İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Sibirya Laika Köpeği

Köpekpedia

Doğu Sibirya Laika Köpeği Doğu Sibirya ve Uzakdoğu’nun ormanlık bölgesinde çoğunlukla avlanmak için kullanılan bir ırktır. Güçlü, cesur ve dayanıklı bir Rus köpeğidir.

Doğu Sibirya Laika Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Erkek: 18–23 kg, Dişi: 18–23 kg
Boy: Erkek: 55–66 cm, Dişi: 51–60 cm

Doğu Sibirya Laika Köpeği
Doğu Sibirya Laika Köpeği

Orta uzunlukta çift katlı tüy yapısına sahiptir.Renkleri siyah ve ten rengi, beyaz, gri, siyah, kırmızı ve kahverenginin tüm tonlarında olabilir.. Bu nedenle cinsin adı, Rusça’da ‘havlayan köpek’ anlamına gelir.Hava koşullarına dayanıklı yünlü astarlı ceketleri,çok güçlü,kaslı boynu ve arkaya kıvrık olarak duran tüylü kuyruğu vardır.Kulaklar dik ve üçgen şeklindedir.Kurda benzeyen bir yapısı vardır.Geniş kafatası’na sahip kama şeklinde bir kafası vardır. Ağız, kafatasının uzunluğuna eşittir. Cinsin çoğunlukla siyah bir burnu vardır, ancak bazı köpeklerin de kahverengi burunları olduğu bilinmektedir.Kulaklar üçgen şeklindedir ve diktir. Oval şekilli gözler koyu renkli ve eğiktir. Köpeğin geniş, hafif kemerli beli ve güçlü bir sırtı vardır.

Karakteri

Güçlü avlanma içgüdüsü ve büyük bir yön duygusuyla Doğu Sibirya Laika, küçük (sansar, sincap, orman kuşları) ve ayı, geyik ve ren geyiği gibi büyük yabani hayvan çeşitliliğinde avlanmak için kullanılmaktadır.Tüm Rus Laika köpekleri gibi kızak çekme yeteneğine de sahiptir. Diğer Laikalar ile karşılaştırıldığında sessizdir. İyi bir aile köpeği ve güvenilir bir bekçi köpeği olabilir. Rusça adı Vostochno-Sibirskaya Laika’dır.Büyük yırtıcılara karşı son derece saldırgandırlar bunun dışında sakin ve iyi huyludurlar yetiştirilirlerse oldukça iyi bekçilik yapabilirler.Eğitilmesi kolay ve çok itaatkârdır.Rusya’nın soğuk havalarına alışkın olduğu ve yoğun egzersiz gerektirdiği için bu köpek apartmanlarda yaşayamaz. Özellikle onlarla birlikte büyütülürse çocuklarla iyi uyum sağlar.

Doğu Sibirya Laika Köpeği
Doğu Sibirya Laika Köpeği

Tarihi

Yenisey Nehri’nin doğusundaki Sibirya’nın bazı bölgelerinde ortaya çıkan bir av köpeği olan spitz tipi bir Rus cinsidir.Laika, Rusça’da ‘havlayan’ veya ‘havlayan köpek’ anlamına gelen kelimedir ve ‘havlamak’ anlamına gelen ‘layat’ fiilinden türetilmiştir.Köken ve Tarih Cins tanımı, 1947’de All-Union Cynological Congress’te diğer üç Laika ırkınınki ile birlikte oluşturulmuştur. Cins, Baykal Gölü bölgesi, Irkutsk Eyaleti, Evenki Ulusal Bölgesi, Amur Nehri havzası ve Denizcilik Bölgesi’nden köpeklerden geliştirilmiştir.İlk cins standardı, vahşi yaşam biyoloğu K. G. Abramov tarafından belirlenmiştir. Sistematik yetiştirme 1970’lerde Irkutsk ve Leningrad’daki devlet çiftliklerinde başlamıştır.

Yorumlar kapatıldı.