İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bavyera Dağ Tazısı

Köpekpedia

Bavyera Dağ Tazısı,gelişmiş koku alma özelliği sayesinde Avrupa’da en popüler ve beğenilen av köpeğidir.Koku duyusu çok gelişmiş olduğu için her hayvanın kokusunu rahatlıkla tanıyabilir.Avcıyı ava yönlendirme ve avına sessizce yaklaşma konusunda çok iyidir.19.yüzyılda özel olarak avcılık için üretilmişlerdir.Bu ırk Almanya’nın en seçkin av köpeklerinin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.İlk ortaya çıktığında Avrupa’da düzenlenen koku alma yarışmalarını katılmıştır ve üstün yetenekleri sayesinde kısa bir zamanda Avrupa’da,özellikle İngiltere’de çok popüler bir hale gelmiştir.

Bavyera Dağ Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Bavyera Dağ Tazısı
Bavyera Dağ Tazısı Özellikleri

Tüyleri sıkı,kısa ve yoğundur fakat kuyruğundaki tüyler vücudundaki tüylere kıyasla daha uzundur.Genel olarak rengi koyu kırmızıdır.Kulakları oldukça uzundur,aşağıda durur ve kafasından büyüktür.Burnu siyahtır ve aşırı derecede iyi koku alır.Zaten bu özelliği sayesinde Avrupa’nın en seçkin avcı köpeklerinden biri olmuştur.Kuyruğu orta uzunluktadır.Gözleri yuvarlak, küçük ve koyu kahverengidir.Güçlü ve ezici bir çeneye sahiptir.Dişleri çok keskindir ve sağlıklı bir Bavyera Dağ Tazısı’nda 42 tane diş bulunur.

Boy: Erkek:47-52 cm,Dişi:44-48 cm

Kilo: Erkek:20-25 kg,Dişi:20-25 kg

Yaşama süresi:10-13 yıl

Karakteri

Sahibine aşırı sadık ve sevecen bir köpektir.Kendisine sevgi gösteren insanlara karşı çok korumacı ve sevgi doludur. Egzersiz ihtiyacı ve enerji seviyesi oldukça yüksektir bu nedenden dolayı günlük egzersizlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.Özellikle koşup oynamak onları çok mutlu eder.Sakin bir ırk olduğu için egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda beslenmeye uygundur.Çocuklarla arası çok iyidir ancak her köpek ırkında olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirilmesi çok önemlidir.Genel olarak oyuncu bir köpektir ve sahibiyle oyun oynamayı çok sever.Eğitimi kolay ve problem çıkarmayan bir ırktır.Genel olarak hayvanlarla iyi anlaşır.

Bakımı

Bavyera Dağ Tazısı Köpeği
Bavyera Dağ Tazısı Bakımı

Çok hareketli bir köpek olduğu için günlük egzersizlerinin yapılması gerekmektedir.Günlük yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşe ihtiyaç duyar. Egzersizleri düzenli yaptırılmadığı takdirde agresif tavırlar sergileyip etraftaki nesnelere zarar verebilir. Tüyleri az dökülür bu nedenden dolayı haftada bir defa taranması yeterlidir.Yılda iki kez yıkanması gerekir.Düzenli olarak tırnak bakımı ve kulak temizliği yapılmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.