İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brie Çoban Köpeği

Köpekpedia

Brie Çoban Köpeği,geçmişi 1300’lere dayanan bir ırktır.Birinci Dünya Savaşın’da sürü gütme ve sürü bekçiliği yapmak için kullanılmıştır.Aynı zamanda iz sürme,mayınları tespit etme,yiyecek  getirme ve yaralı hasta tespit etmek için de kullanılmıştır. Ancak sonrasında bu tür,tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.Brie Çoban Köpeği resmi olarak 1928 yılında Kennel Kulübü tarafından ırk olarak kabul edilmiştir.Bu ırk hala sürü koruması için kullanılmaktadır.

Brie Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Brie Çoban Köpeği Cinsi
Brie Çoban Köpeği Özellikleri

Bu ırkın kürkü çift katlıdır.Tüylerin rengi ağırlıklı olarak beyazdır fakat farklı renklerde de olabilir.En yaygın kürk rengi siyah,gri ve esmerdir.Esmer ve gri kürklü köpeklerde gölgeler bulunur ve bu gölgeler köpeğin yaşı ilerledikçe solar ve koyulaşır.Burnu çok iyi koku alır,siyahtır ve burun delikleri geniştir.Çenesi güçlüdür ve ezicidir.Dişleri beyaz ve kesicidir.Gözleri çok keskindir,uzaktaki bir şeyi rahatlıkla görebilir,siyahtır ve oval şeklindedir.Kulakları çok iyi duyar, yukarıda durur ve çok tüylüdür.Boynu orta uzunlukta,güçlü ve kaslıdır.

Boy: Erkek:58-68 cm,Dişi:56-65 cm

Kilo: Erkek:27-42 kg,Dişi:22-34 kg

Yaşam süresi: 10-13 yıl

Karakteri

Brie Çoban Köpeği,ailesine karşı oldukça sevecen ve şefkatli bir ırktır.Yabancılara karşı çok mesafeli davranırlar,beraber zaman geçireceği kişilerle mutlaka tanışması gerekir.Yavruluk döneminden itibaren her köpekte olduğu gibi sosyalleştirmek çok önemlidir.Eğer yeterli şekilde sosyalleştirilmezse yabancılara ve hayvanlara karşı agresif tavırlar sergileyebilir. Çocuklarla arası iyidir ancak çok sevilmekten ve sıkıştırılmaktan hoşlanmaz.Yabancılarla ve diğer hayvanlarla da iyi geçinir. Çok iyi bir koruma köpeğidir bu nedenden dolayı yıllarca sürülerin yanında yer almıştır.Eğitilebilirlik düzeyi ortadır ve inatçı bir köpektir bu yüzden otoriter ve istikrarlı bir eğitime ihtiyacı vardır.Enerji seviyesi yüksektir,düzenli egzersize ihtiyacı vardır ve apartman dairesinde beslemeye uygun değildir.

Bakımı

Brie Çoban Köpeği
Brie Çoban Köpeği Bakımı

Eğitilebilirlik düzeyi orta olduğu için yavru iken eğitimine başlanmalıdır.Genel olarak enerjik bir köpek olduğu için gerekli egzersizlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir,aksi takdirde etrafa karşı olumsuz ve saldırgan tavırlar sergileyebilir.Fazla tüy dökmezler,tüyleri kire ve suya dayanıklıdır fakat tüylerinin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır ve haftada iki kez taranmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.