İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balkan Tazısı

Köpekpedia

Balkan Tazısı ülkesinde bilinen adıyla Srpski Gonic Sırp Tazısı hem avlanmaya hem de evde yaşama katkıda bulunan canlı bir mizaca sahip nazik bir türdür.İnatçı, güvenilir, karakter dolu ve sağlam olan bu koku tazı, dost olabilir. Tutarlı ve sabırlı eğitim gereklidir.

Balkan Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12 yıl
Boy: Erkek: 46–56 cm, Dişi: 44–54 cm
Kilo: Erkek: 11–23 kg, Dişi: 11–23 kg
Renk: Siyah – Kırmızı

Sırp Tazısı
Sırp Tazısı

Başı düz ve eğimlidir,ağzı sivridir ve her koku tazı türünde olduğu gibi düşük kulakları vardır.Düz ve kaba tüylere sahiptir.Gözler ovaldir ve koyu renklidir.Kulaklar yüksekte ve orta uzunlukta ve genişlikte; aşağıya ve yanaklardan sarkar. Boyun güçlü ve hafif kavislidir.Vücudu hafifçe dikdörtgendir sırtı kaslı uzun ve güçlüdür.Kuyruk hafifçe kıvrıktır ve bol tüylerle kaplı sırt çizgisinin altındadır. n kısım güçlü, kaslı ve kaslı kürek kemikleri ile paraleldir. Arka kısımlar kaslı kalçalar ile güçlüdür.

Karakter

Ailesi ve sahipleri ile güçlü bağlar kuran çok nazik bir köpek türüdür.Canlı bir cinstir ve sevdikleri ile yürümeyi ve oynamayı sever. Bu ırk avı bulana kadar pes etmeyen inatçı bir doğaya sahip çok çalışkan bir köpektir.

SRPSKI GONIC
SRPSKI GONIC

Tarihi

Hoş huylu ve itaatkar olarak nitelendirilen türün, eski zamanlarda Fenikeliler tarafından Balkan bölgesinde bırakılan köpeklerden geldiği düşünülüyor.İlk kaydı Frank Laska adlı bir adamın cinsi ayrıntılı olarak tanımladığı 11. yüzyıldan geliyor. 1924’te cins için yazılmış ilk standart tarih boyunca Balkanlar’da geçerli olmuştur ancak, 1940 yılına kadar Fédération Cynologique Internationale, başka yerde kabul edilmiş olan standardı kabul etmedi ve 1996’daki FCI toplantısında isminin resmi olarak Sırp Tazısı olarak değiştirilmesine karar verildi.Bugün, Sırp Tazısı ana vatanında yaygındır ancak diğer ülkelerde çok nadirdir.

Yorumlar kapatıldı.