İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dişi Köpeklerde Kızan

Köpekpedia

Dişi Köpeklerde Kızan dönemi olarak anılan dönem köpeğim üremeye hazır olma sürecine verilen isimdir.Bu konu hakkında hiç bir bilimselliği olmayan bir çok kulaktan dolma bilgiler çok olduğundan bu yazıyı yazma gereğini duyduk. Konuyu size mümkün olduğunca sade anlatmaya çalışacağız

Dişi Köpeklerde Kızan Dönemi

Kızan döneminin görünen 2 aşaması görünmeyen 1 aşama ile 3 aşamalıdır.Öncelikle bu bölüm çok farkedilmese’de ilk etapta genital bölge içinde hormonların değişmeye başlaması ile sıvı miktarı artacaktır.

İkinci aşamada ise genital bölgeden kan damlamaya başlayacaktır. Bu safha yumurtaların oluşmaya başlama aşamasıdır.Sürecin sonunda yumurtalar oluşacak oluşum bitmeye yakın kanama duracaktır.

Üçüncü aşamada ise pembemsi sıvı oluşacaktır. Bu sıvı genital bölge görülmemeye başladığı andan itibaren dişi genellikle üremeye hazırdır.

Dişi Köpeklerde Kızan
Dişi Köpeklerde Kızan

Bir çok dişi köpek sahibi köpeklerin kızan döneminin çok sorunlu geçtiğini her yerin kan revan içinde olduğunu düşünür. Küçük ırklarda zaten belli belirsizdir. Büyük ırklarda genellikle bahçededir olmasa bile çok sorunlu bir dönem değildir. Sırf kızan dönemi nedeniyle yanlış bilgiden dolayı pek çok insan dişi yerine erkek köpek almaktadır. Aslında dişiler çok daha fazla sevecendir ve aileye erkek köpekten daha çok uyum sağlarlar.

Kızan Dönemi Hakkında Yanlış Bilinenler

Biraz araştırma yaparsanız her yerde kanama döneminin başlangıçtan itibaren 7 gün sürdüğü sonra 2 gün daha beklenip(bu 3. safhadan bahsediyorlar) 9 gün-11 gün ve 14. günde çiftleştirdiğin’de maximum yavru alınabildiği idda edilmektedir. Bu bilgi yanlış değildir fakat eksiktir.

Öncelikle her köpeğin tüm canlılarda olduğu gibi metabolizması bir değildir. Robot olmadıkları için bu bahsedilen günler her köpekte aynı sürede olmayacaktır. Zaten bilimsel litaratürlerde 2-25 gün arasında sürebileceği belirtilmektedir. Ne yazık ki pek çok kişi yıllarca köpekler ile profesyonel uğraşsa bile okuma alışkanlıkları yoksa pek çok bilgiden yoksun kalmaktadır.

Dişi Köpeklerde Kızan
Dişi Köpeklerde Kızan

Kızan dönemi kimi dişi köpekte 3 gün kiminde 20 gün sürebilir. Çiftleştirme için en doğru tarihi köpeklerin doğası dışında kimse belirleyemez. Bu nedenle dişi köpek kanama geçirdiği 3. günden itibaren erkekle yan yana getirilmelidir.

Hem dişi hem de erkek doğru aynı bilecekler ve o gün çiftleşeceklerdir. Dişi hazır değilse ve acemi bir erkekle eşleme yapılıyorsa erkek köpek çifleşmek istese bile dişi kabul etmecektir. Erkek tecrübeli dişi acemi ise erkek köpek yanlı zamanda çiftleşmeyecektir .Ne zaman yumurtalar döllenmeye en uygun duruma gelecek çiftleşme o zaman olacaktır.

Kısaca kararı erkek ve dişi köpeğe bırakmak en doğrusudur. Bazı kişiler bu günlerin kesin olduğunu zannedip insan müdahalesi ile çiftleşme sağlamakta ve ya çok az yavru yada boş hamileliye neden olmaktadırlar.

Yorumlar kapatıldı.