İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fin Tazısı

Köpekpedia

Fin Tazısı Melodik havlamaları avcıya bu atletik ve kararlı köpeklerden kaçma şansı çok az olan avın nerede olduğunu bildirecektir

Fin Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kilo: Erkek: 20–25 kg, Dişi: 20–25 kg
Boy: Erkek: 55–61 cm, Dişi: 52–58 cm
Renk: Üç Renk

Kısa,yoğun ve dokunulamayacak sert bir tüy yapısına sahiptir..Baş, ayaklar,göğüs ve kuyruk ucunda küçük beyaz lekeler vardır.Orta büyüklükte, çekici bir tazı köpeğidir.Dayanıklılık için inşa edilmiş atletik bir cinstir bu nedenle, sağlam bir kas yapısına sahiptir.

Fin Tazisi
Fin Tazisi

Zarif başları bedenleriyle orantılı ve hafif kubbelidir.Ağızları ve kafatasları aşağı yukarı aynı uzunlukta olmalı ve fark olsa bile büyük olmamalıdır.Ayırt edici özelliklerinden biri baştan bakıldığında bir ‘n‘ şekli oluşturan kayda değer bir eğriye sahip olan üst dudaklarıdır.Gözleri oval koyu kahverengidir ve sakin bir ifade sergiler.Geniş düz kulakları çok uzun değildir ve öne doğru çekildiğinde göz hizasına ulaşır.Derin bir göğsü ve iyi yaylanmış kaburgaları olan dikdörtgen bir gövdeye sahiptirler.Kuyrukları aşağıda durur.

Çift tüyleri cinsin en çarpıcı özelliklerinden biridir. Kısa ve kalın olmalı ve tazı köpeğinin geleneksel üç rengi olmalıdır.Çoğu köpeğin yüzünde,göğsünde ve pençelerinde belirgin bir siyah lekeler vardır.

Karakter

Avlanma söz konusu olduğunda mükemmeldirler, kışlık ve sert arazilerde tavşan ve tilki gbi avları başarıyla takip ederler.Yeterince ilgilenildikleri sürece aile yaşamına uygun olan ırk ideal olarak mümkün olduğunca avlanma ve av izleme fırsatı verilmelidir.Akıllı olsalar da bağımsızlıkları onları eğitmeyi çok zorlaştırır.İnsanlara karşı nazik, çoğu tazı gibi sevecen kişiliğe sahipler ve sahipleriyle erken yaşlardan itibaren güçlü bağlar kuruyorlar.

Diğer köpekleri çok iyi tolere edeceklerdir.Diğer hayvanlar söz konusu olduğunda, av olarak görülürler ve güçlü av içgüdüleri küçük hayvanların onların yanında tehlikeye sokar.Avlanırken çok fazla dürtüleri ve coşkusu var ve hava veya ortam ne olursa olsun çalışmaya isteklidirler.Saatlerce bir kokuyu takip edecekler ve karakteristik uğultuları için çok sevilen müzikal duygu yaratacaktır.

Fin Tazisi
Fin Tazisi

İçgüdüsel olarak nasıl yapılacağını bildiği, koku alma ve avlanma konusunda çok az eğitime ihtiyaç vardır veya hiç yoktur. Ne yazık ki eğitimin diğer yönleri için aynı şey söylenemez.Bağımsız ve inatçı olduklarından genellikle komutları görmezden gelir.Bir eğitmen sabırlı ve sağlam olmalı ve köpeği bol miktarda ödül ile eğitmelidir.

Tarihi

1800’lü yıllarda Finlandiya’da, çeşitli arazilerde başarılı bir şekilde dolaşabilen ve soğuk kış koşullarından etkilenmeyen çok yönlü bir av köpeği yaratma isteği vardı.İngiliz Foxhounds’un yanı sıra çeşitli Alman, İsviçre ve Fransız tazılarının bu ırkı üretmek için melezlendiği düşünülmektedir.

Otantik bir çalışma köpeği olan Fin Tazısı, bugüne kadar neredeyse hiç ev hayvanı olarak bakılmamıştır.Nadiren gösteri köpeği olarak görülse de İskandinavya’da saygın bir avcı olmaya devam ediyor.Genellikle tavşanları, tilkileri ve hatta geyikleri avlamak için kullanılırlar. Yalnız çalışmayı severler ve havada ya da yerde bulunan kokuları takip ederek şekilde avlarını kovalarlar bu sıradada gürültülü havlarlar.

Finlandiya ve İsveç dışında, gerçekten de nadir bulunan bir türdür.Bununla birlikte Finlandiya’daki en popüler üç köpek ırkı arasında oldukları söylenir ve şüphesiz en popüler koku tazıdır.Cins 1930’larda Finlandiya Köpek Kulübü tarafından tanındı ve şu anda cins standartları tamamlandı.1996 yılına kadar UKC Scent Hound grubu içinde resmen kabul etti.

Yorumlar kapatıldı.