üretilmiştir.Kendisine topukçu lakabı takılmıştır çünkü sürüdeki diğer hayvanların topuklarını ısırmasıyla ünlüdür.Sığır gütme amacıyla iki ırkın çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır ve bu türler şunlardır;Bull Teriyer,Mavi Collie ve Dingo.1800’lü yıllarda Dingo ve Collie türlerini çiftleştirilmiştir ve sonrasında 1870’de çıkan tür Bull Teriyer ile çiftleştirilip daha saldırgan olmasını sağlamıştır. Sonrasında Dalmaçyalı ile çiftleştirilip daha kuvvetli bir hal almasını sağlamıştır ve sonuç olarak şu anki Avustralya Sığır Çobanı Köpeği oluşmuştur.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kürkü pürüzsüzdür,tüyleri kısa ve serttir.Aynı zamanda çift kürkü bulunur.Dışarıdaki kürkü çok sıkı ve sert olduğu için yağmura karşı dayanıklıdır.Özellikle alt çenesi güçlü,kaslı,derin ve çok gelişmiştir.Dişleri keskin,güçlü ve eşit aralıklıdır.Yakaladığı avını çok iyi kavrar ve kaçırması muhtemel değildir.Oval,orta büyüklükte ve koyu kahverengi gözlere sahiptir.Kulakları orta büyüklüktedir,yukarıda durur ve kurt köpeklerine benzer.Boynu güçlü,kaslı ve orta uzunluktadır. Kuyruğu aşağıda durur ve çok uzun değildir.Burnu siyahtır ve iyi koku alır.Ağzı kalın,orta uzunlukta ve aynı zamanda çok güçlüdür.Mavimsi gri ve toprak renkleri görülür.

Boy:Erkek:46-52 cm,Dişi:42-48 cm

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Irkı
Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Özellikleri

Kilo:Erkek:15-17 kg,Dişi:13-16 kg

Yaşam süresi:12-15 yıl

Karakteri

Sahibine karşı çok sadık ve korumacı bir köpektir.Kendi bölgesini korur ve cesurdur.Eski zamanlarda çobanlık için üretilmiştir fakat aynı zamanda çok oyuncu bir köpektir.Fazla egzersize ihtiyaç duyduğu için apartmanda beslenmesi tavsiye edilmez.Yeterli egzersiz yaptırılmadığı takdirde agresif tavırlar sergileyebilir. Çocuklarla arası çok iyidir ve ailesi ile vakit geçirmeyi çok sever.

Bakımı

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği
Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Bakımı

Ölü tüyleri,düzenli olarak tarak veya fırça yardımıyla alınmalıdır.Mevsimsel değişiklerde bir yada iki kez tüy değiştirir.Çok hareketli olmasından dolayı günlük egzersizlerinin eksiksiz yaptırılması gerekir.Beslenmesine dikkat edilmelidir, mama ve takviye gıdalar dışında bir şey tüketmemesi önerilir.

Yorumlar kapatıldı.