İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cardigan Welsh Corgi

Köpekpedia

Cardigan Welsh Corgi Köpeği , Galler’de 3000 yıldan fazla bir süredir var olduğuna inanılan iki köpek ırkından daha eski olanına verilen isimdir.Tarihten bu yana bu cins sığırları gütmek ve istenilen bölgelere sevk etmek için kullanmışlardır işten kalan zamanlarında ise sahiplerine ve onların çocuklarına oyun arkadaşı olmuşlardır.

Cardigan Welsh Corgi Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Dişi: 11–15 kg, Erkek: 14–17 kg
Boy: Dişi: 25–33 cm, Erkek: 25–33 cm

Orta uzunlukta tüyleri, kırmızı, brindle, mavi merle ve siyah dahil olmak üzere, genellikle beyaz lekelerle birçok renk ve desen taşır.Uzun kuyruğu ile hemen ayırt edilir.Bacaklar eğik,vücut uzundur.Kuyruk iki türdeş arasında bariz bir farktır – uzun, kalın bir kuyruğa sahiptir.Kulakları diktir. Genellikle boynunda, göğsünde, bacaklarında, stop’ta, karında, kuyruğunun ucunda ve kafasında “İrlandalı desen” olarak bilinen bir alev şeklinde beyazlık bulunur.

Cardigan Welsh Corgi
Cardigan Welsh Corgi

İhtiyacı olan aktivite sağlanırsa şehir apartman dairesinden bahçeli bir eve kadar heryer’de beslenebilir.Kısa bacakları ve uzun sırtından dolayı özellikle sırt bölgesinden yaralanmaya müsaittir.Yavruların iskelet gelişimleri henüz tamamlanmadığından,yüksek yerlerden atlamasına izin verilmemeli’dir.Galler’in sert hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmış, tüy yapısı vardır.

Karakteri

Günlük egzersize ihtiyaç duyar ve eğitilmişler’se görevlendildikleri işleri mükemmel yaparlar. Kendi haline eğitilmeden bırakılan köpekler çevreye zarar verici olacaktır.Eğitim genellikle sağlam ama sabırlı bir kişiyle verilmelidir. Sürü gütme ve çeviklik ile ilgili tüm köpek sporlarında oldukça başarılıdırlar.Onları erken ve iyi sosyalleştirin. Genellikle çocuklarla arası iyidirler, ancak çocuklar onun bir oyuncak olmadığını anlamaları gerekir.Diğer köpeklere karşı sert olabilirler.

Hala geçmişteki içgüdüsüne sahip olmasına rağmen günümüzde sığır gütmek yerine çok iyi bir aile köpeği olarak yanımızda yer almaktadır.Ayrıca yarış atlarını taşıma kamyonlarına yüklemede at sahiplerine hala yardımcı olmaktadırlar.Çoban köpeği mirasına sadıktır ve başarılı bir bekçi köpeğidir ve yabancılara karşı sabır pek göstermez. Olağandışı herhangi bir şeyin görünce, kokusuna veya sesine karşılık ben burdayım gelmeyin anlamında bir uyarı havlamasını her zaman yapar.

Çocuklar için sağlam bir arkadaştır ve zekası onu oldukça eğitilebilir kılar. Bununla birlikte, o bağımsız bir bir karater olduğundan ve kendi kararlarını kendisi vermek isteyeceğinden asilikleri olabilir.Her köpek gibi erken yaşta sosyalleşmesi çok önemlidir.İdeal olarak dört aylık olmadan bu eğitimin verilmesidir. Sosyalleşme yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olacak şekilde büyümesini sağlamaya yardımcı olur.Çok fazla insan odaklı oldukları için mutlaka onla belli süreler ilgilenmeniz gerekir.

Tarihi

MÖ 1200 civarında Keltlerle Galler’e gelen iki ırkdan daha yaşlı olanıdır. Bazıları, Vikingler tarafından Britanya Adaları’na getirildikleri için İsveç valhundunun ataları olduğunu düşünmektedir.Corgi kelimesinin birden fazla olası kaynağı vardır. Bazıları köpeğin Keltçe olduğunu düşünürken, diğerleri adın cüce anlamında “cor” veya köpek anlamında “gi” den kelimelerinin birleşiminden geldiğini düşünüyor.

Cardigan Welsh Corgi
Cardigan Welsh Corgi

Galler’de çok yönlü bir çiftlik köpeği olarak geliştirildi. Bu köpekler, inatçı sığırları topuklarından ısırmak ve istedikleri yöne sürmek için kullanılmışlardır.Ayrıca,yaşadıkları çiftlikleri korumuş çevredeki yabancı hayvanları avlamışlar’dır.Sığırlarla olduğu gibi koyun ve ördekleri’de gütmede oldukça başarılıdır’lar.1930’ların başlarında resmi olarak farklı ırklara ayrıldı. AKC’nin bu ırkı tanınması 1935’te oldu.

“The Accidental Tourist” filminde başrol oynayan yakışıklı Edward, sevimli bir üç renkli bu ırkı temsil eden bir köpektir.

Yorumlar kapatıldı.