İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Batı Sibirya Laykası

Köpekpedia

Batı Sibirya Laykası Rusya kökenli avlanmak için kullanılan bir ırktır.Ural, Batı ve Doğu Sibirya orman alanı ve Khanty ve Manci bölgelerine ait bir köpektir.Bazı örnekler, bir kurt veya çakal ile neredeyse mükemmel bir şekilde eşleşen renklere sahiptir, ancak arkada taşınan kıvrık bir kuyruğu vardır. Bu cins Sibirya’nın geniş bir bölgesinden geldiğinden, gen havuzu oldukça büyüktür ve çok fazla genetik çeşitlilik gösterir.

Boy:Erkek 56 – 61 cm Dişi 53 – 58 cm
Ağırlık: Erkek16 – 23 kg Dişi:14 – 20 kg

Batı Sibirya Laykası Tarihi ve Özellikleri

İlk olarak 1947 yılında ırk olarak kabul edilmesi için teklif götürülmüş fakat kabulü 1952 yılında olmuştur.Köpeklerin en çok bulunduğu bölge rusya’dır ve tüm ormanlık alanlarda avcılık amaçlı kullanılmaktadır.

Batı Sibirya Laika (WSL), orta boy bir Nordic spitz türü av köpeğidir. Bu evcil köpek türü, vahşi atalarıyla birçok ilkel cins özelliğini paylaşır. Örneğin köpeklere has vücut kokusu çok azdır veya hiç yoktur, dişiler genellikle yılın yalnızca bir kez kızana girer, genellikle ilkbaharda yavruları olur, yavru köpekler için yiyecek kusar, yavru köpekler için toprakta bir yuva kazar, ve doğal olarak avlanma amacıyla kullanılan aşırı akut duyulara sahiptir.

Renkleri kurt gibi görünse de, bu bir kurt melezi değil, Rusya’da geliştirilen yerleşik bir köpek türüdür. 1900’lerin başlarında Ruslar, cinsin ırk özelliklerini düzeltmek için daha fazla çaba harcadılar ve gerçek bir ırk standardı oluşturdular. Laika’nın doğal avlanma içgüdüleri, çoğu modern evcil av köpeği ırkından çok farklıdır. Örneğin, çoğu Laikas doğal olarak av hayvanları bulmak için ağaç gölgeliklerine bakarken bu diğer av köpeklerinin asla öğrenemeyeceği bir avlanma özelliğidir.

Batı Sibirya Laykası
Batı Sibirya Laykası

Ağaçta bir av olduğunda köpek havlar ve taş ocağını ağaçtan ağaca takip edecektir. Ancak, yerde kovalanan herhangi bir av, bir ağaca çıkıncaya kadar kadar sessizce takip eder.Yerde beslenen bir sincap bulunursa, WSL bir ağaca ulaşmadan onu yakalamaya çalışacak ve yakalanmazsa,sonuna kadar onu kovalamaya devam edecektir, yerdeki bu kovalamacada sessizdir. Sincap, sıcak takipten kaçmak için ağaca koştuğunda, köpek havlayacaktır.

Tehlikeli avlar konusundaki kararlılığı iyi bilinmektedir;bir Rus boz ayısı avcısı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, doğal ilkel avlanma içgüdüleri ve bu köpekler hayatta kalma yeteneği nedeniyle, tehlikeli avlara hücum etmezler bu nedenlede yaralanmazlar.WSL bir yakalama köpeği değildir.Avını bulur köşeye sıkıştırır ve aycının son hamleyi yapmasını sağlar.

Bu köpekler ayrıca avcının atış yapabileceği mesafeyi tahmin edip geyik varsa onları menzil alanına sokar.Laika terimi, havlayan bir köpek anlamına gelir. Kuzey Amerika’da WSL şu anda yaban domuzu, ayı, puma, bobcat, rakun, opossum, sincap gibi hayvanları avlamak için kullnılmaktadır.Pek çok Kuzey Amerikalı avcı, Rusya’dan gelen bu türün sincap avlamakta o kadar başarılı olduğunu fark ettikten sonra sahip olmak için yarışmışlardır.

Basitçe söylemek gerekirse, avlanma içgüdüsü genlerindedir;yapmaları gereken tek şey onları nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri için bir fırsat verilmesidir. Eğitimise yaptığı işe bağlı olarak arabayla kafes içinde seyahat etmek avcıyla kordineli çalışmak üzerine olmalıdır, ancak bu köpeklere av eğitimi vermeye gerek yoktur zaten doğuştan biliyorlar.Sahibi köpeği kapalı bir yerde tutarak avlanmasını önleyebilir, ancak köpek ormanda kaldığında avlanma içgüdüsünü devreye girecektir.

Hemen hemen her iklime iyi adapte olabilen bu köpek tüy yapısını yaşadığı iklime göre ayarlayacaktır.Son derece hızlı, çevik ve esnektir.Ormanda bu atletik köpek avı takip ederken çok hızlı bir şekilde bir çakal veya kurt gibi kütüğün içinden geçebilir.Sibirya kurdu gibi kuzeydeki kızak köpeklerine benzeyen kuzey spitz tipi bir köpektir, ancak WSL, Sibirya köpeklerinin avlanma versiyonudur. Cins, kızak köpeği gibi sürü halinde yaşamaya elverişli değildir ve aynı cinsiyetten üyeler için agresiftir.

Batı Sibirya Köpeği
Batı Sibirya Köpeği

Birlikte avlanması istenen erkek veya dişilerin genellikle yavruluklarından beri birlikte büyümesi gerekir.Laika, tek başına veya erkek dişi çiftler halinde bulunduğunda en iyi işi çıkarır.Batı Sibirya Laika, ailesiyle çok yakın bağlar kuran sadık bir arkadaştır, ancak sürekli aktivite halinde olmayı sever.Son derece gelişmiş duyulara sahip olduğundan sürekli çevresini izler ve çok iyi birer bekçi köpeğidirler.

Yaşama Koşulları

Apartman yaşamı için uygun değildir,sürekli egzersiz yapması gerektiğinden büyük bahçeli alanlarda yada arazilerde bakılması uygundur.Bir Sibirya köpeği olduğundan kapalı bir klubesi olduğunda tüm soğuk iklimlere dayanabilir.İklime alıştıktan sonra, bu cins sıcak iklimleri iyi tolere edebilir.Sadece sıcak iklimlerde çok su içmesi gerekir.

Yorumlar kapatıldı.