İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Black Norwegian Elkhound

Köpekpedia

Black Norwegian Elkhound Türkçe adıyla Siyah Norveç Sığın Tazısı her tür avda kullanılır, ancak geyik ve ayı gibi büyük avları avlamakta en iyisidir. İzlemede çok iyidir ve mükemmel bir bekçi köpeği yapar.İyi bir aile köpeğidir, ancak bazen diğer köpeklerle ilişkilerde biraz sorun yaşayabilir.İskandinavya’daki çiftçiler için yüzlerce yıldır önemli bir köpektir.

Black Norwegian Elkhound Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Erkek: 23–27 kg, Dişi: 18–25 kg
Boy: Erkek: 46–49 cm, Dişi: 43–46 cm
Renk: Siyah

Black Norwegian Elkhound
Black Norwegian Elkhound

Black Norwegian Elkhound, kısa kompakt gövdeli, koyu renkli gözleri, dik duran kulakları ve sırtına kıvrılmış kıvırcık kuyruğu olan tipik bir Spitz cinsidir. Vücuttan sıkı sıkıya bağlı zengin bir kürkü vardır. Bu her türlü hava koşuluna uygun bir av köpeğidir ve kürkü çok önemlidir. İskandinavya’daki şiddetli sonbahar yağmurunu dışarıda rahat çalışabilmeleri ve çok iyi yaptığı işleri soğuk havaya dayananarak yapabilmelerini sağlar.

Sert hava koşullarına dayanıklı kürkün bakımı kolaydır. Köpek yoğun tüylerini dökerken ekstra özen gösterilerek düzenli olarak fırçalanmalıdır. Köpek tüy dökerken ölü tüyler yeni çıkan tüylere yapışır. Ölü kıllar kauçuk fırça veya çift sıra metal dişli ahşap tarak ile alınmalıdır. Sadece bu amaçla kullanılan fırçalar ve taraklar evcil hayvan dükkanlarında satılmaktadır. Ciltteki doğal yağları ortadan kaldırdığı için sadece gerektiğinde banyo yaptırın. Diğer Arktik köpekleri gibi, her zamanki köpek kılı kokusuna sahip değildirler. Kürk hem suya hem de kire dayanıklıdır. Bu cins, mevsimsel olarak yoğun olarak tüy döker.

Karakter

Yeterince fiziksel aktivite sağlanırsa bir apartman dairesinde uygun olacaktır. İç mekanlarda oldukça aktiftir ve en azından dolaşabileceği bir bahçe olursa çok daha mutlu olur. Irk serin iklimi tercih eder. Günlük, uzun, tempolu bir yürüyüşe veya koşuya çıkarılmaları gerekir.Günde en az bir saat egzersiz yapmalıdır. Bisikletinizin yanında koşmaktan veya ormanda gerçekten iyi bir koşudan zevk alacak, ancak bu köpeklerin dolaşmayı sevdiğini unutmayın. İlginç bir koku alırsa, onu çağırdığınızda sizi görmezden gelebilir.

Tarihi

Siyah Norveçli Elkhound İskandinavya’da ortaya çıkmıştır ve ülkenin en eski türlerden biridir; Binlerce yaşındadır ve Taş Devri’nden beri vardır. MÖ 4000’den 5000’e tarihlenen, günümüzün Siyah Norveç Elkhound’una benzer bir iskelet bulunmuştur. Bir bakış açısı getirmek gerekirse, bu köpekler, insanların sapanlarla avlanmasından ve mağaralarda yaşadığından beri buralardadır. Vikingler için av ve bekçi köpeği olarak çalışmışlardır.

Black Norwegian Elkhound
Black Norwegian Elkhound

Köpekler, geyik, geyik, ayı, dağ aslanı, porsuk, vaşak, kurt, ren geyiği ve tavşan gibi büyük ve küçük avlarda kullanılmıştır.Köpekler avı takip eder ve havlayarak avcıyı uyarır, avcı gelene kadar hayvanı sabit biryerde tutar. Norveçli Elkhounds, bir mil öteden av kokusunu alabilir. Köpekler geceleri gündüze göre daha iyi çalışma eğilimindeydiler. Cins ayrıca bir kızak köpeği olarak oldukça değerlidir.

Savaş durumunda, Norveç Savunma Bakanı, şahıslara ait tüm bu ırktan köpekleri seferber etme gücüne sahiptir. Daha yakın zamanlarda,dost canlısı ve güvenilir karakteri, sevilen bir aile hayvanı olarak birçok evde bir yer kazandı. “Elkhound” adı, “geyik köpeği” anlamına gelen orijinal Norveç adı “Elghund” un doğrudan çevirisidir. Norveççe’de “elg” “geyik” ve “hund” “köpek” anlamına gelir.Yeteneklerinden bazıları şunlardır: avlanma, izleme, sürü, bekçi köpeği, koruma, kızak köpeği.

Yorumlar kapatıldı.