İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bulldog

Köpekpedia

Bulldog,kökeni İngiltere’ye dayanan bir ırktır.Eski dönemlerde oldukça yaygın olan köpek dövüşlerinde yıllarca kullanılmıştır.Köpek dövüşlerinde kazandığı kötü ün ile belli bir süre üretimi yasaklanmıştır.Ancak dövüştürmelerinin yanı sıra oldukça sevecen ve insan canlısı bir köpektir.Yıllar içinde bu yönleri keşfedilmiş ve ilginç görünüşüyle de oldukça popüler bir hale gelmiştir.1890 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından ırk olarak kabul edilmiştir.

Bulldog Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Bulldog
Bulldog Özellikleri

Genel görünüşü itibariyle oldukça iri ve cüsseli bir köpektir.Orta büyüklükte köpekler sınıfında yer alır.Buruşuk ve sarkık bir yüzü vardır.Sarkık olan yanakları ve ağzı çok fazla salya üretmesine sebep olur.Gözleri yuvarlak ve düşüktür.Kulakları ise küçük ve aynı zamanda üçgen şeklindedir.Kuyruğu aynı Bulldog ailesinin diğer üyeleri gibi oldukça kısadır.Tüyleri sık,ince,yumuşak ve kısadır.Bacakları kısa fakat oldukça kaslı ve güçlü yapıdadırlar.Kafası güçlü ve aynı zamanda geniştir.Bacaklarının kısalığından dolayı paytak bir yürüyüş biçimi vardır.

Boy: Erkek:32-40 cm,Dişi:28-37 cm

Kilo: Erkek:22-25 kg,Dişi:18-22 kg

Yaşam süresi: 8-12 yıl

Karakteri

Nazik,sakin ve kibar bir köpektir.Çocukalara karşı oldukça sevecen ve sabırlıdır.Yavruyken sahibiyle oynamayı çok sever ve oldukça hareketlidir.Fakat yaşı ilerledikçe hareketleri yavaşlar ve enerjisi azalır.Apartmanda yaşamaya uygundur.Bu ırk fazla horlamalarıyla tanınır.Genel olarak gürültülü bir biçimde horlar.Eğer sahibine veya ailesine tehdit oluşturabilecek bir şey sezerse oldukça saldırganlaşabilir.Koruma içgüdüsü oldukça yüksektir bu nedenden dolayı çok iyi bir bekçi köpeğidir.Aynı zamanda tehlike anında çok korkusuzdur ve karşı tarafa ciddi hasar verebilir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.

Eğitilebilirlik düzeyi ortadır ancak çok inatçı bir ırk olduğu için istikrarlı ve pozitif bir eğitim önerilir.Oldukça sevgi isteyen bir köpektir,sahibinin onu sevmesinden çok hoşlanır.Aynı zamanda teması çok sever.Sahibiyle dururken genelde ayağına ya da kucağına oturmaktan hoşlanır.Sıcak havaları sever soğuk havalardan hoşlanmaz.Bahçe ortamında besleniyor ise kulübesi ısıtmalı olmalıdır.

Bakımı

Bulldog Cinsi
Bulldog Bakımı

Bu ırkın tüy bakımı oldukça kolaydır,haftada bir kere tüylerini taramak onun için yeterli olacaktır.En önemli şeylerden biri olan ağız ve diş sağlığına çok dikkat edilmelidir. Düzenli olarak dişlerinin fırçalanması gerekmektedir.Yaşı ilerledikçe ağız problemleri oldukça artış gösterir ve buna dikkat edilmelidir.Derisi buruşuk, gevşek ve hassas olduğu için çok az yıkanmaya ihtiyaç duyar.Yılda bir defa yıkanması yeterlidir. Vücudunun temizliğinin genel olarak yıkayarak değil silinerek yapılması gerekmektedir. Salyaları çok aktığı için arada sırada silinmesi tavsiye edilir.Tırnakları çabuk uzar bu nedenden dolayı düzenli olarak kesilmelidir.

Yorumlar kapatıldı.