İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borzoy

Köpekpedia

Borzoy çok soğuk bir iklimde yaşayabilen ve hızlı koşabilen ve güçlü çenelere sahip bir tazıdır. Rus kurt köpeği olarak da bilinir,yüzlerce yıldır Rus aristokrasisi tarafından yetiştirildi.

Borzoy Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:7–10 yıl
Boy: Erkek:75 – 85 cm,Dişi: 66 cm (Yetişkin, Omuzdan)
Kilo: Dişi:25–40 kg,Erkek:34–47 kg
Renk: Siyah,Beyaz,Kaplan Desenli,Fawn,Krem Rengi,Kırmızı

Bu cins,büyük hızda koşmak için gerekli olan tazı yapısını korur,ancak tazıdan çok daha büyük ve daha güçlüdür.Düz, dalgalı veya daha çok kıvırcık olabilenuzun, ipeksi kürk,soğuk hava ve kara karşı koruma sağlar.İster ayakta ister hareketli olsun,akıcı çizgilerle bir zarafete sahip olmalıdır.

Borzoy
Borzoy Tazı

Tipik bir tazı gibi, uzun, ince bacakları, nispeten dar gövdesi,derin göğüs kafesi,kıvrımlı karnı,kemerli beli ve uzun kuyruğu gibi özelliklere sahiptir.Kafası olağanüstü uzun ve dardır.İrlandalı bir kurt köpeğinden daha küçük olmasına rağmen çok büyük ve özellikle uzun köpeklerdir.Yine de dardırlar böylece benzer boydaki diğer köpeklerden daha hafiftirler. Erkekler Tüm renkler kabul edilebilir olmasına rağmen, çoğunlukla yamalı beyaz görülür.Erkeklerde karakteristik olarak daha dolgun olan kürkün haftada iki veya üç kez fırçalanması veya taranması gerekir.

Karakter

Sessiz ve zarafetli bir tür olan bu ırk aileyle evdeyken sakin ve uyumludur.Dışarıda koşan her küçük hayvanı kovalayan bir tazıdır Bağımsızlar ama çok duyarlılar.Çocuklarla arası genellikle iyi olmasına rağmen,bazı çocukları tatmin edecek kadar eğlenceli ve oyuncu değildir.Bazıları çekingen olabilir. Yabancılarla karşı şüpecidir.Uzun bir yürüyüş,egzersiz ihtiyaçlarının çoğunu karşılayabilirse de,geniş ve güvenli bir alanda bir hızlı bir koşu ile birleştirilmelidir.

Sahiplerinin, büyük bir köpeğin gerektirdiği beslenme ve diğer giderleri hesap etmeleri gerekir.Rahat doğaları günün çoğunda dinlenmekten oldukça memnun oldukları anlamına gelir.Ancak bu köpekler atlettir ve her gün koşmaları gerekir.Bir Rus köpeğinden bekleneceği gibi, borzoi soğuk havanın tadını çıkarır ve genellikle sert, soğuk yüzeylerde uzanır.Özellikle yılda bir kez tüyleri dökülüyor. Bazıları çok fazla nefes alır,bu ses çıkaran bir olanydır bazı insanları rahatsız edebilir.

Tarihi

Borzoy Rusya’da on üçüncü yüzyılın başlarında biliniyordu.On beşinci ve on altıncı yüzyıllarda soğuk iklimde avlanmak için gerekli olan büyüklük ve tüyleri soğuk havaya uygun hale getirmek için,ayı köpekleri ve uzun Rus çoban köpekleri ile tazıların melezlemeleri yapıldı.İlk standart, 1600’lerde Borzoi av kuralları kitabında yazılmıştır.Belki de başka hiçbir cins, bu kadar büyük ölçekte avlanmanın odağı olmamıştır.Yüzlerce bakıcı devasa arazilerde av köpeklerinin bakımında çalıştı;avların kendileri büyük organizasyonlardı.Bazen 40’tan fazla vagondan oluşan bir trenle gelen avcıları,atları ve avcıları,başka bir tren Büyük Dük’ü ve diğer soyluları getiriyordu.100’den fazla köpek aynı bir ava katılabiliyordu.

Borzoy

1800’lere gelindiğinde,Rusya’da yedi farklı Borzoy alt tür vardı. Mevcut bugünkü ırkın çoğu,Büyük Dük Nicolai Nicolayevitch tarafından tutulan Perchino türünden geliyor ve eski dönemlerdeki Amerikan topraklarına gelen bu ırkın çoğu doğrudan Perchino çiftliklerinden geldi.Rus Çarı bu köpeği kraliyet ailesini ziyarete hediye olarak sunardı.

Rus Devrimi’nden sonra soyluların güçleri sona erdi ve cins yok olmaya başladı.Cinsin kaderi,kraliyet ailesini tarafından köpek verilen birkaç yetiştiricinin ellerine bırakıldı.Amerika’da bu cins kısa süre sonra, film yıldızlarının yanlarında görülen nihai çekici köpek olarak ün kazandı.Bir evcil hayvan olarak sadece mütevazı bir popülariteye sahip olmasına rağmen, cins bir model olarak popülerliğini sürdürüyor.

Yorumlar kapatıldı.