İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Estrela Dağ Köpeği

Köpekpedia

Estrela Dağ Köpeği,kökeni kesin olarak bilinmese de Portekiz olduğu düşünülen bir sürü koruma köpeğidir.Aynı zamanda Estrela Dağları’ndaki en eski ırklardan biridir.Güçlü yapısı sayesinde yıllar boyu yırtıcı hayvanları tespit etmek ve sürüyü korumak için kullanılmıştır.İkinci Dünya Savaşın’ndan önce çiftçiler ve çobanlar tarafından üretilmeye başlanan bu ırk, zaman içinde Estrela halkının simgesi haline gelmiştir.Günümüzde de oldukça popüler bir köpektir.

Estrela Dağ Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Estrela Dağ Köpeği  Cinsi
Estrela Dağ Köpeği Özellikleri

Orta boy bir ırktır ancak oldukça güçlüdür.Çok kuvvetli bir çenesi vardır ve dişleri de oldukça keskindir.Tüy rengi genellikle açık kahve,sarı ve gridir.Aynı zamanda tüy yapısı kıvırcık veya düz olabilir. Mevsim geçişlerinde tüyleri fazla dökülebilir.Soğuk havalara karşı dayanıklıdır.

Boy : Erkek: 65–72 cm, Dişi: 62–70 cm

Kilo :  Erkek: 40–50 kg, Dişi: 30–40 kg

Yaşam süresi : 10–13 yıl

Karakteri

Oldukça korumacı ve aile ile birlikte yaşamayı seven bir köpektir.Sakin bir yapısı vardır. Güçlü ve cesur bir ırktır.Çok çevik olmamasına rağmen yırtıcı hayvanlara karşısında oldukça sağlam bir duruşu vardır.Kendinden oldukça büyük hayvanlar karşısında bile kendini savunabilir.Havlama eğilimi vardır.Başka bir hayvanla beraber yaşamaya oldukça uygundur.Ancak her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Eğitilebilirlik düzeyi yüksek bir ırktır.Otoriter ve düzenli bir eğitime ihtiyacı vardır.Çocukları çok sever ve çok iyi korur.Egzersiz ihtiyacı çok fazla değildir ancak düzenli olarak yürüşlere çıkması gerekmektedir.Egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir ancak bu ırk için en uygun ortam bahçedir.

Bakımı

Estrela Dağ Köpeği Irkı
Estrela Dağ Köpeği Bakımı

Çok bakım isteyen bir ırk değildir ancak haftada iki defa tüylerinin taranması gerekmektedir.Obeziteye en yatkın ırklardan birisidir.Bu nedenden dolayı kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey yemesi sakıncalıdır. Egzersiz ihtiyacı az olsa da düzenli olarak egzersiz yapması oldukça önemlidir.Yılda iki defa yıkanması yeterlidir ancak ara sıra tüylerindeki kir ve toz nemli bir bez yardımı ile alınabilir.

Yorumlar kapatıldı.