İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finnish Lapphund

Köpekpedia

Finnish Lapphund eski dönemlerde geyik çobanlığı için kullanılan bir ırktır;kendi ülkesi olan Finlandiya ve iskandinav ülkelerinde popüler olmasına rağmen dünyanın diğer bölgelerinde yaygın değildir.

Finnish Lapphund Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–14 yıl
Boy: Dişi: 41–47 cm, Erkek: 46–52 cm
Kilo: Dişi: 15–24 kg, Erkek: 15–24 kg
Renk: Beyaz,Siyah,Samur,Kurt Grisi,Kahverengi,Kırmızı

Düz ve pürüzsüz, bazen dalgalı bir dış tüyleri ve bacaklarının arkasında,karın altında ve kuyruğunda çok bol tüy saçakları veya vardır.Alt tüyler ise yumuşak ve yoğundur.Bir köpek yavrusu olarak genellikle tüylerinin tamamının yumuşak bir dokusu vardır bu nedenle düzenli tarama gerektirir ancak bu aynı zamanda yetişkin olduklarında duruma alıştıkları için sizin işinizi oldukça kolaylaştırır.Çift tüylü bir cins olduğundan düzenli bakıma ihtiyaç duyar.

Finnish Lapphund
Finnish Lapphund

Yoğun tüyleri hem soğuk hem de sıcak havada yalıtım sağlar ve asla tıraş edilmemelidir çünkü bu yaz aylarında serin kalma yeteneklerini azaltacaktır.Özellikle yılda bir veya iki kez görülen dökülme mevsiminde düzenli fırçalama gereklidir. Diğer cinslerde olan normal köpek kokusuna sahip değildir bu nedenle yıkamak gerekli değildir.Haftalık fırçalama, özellikle kulak arkası,koltuk altı bölgesi ve kasık bölgesi matlarından arındırılması için önerilir.

Karakter

Birçok harika özelliği vardır;zeki ve öğrenmesi hızlıdırlar,aile dostlarıdır ve genellikle palyaço olarak anılırlar.Bununla birlikte, her köpek her duruma ve ortama uygun değildir ve diğer türlerde olduğu gibi herkes için uygun bir köpek değildir.Zekası ve mizacını sahibini memnun etmek için kullanan bir köpektir.İnsanlara,çocuklara ve diğer köpeklere karşı saldırgan olmayan tutumları ile herkesin sevgilisi olmuşlardır.

İnsanlara doğal olarak itaatkar elinden geldiğince itaatkar olan bu nazik köpekler ve çocuklu aileler için harika köpeklerdir. Evdeki davranış kuralları erken öğretilmeli ve çocuklara ve diğer köpeklere nazik davranmaları öğretilmelidir.Her iki davranış da erken yaşta ve doğru bir şekilde öğretildiği sürece harika bir aile arkadaşı olacaktır.

Finnish Lapphund
Finnish Lapphund

Ailenizin bir parçası olması gereklidir sürü halinde yaşamaya uygundurlar ve aileleri onların “sürüsüdür“.İnsanlardan soyutlanmış halde bahçede yaşayamazlar;bu şekilde bırakılırlarsa çok fazla havlarlar ve daha sonra ağaçlara, çalılara vb. zarar verebilirler.Bu cins genellikle apartman yaşamına uygun değildir.

Bahçenizin büyüklüğü ne olursa olsun çitle çevrilmesi şarttır. Gütme içgüdülerinden dolayı sincaplar, tavşanlar vs. her şeyi kovalayacaktır.Özellikle yavru köpekler kazmayı çok severler çoğu yetişkinliğe geçerken bunu aşacaktır.

Tarihi

Sami halkı olarak bilinen yarı göçebe insanlar tarafından ren geyiğini korumak veya gütmek için yardımcı köpekler olarak kullanılmış ayrıca av içinde kullanılmıştır.Bugün sadece çiftlik hayvanlarını (koyun ve sığır) gütmekle kalmıyor, aynı zamanda spor köpekleri ve aile hayvanları olarak da yetiştiriliyorlar.Cinsin ilk standardı 1945’te Fin Kennel Club tarafından oluşturuldu.Bundan önce Lapponian Çoban Köpeği olarak biliniyordu.

Yorumlar kapatıldı.