İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

Köpekpedia

Bulldog” veya Bulldog Irkları terimini duyduğunuzda, otomatik olarak filmlerde, televizyonda ve reklamlarda sıklıkla kullanılan İngiliz buldoğunu düşünebilirsiniz.

 Dünya çapında kaşlarını çatmış, neredeyse huysuz görünüşleri ve geniş, çömelme ve kaslı vücutları ile bilinirler.
Tüm bulldog cinslerinin pitbul ve mastiff ırklarıyla ortak kökenleri vardır. 

Başlangıçta dövüş ve koruma yetenekleri için yetiştirilmiş olsalar da, buldoglar harika bir arkadaş canlısı aile hayvanı olabilir. İlginizi çekebilecek dokuz bulldog türünü burada sizlere anlatmaya çalışacağız.

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları
Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

1-İngiliz Bulldog
İngiliz bulldog, tüm bulldog türlerinin en eskisi ve en çok bilinenidir.

 Bunlar aile için ideal evcil hayvan olarak popüler bir seçimdir. Sevecen, cana yakın ve oturaklı olduğu için çok tercih edilir.

Popülaritelerinin bir sonucu olarak, aşırı yetiştirilme eğilimindedirler ve diğer bulldog ırklarına göre daha fazla sağlık problemi yaşarlar.

Bu sağlık sorunlarının başında; solunum, göz sorunları, görülür ve aşırı ısınma eğilimi (bunlar sıcak iklimlerden fazla hoşlanmazlar). Obeziteye eğilimli oldukları için kilolarını yakından izlemeniz çok önemlidir. Sıkı sağlık kontrollerini düzenli yapılması için mutlaka veterinere belirli aralıklarla götürülüp muayene edilmeleri gereklidir.

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

Genel özellikleri şöyledir;

YÜKSEKLİK: 35 ila 40 cm
AĞIRLIK: 20 ila 25kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER:
 Kırmızı, beyaz, açık kahverengi veya (soluk kahverengi) düz renkli, kısa, ince dokulu, düz tüylü, kalın yapılı bir gövdeye sahip orta boy köpek; kısa ağızlı kafa masif ve kare şeklindedir. Kalın, sağlam bacaklara sahip ve geniş omuzları vardır.

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları
Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

2-Fransız Bulldog
İngiliz buldozerinden geliştirilen bu tür, son yıllarda popülaritesini artırdı.

Oyuncu ve sevgi doludur, genellikle eğlenceli ve dışa dönük kişilikleri vardır. Yine de problemsiz değillerdir tıpkı İngiliz bulldog akrabası gibi.

Nefes alma güçlüklerinden muzdarip ve kolayca aşırı ısınabilen (düz yüzlü) türdür. İngiliz buldozerinde olduğu gibi, iyi bir yetiştirici seçerken titiz olun.

Genel özellikleri şöyledir;


YÜKSEKLİK:
 25 ila 30 cm
AĞIRLIK: 10 ila 15 kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Büyük başlı, kısa burunlu ve yarasa benzeri kulaklara sahip sağlam, kompakt köpek ırkıdır.

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

3-Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog, İngiliz muadili de denilebilir. 

Amerika’ya ihraç edildikten sonra gelişti. 1999 yılında United Kennel Club tarafından tanınan bu köpek türüdür daha büyük, genellikle daha sağlıklı ve daha çeviktir.

 Çok sevecen bir mizaçları var, büyük boy kucak köpekleri gibi davranırlar. Aileye düşkünlüğü ve uyumu çok iyidir Ailelerine sadık ve korumacıdırlar.

 Boyutları ve güçleri, erken ve devam eden eğitim ve sosyalleşmenin önemli olduğu anlamına gelir. Ayrıca enerji seviyelerinden dolayı aktif bir eve de uygundurlar.

Genel özellikleri şöyledir;

YÜKSEKLİK:
 60 ila 75 cm
AĞIRLIK: 25 ila 55 kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Sağlam, tıknaz ve kaslı yapı; güçlü ve büyük sağlam çenelere sahip, kutu benzeri kafa; kırpılmış, hafifçe dikilmiş veya sarkık olabilen kulaklar.

eski İngiliz bulldog

4- Eski İngiliz Bulldog

Amerikan cinsi bu köpek daha sağlıklı ve atletik bir köpek üretmek için geliştirildi.  

Resmi olarak 2014 yılında United Kennel Club tarafından tanındı. İngiliz türünden daha büyük, daha az düz yüzlü ve daha çevik ve enerjik.

Güçlü iradeli ve zorlu bir bekçi köpeği olduklarını kanıtlasalar da, genellikle ailelerine karşı nazik ve şefkatlidirler.

Genel özellikleri şöyledir;

YÜKSEKLİK:
 25 ila 35 cm

AĞIRLIK: 20 ila 40 kgFİZİKSEL ÖZELLİKLER: ÇOK GÜÇLÜ kaslı, orta boy köpek; tıknaz, geniş boyunlu, kare ağızlı, alttan ısırmalı ve geniş burun delikli büyük kafaya sahiptirler.

5-Avustralya Bulldog

Avustralya Bulldog

Avustralyalı buldozeri, görünüş ve mizaç bakımından geleneksel İngiliz buldozerine çok benzer.

 İlk olarak 1990’larda daha sağlıklı, ısıya daha dayanıklılığı ile tanıldı. Aileye uyum sağlaması ile bilinen bu köpek türü zeki, sadık ve çocuklarla iyi geçiniyor. 

Bu cins, bir topla oynamaktan ve suda girmekten çok keyif alıyor. İyi bir bekçi köpeği görünümlü ama bekçi köpeği değillerdir, sert görünümü caydırıcı olabilir.


  

Genel özellikleri şöyledir;

YÜKSEKLİK:
 20 ila 25 cm
AĞIRLIK: 25 ila 30 kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Orta büyüklükte, kaslı, kalın kemikli, geniş göğüs bölgesi; kısa ve pürüzsüz kürk; kafa güçlü ve kare görünümdedir; geniş gözlerle burun boyunca kırışıklık kıvrımları; biraz altta kalan ağızlar vardır.

Buldogue Campeiro

6-Buldogue Campeiro  (Brezilya buldoğu) 

Avrupa’da soyu tükenmiş olan “Eski İngiliz Bulldog” dan türemiş olan bu köpek, yakın zamanda Amerikan mühendisliği yapılmış “eski ingiliz Bulldog” dan belirgin şekilde farklı bir türdür.

 Bu köpeğin kırsal çiftlik ortamlarında uzun bir çalışma geçmişi vardır. Bu köpekler inatçı, sadık, koruyucu ve dayanıklıdır. Diğer birçok buldozerin olduğu kadar sevecen, arkadaş tipi köpek değiller.

Genel özellikleri şöyledir;

YÜKSEKLİK:
 45-60 cm
AĞIRLIK: 35 ila 45 kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Orta büyüklükte, kaslı, kare gövdeli; genellikle beyaz lekeli açık kahverengi.  Kahverengi ve benekli renkli. Kısa ve pürüzsüz kürkleri; kısa namlu ile geniş başları, fiziksel olarak mümkün olduğu kadar ayrı baş üzerinde yüksek, küçük askılı kulaklar; kısa, çarpık kuyruk.

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

Ca de Bou

7-Ca de Bou

“Bulldog” anlamına gelen “Ca de Bou”, İspanya’nın Mayorka adasından geldiği için Mallorquin bulldog veya Mayorka mastifi olarak da bilinir. 

İsimlerden de anlaşılacağı gibi, görünüşünü her iki cinsten miras almıştır. 2006 yılında United Kennel Club tarafından tanınmıştır.

Çalışma yetenekleri nedeniyle yetiştirilmişlerdir, genellikle acemi köpek sahipleri için uygun değildirler. Bağımsız ve bölgesel olabilirler.

Genel özellikleri şöyledir;

YÜKSEKLİK:
 50-60 cm
AĞIRLIK: 35 ila 45 kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Orta büyüklükte, kaslı, dikdörtgen, derin ve geniş bir göğüs yapısı vardır. Genellikle benekli, açık kahverengi ve siyah renklidir. Kısa ve kaba kürkleri bulunur; hafif alt kapanış ile geniş baş; cilt kalın ve biraz gevşek, boğazda küçük bir kıvrımlar görülür

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

Kıta Bulldog

8-Kıta Bulldog

İsviçre’de ortaya çıkan kıtasal bulldog veya “conti”, İngiliz buldogunun daha sağlıklı, daha atletik bir muadili olacak şekilde geliştirildi. Bu cins, Amerikan tasarımı olan eski İngiliz Bulldogge cinsinin ötesine geçmenin sonucuydu. 

ABD’de resmi olarak tanınmamasına rağmen 2005 yılından beri Almanya ve İsviçre’de bir cins olarak tanınmaktadır.
Genel özellikleri şöyledir;

YÜKSEKLİK:
 45-55 cm
AĞIRLIK: 35 ila 40 kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Orta büyüklükte, kısa ve pürüzsüz kaplamalı, karemsi yapı; biraz kırışık olan hafif kubbeli kafa (İngiliz buldogu kadar büyük değil); hafif alt ısırık (İngiliz buldogu kadar telaffuz edilmez); koyu burun; iyi kemerli yakaları bulunur.

Dikkate Alınacak Bulldog Irkları

Valley Bulldog

9-Valley Bulldog

Valley bulldog, Kanada, Novia Scotia’daki Annapolis Vadisi’nde geliştirilen nadir bir bulldog çeşididir. Bu cins, boksörlü İngiliz buldozerlerinin bir melezidir; her iki cinsin özelliklerini taşırlar.

 Arkadaş canlısı, atletik ve hatta bazen biraz aptal olma eğilimindedirler (şüphesiz İngiliz buldozerler tarafından miras kalmıştır ). 

Bu melezler, çiftlik hayvanlarını yakalamak ve çiftlikler ve çiftlikler gibi kırsal mülkleri korumak için çalışan köpekler olarak geliştirildi. Boxer-bulldog karışımları, boksörün uyanıklığını ve yabancılara karşı şüphesini miras alarak günümüzde etkili bekçi köpekleri olmaya devam ediyorlar.

Genel özellikleri şöyledir;

 yükseklik: 35 ila 40 cm
AĞIRLIK: 20 ila 40 kg
FİZİKSEL ÖZELLİKLER: Geniş, yuvarlak başlı ve kısa ve orta
uzunlukta ağızlı bir İngiliz buldozerinin belirgin yüz özellikleri; genellikle bir bulldog‘un alt ısırığına sahiptir; boy açısından, ya bir İngiliz buldozerinin daha uzun bir versiyonu ya da daha kısa bir boksör gibi görünür; kalın boyun, geniş göğüs ve kalın ayaklı kas yapısı; yumuşak, pürüzsüz, kısa tüylü beyaz, ten rengi, açık kahverengi, kırmızı veya siyahtır

Yorumlar kapatıldı.