İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cairn Terrier

Köpekpedia

Cairn Terrier,neredeyse 200 yıldan beri bilinen bir köpek cinsidir.Kökeni İskoçya’dır.İsmi İskoç mezarlarını çevreleyen taşlardan gelmektedir.Küçük bir ırk olduğu için her yere rahatlıkla girebilmiştir ve bu özelliği,onun yıllar boyu kemirgen ve diğer küçük hayvanları avlamada kullanılmasına neden olmuştur.

Cairn Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Cairn Terrier Cinsi
Cairn Terrier Özellikleri

Küçük bir ırk olmasına karşın oldukça dayanıklıdır.Çift kürk yapısına sahiptir. İnce bir dış kürkü ve yumuşak bir alt kürkü vardır.Dış kürkünde tüyler sık ve fazladır.Genel olarak siyah,krem ve gri tüy rengine sahiptir.Kısa bir vücut yapısına sahiptir ancak aynı zamanda kaslıdır.Gözleri içe doğru ve kahverengidir. Burnu küçük ve siyahtır.Çenesi küçük ve güçlüdür. Görünüşünün aksine çok az tüy döker.

Boy : Erkek:26–35 cm, Dişi:22–28 cm

Kilo : Erkek:6–9 kg, Dişi: -5–7 kg

Yaşam süresi :11–16 yıl

Karakteri

Genel olarak sevecen,yaramaz,meraklı ve sempatik bir köpektir.Oyuncu ve enerjiktir. Egzersiz ihtiyacı fazladır ancak yeterli egzersiz yaptığı takdirde apartmanda rahatlıkla yaşayabilir.Korumacı özelliği yoktur,yabancılara bile çok cana yakın davranır. Kendini sevdirmekten çok hoşlanır.Sahibine oldukça sadıktır ve çok oyuncu bir köpektir.En sevdiği aktivite sahibiyle oyun oynamaktır.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksek olan bu ırkın tek sorunu dikkatsizliğidir.Dikkati her şeyden kolayca dağılabilir.Aynı zamanda sert bir eğitim yerine kesinlikle clicker ve ödül maması ile pozitif bir eğitim verilmelidir. Çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar.

Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Tek başlarına kalmaktan hiç hoşlanmazlar.Uzun süre yalnız kaldıkları takdirde eşyaları kemirip havlayabilirler.Bu nedenden dolayı yoğun iş temposuna sahip ya da evde çok kalamayan kişiler için uygun değildir.Bahçe ortamında besleniyor ise gözetim altında tutulmalıdır. Toprağı kazma ve etraftaki eşyaları ısırma huyu vardır.

Bakımı

Cairn Terrier Irkı
Cairn Terrier Bakımı

Çoğu ırkta olduğu gibi belli kalıtsal hastalıklar taşıyabilir.Bunlar;kalça displazisi, dirsek displazisi ve hipotiroidizm.Görünüşünün aksine oldukça az tüy döker ve tüylerinin haftada bir veya iki defa taranması gerekir.Tüylerinin düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir aksi takdirde uzayan tüyler,kulaklarda ve gözlerde iltihaplanmalara neden olur.Tırnakları çabuk uzar bu yüzden düzenli olarak kesilmelidir.

Yorumlar kapatıldı.