İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bandog

Köpekpedia

Bandog genellikle belirli bir safkan köpekten ziyade bir cins türü olarak kabul edilir.Yüzyıllardır korkunç bekçi köpekleri olarak kullanılmıştır. Bu tür köpekler, koruma ve koruma yeteneklerinde eşsizdir.

Bandog Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam Süresi:8-10 yıl
Boy: Dişi: 56–61 cm, Erkek: 60–65 cm
Kilo: Dişi: 38–50 kg, Erkek: 50–59 kg

Geniş gen havuzları nedeniyle hem düz hem de desenli renklerde çok çeşitli olabilir.Bunlar arasında sarı, siyah,çeşitli tonlarda brindle, gri ve açık kahverengi; mavi oldukça yaygındır ve kırmızı da mevcuttur.Pek çok bu türdeki köpeğin kürkü ana rengi koyu ve ikincil rengi beyazdır.Oldukça güçlü acı eşikleri çok yüksek olan vucudu’nun tamamı kastan oluşan bir melez köpek türüdür.

mastiff
Mastiff

Karakter

Bu ırk koruma ve koruma yeteneklerinde eşsizdir ancak dikkatlice eğitilmedikleri ve kontrol edilmedikleri takdirde son derece tehlikeli olabilirler.Gerçekten korkutucu bir hayvandır.Neyse ki tipik bir Bandog’un inanılmaz kuvvetine uygun beyinleri vardır.Bu tür köpekler çok zeki olarak kabul edilir ve sezgileriyle bilinir özellikle de potansiyel tehditleri algılamaya gelince gereksiz hiç bir şey yapmazlar ve doğru karar verirler.

Ayrıca bilinen en iyi bekçi köpekleri olarak kabul edilir.Onlar için bir lakap, “Sessiz Barış Muhafızları” dır, çünkü çok fazla havlamazlar ancak çoğu kez tehdit oluşturan şey ne olduğunu bile bilmeden neredeyse her tehdidi etkisiz hale getirirler.İlginç bir şekilde, çocuklarla çok iyi sosyalleşirler (özellikle onlarla birlikte büyümüşlerse) ve çocukları her türlü zarardan korurlar.

Bu köpekler boğa güreşi ve dövüş geçmişine sahiptir bu nedenle aşırı derecede kışkırtıldığında mutlak tehlikelerdir ancak tipik olarak sakin,özverili ve aileleriyle eğlenmeyi severler.İnsanlarla ve diğer hayvanlarla sosyalleşme (mümkünse yavruluk döneminden başlayarak) mutlak bir gerekliliktir; özellikle tehdit edildiklerini hissederlerse yabancılara karşı çok agresif olabilirler,tanımadıkları insanlarla yalnız bırakılmamalıdır.

Çok zekidir ve bu nedenle oldukça kolay eğitilir; tutarlı,pozitif yöntemler en iyi sonucu verir.azarlamak veya sert muamelesi sadece bela getirir.VBekçi köpeği yeteneklerine gelince kesinlikle eşsizdir. Havlama eğilimleri düşüktür, bu yüzden kimseyi davetsiz misafirlere karşı uyarmaz’lar,bunun yerine herhangi bir potansiyel tehdidi sessizce etkisiz hale getirirler.Tanıdıkları insanlarla son derece sosyaldirler ve bilmedikleri insanların etrafında tehlikelidirler. Ailenin çocukları etrafında kendi kendilerine atanan “bebek bakıcısı” olarak hareket ederler çünkü çok güvenilir ve koruyucudur’lar ve ruhsal sorunlu çocukların sevgi ile tedavisinde kullanılmaktadır.

bandog
bandog

Tarihi

Bir şemsiye cins türü olarak kabul edilebilir,ancak bazıları,Swinford (1960’larda türün gelişimi sağlayan ABD’li veteriner John Swinford) Amerikan Bandogge’yi tanımlamak için bu terimi kullanır. Bu köpekleri geliştirmek için çeşitli Bulldog ve Mastiff ırkları çaprazlanmıştır,bu da özellikle “gerçek bir Bandog” un ne olduğu konusundaki kafa karışıklığına neden olabilir.

Genellikle belirli bir Irk’tan ziyade bir tür olarak kabul edildiğinden tarihi oldukça karışıktır.Bu türden bekçi köpekleri artık olmasa da en azından on altıncı yüzyıldan beri var olmuştur.1576’da İngiliz yazar Abraham Fleming, Of Englishe Dogges adlı bir inceleme yayınladı ve “Bandogge” u “büyük, inatçı, çirkin ve istekli” bir Mastiff türü olarak tanımladı.Bu adı almasının nedeni köpekler genellikle deri kayışla ağaçlara veya direklere bağlı oldukları için verilmiştir; sonunda modern zamanların Bandogları haline geldi.

Yüzyıllar boyunca genellikle tek bir cins yerine bir bekçi köpeği tipine atıfta bulundu.Hangi ırkların gerçek bir Bandog yaptığı konusunda uzun süredir tartışma sürse de, on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda genellikle bir tür Bulldog ile bir Mastiff veya Molosser köpeğinin melezi olarak bilinir hale geldi.

Bu üreme geçmişleri hakkında birkaç özel kayıt veya açıklama vardır ancak Bandogs’un gen havuzlarında olduğu bilinen bazı ırklar arasında Napoliten Mastiff,Perro de Presa Canario, Amerikan Pit Bull Terrier, İngiliz Mastiff, Amerikan Bulldog, Cane Corso, Büyük Dane, Fila Brasileiro, Boerboel ve nadir bulunan Tosa Inu (Japon Mastiff), diğerleri arasında.Bu melezlerin pek çok çeşidi geliştirildi bazıları Bandoglar olarak adlandırıldı ve diğerleri değildi, ancak hepsi benzer genetik yapı ve fiziksel özelliklere sahipti.

1960’larda Amerikalı veteriner John B. Swinford, Bandog gen havuzunu bir şekilde geliştirdi.1964’ten başlayarak, Swinford, Amerikan Pit Bull Teriyerleri ile çeşitli Mastiffleri (en önemlisi İngiliz Mastifi) geçtiği seçici bir yetiştirme programına başladı; amacı “nihai bekçi köpeğini yaratmaktı” ve köpekleri Swinford Bandogs olarak tanındı. Ne yazık ki, 1971’de Swinford, Swinford Bandog tanınmış bir cins olarak kurulamadan öldü.Bugün, dünya çapında çok sayıda köpek yetiştirme programı bulunmasına rağmen,Bandog yetiştrilmesi zor olduğundan oldukça nadir görülüyor.

Yorumlar kapatıldı.