İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Boxer

Köpekpedia

Boxer,kökeni Almanya’ya dayanan ve Almanya’da nesli tükenmiş olan Boğa Isıran ile Bulldog çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir ırktır.İsmi,Almancada kısa pantolondan gelmektedir,bunun nedeni ise oynarken veya dövüşürken arka ayaklarının üzerinde durmasıdır.İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra popülaritesi oldukça artmış ve Amerikan askerleri tarafından Amerika’ya getirilmiştir.Günümüzde bekçi ve polis köpeği olarak kullanılmaktadır.Aynı zamanda sığır avı için de oldukça tercih edilir.

Boxer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boxer Irkı
Boxer Özellikleri

Tüy yapısı düz,kısa ve parlaktır. Tüylerinin rengi açık veya koyu kırmızı tonlarında olabilir, açık kahverengi,koyu çizgili kahverengi veya bütün tüyleri kırmızı da olur.Yüz bölgesinin neredeyse tamamı simsiyahtır, sadece alnının bir kısmı açık renktedir. Oldukça dayanıklı ve kaslı bir vücut yapısı vardır.Çenesi oldukça güçlü ezici ve kaslıdır.Dişleri ise çok güçlü ve kesicidir.Genel itibariyle  büyük bir köpektir. Oldukça hızlı bir hayvandır o yüzden eskiden kovalama ve yakalama gibi işlerde kullanılmışlardır.

Boy: Erkek:57-63 cm,Dişi:53-60 cm

Kilo: Erkek:27-32 kg,Dişi:25-29 kg

Yaşam süresi: 10-12 yıl

Karakteri

Bu ırk oldukça neşeli,mutlu,arkadaş canlısı,zeki ve çok sadıktır.Ailesine karşı oldukça nazik,kibar ve sevecendir.Enerji düzeyleri oldukça yüksektir ve sahibiyle oyun oynamayı oldukça sever.Diğer hayvanlarla çok iyi anlaşır.Oldukça korumacı bir köpektir.Eğitilebilirliği oldukça yüksektir eğitimi sırasında pek fazla sorun çıkarmaz.Ayrıca çocuklara karşı oldukça sevecendir ve onlarla oldukça iyi anlaşır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir. Apartman ortamı onlar için oldukça idealdir fakat egzersizlerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Bakımı

Boxer Irkı
Boxer Bakımı

Çok fazla bakım istemez sadece haftada bir defa taranması gerekmektedir.Oldukça enerjiktir o yüzden düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmalıdır.Tüy yapısından dolayı dışarıda yaşamaya uygun değildir,çok sıcak veya çok soğuk havalara dayanamaz.Bu nedenden dolayı ev ortamı onun için en uygunudur. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir. Yılda iki defa yıkanmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.