İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avusturyalı Pinscher

Köpekpedia

Avusturyalı Pinscher Orta büyüklükte bir Avusturyalı köpek,kaslı bir vücuda ve iyi atletik yapıya sahip sağlam bir ırktır.

Avusturyalı Pinscher Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy:Dişi:42–48 cm,Erkek:44–50 cm
Kilo:Dişi:12–18 kg,Erkek:12–18 kg
Renk:Siyah ve Bronz,Stag Kırmızı,Kahverengi-Sarı,Russet

Nispeten kısa boylu tıknaz bir köpektir ve yapısı yetiştirilme amacı olan çeşitli görevleri yerine getirmeye devam etmesini sağlar.Yakın akraba Alman Pinscher’den daha sağlam bir şekilde bir vucud yapısına sahiptir.

Avusturyalı Pinscher’in başı tipik olarak, ağzından biraz daha uzun olan geniş bir kafatasına sahip “armut biçimli” olarak tanımlanır. Kürk rengi ne olursa olsun gözleri koyu ve burnu siyah olmalıdır. Küçük kulakları başlarının üstündedir ve uçları katlanmış yarı dik olan “düğme kulaklar” olarak tanımlanır. Kaslı dikdörtgen şekilli bir gövdeye sahipler. Fıçı şeklindeki göğüsleri derin, güçlü bacaklarla desteklenmektedir. Kuyrukları aşırı uzun olmamalı ve hareket ederken vücut üzerinde dik durmalıdır. Kalın çift katlı kısa veya orta uzunlukta kuyrukları olmalıdır Çoğu köpekte yüzü, ayakları ve kuyruğunun ucu gibi çeşitli yerlerde görülebilen beyaz lekeleri vardır.

Avusturyali_Pinscher
Avusturyali_Pinscher

Bu ırk bir çiftlikte özgürce koşan bir köpek türü olduğundan partman dairesinde veya küçük bir evde yaşaması beklenemez.Büyük bir alana ve özgürce koşmaya ihtiyaçları vardır. Yorgun olduklarında bile hareketsiz oturma eğiliminde değildirler bunun yerine evlerinin etrafında dolaşıp etrafı araştırırlar.

Oldukça küçük olmasına rağmen büyük miktarda egzersize ihtiyacı vardır. Günde en az bir saat onları yürüyüşe veya koşuya çıkarmak, eğitim,köpek aktiviteleri ve oyunlarla eğlendirilmesi gerekir. Hiçbir şekilde tembel bir köpek değildirler ve enerjileri harcanmazsa yıkıcı alışkanlıklar geliştireceklerdir.

Karakter

Yabancılara güvensizliği bitmek bilmeyen enerjisi, uyanık doğası ve havlama arzusu onu iş için mükemmel bir aday yapan Avusturyalı Pinscher’den çok az köpek bu konularda rakip olabilir..Ailesi dışındaki insanlara karşı hoşgörülü olmasını sağlamak için yavruluktan itibaren derinlemesine bir sosyalleşme gerekiyor.

Her yaştan çocuk için harika bir arkadaştır. Aileleriyle güçlü bir bağ kurarlar, onlara büyük bağlılık gösterirler ve her fırsatta size karşı sevgilerini görebilirsiniz. Oyunbaz ve nazik doğaları nedeniyle çocuklarla yaşama çok uygundurlar.

Harika bir bekçi köpeğidirler her zaman tetikte olan bu ırk asla birişini bırakmazve her zaman “görev başındadır”.Etrafta bir Avusturyalı Pinscher varken, evinizin her zaman korunduğundan emin olabilirsiniz. Bir saldırganı gerçekten onlara zarar vermek yerine korkutmak için havlamaya daha yatkın olsa da son çare olarak saldırmaktan çekinmeyecektir.Irkta doğuştan gelen yabancılara karşı güvensizlik bazı sorunlara yol açabilir.

Avusturyalı Pinscher, kendinden istenilenleri sürekli kafasında sorgulayan bir tür olduğundan gerekli bulmadığı istekleri yerine getirmeme eğlimindedir. Bu nedenle eğitecek kişinin otorite kurması ve ona kendi isteklerini yapma hakkı vermemesi gerekmektedir.

Tarihi

Avusturyalı Pinscher veya Österreichischer Pinscher, başlangıçta bir çiftlik köpeği olarak kullanıldı;fare gibi haşaratları yok etme görevi verildi.Çok yönlü köpekler oldukları için aynı zamanda çiftlik hayvanları gütme ve yırtıcı yabani hayvanlardan koruma görevini’de üslendiler.

Çiftlik Köpeği
Çiflik Köpeği

Irkın Alman Pinscher ve yerel Avusturya ırklarından türediği düşünülmektedir.Pinscher tipi köpeklerin yüzyıllardır var olduğu ve eski köpekler olduklarına inanılıyor. Bununla birlikte cins ilk olarak 1928’de resmen tanındı.Cins, çiftçilerin arazilerini korumasına yardımcı olan çok amaçlı ve kullanışlı bir köpek olacak şekilde geliştirildi. Cinsin gerçek fiziksel görünümü hiçbir zaman bir öncelik olmadı ve geçmişte cins üyeleri görünüşlerinde oldukça farklıydı. Avusturyalı çiftçiler, topraklarını ve hayvanlarını isteyerek koruyacak sadık bir köpeğe ihtiyaç duyuyordu. Bunun yanı sıra, onları insanlarla sosyal ve diğer hayvanlara toleranslı olmaları için yetiştirdiler.

Cinsin tarihinde önemli bir figür eski bir köpek olan “Canis Palustris” in en yakın yaşayan akrabası olduğuna inanan Emil Hauck adlı bir adamdır. 1920’lerin başında, eski cinse en çok benzeyenleri dahil ederek bir ıslah programı oluşturmayı ve bunu yaparak tek tip bir cins yaratmayı kendine görev edinmiştir.

Çok sayıda diğer Avrupalı ​​köpeğin olduğu gibi, Dünya Savaşları da Avusturyalı Pinscher soyunu devam ettirmesi için zor bir dönemdi ancak çok yönlülükleri ve daha kırsal alanlarda yaşamaları sayesinde yok olmaktan kurtuldular. Hayatta kalan bu köpekleri,Emil Hauck’un yetiştirme programına katılan köpekler olmamasına rağmen saflık özelliklerini korumuşlardır.Son yıllarda, “Der Klub für Österreichische Pinscher” (KOP), türün hayatta kalmasında ve yerel olarak popülaritesinin artmasında etkili olmuştur. Bu çabalarına rağmen, Avusturya Pinscher nadir bir tür olmaya devam ediyor ve bugün Avusturya dışında nadiren görülmektedir.

Yorumlar kapatıldı.