İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finnish Spitz

Köpekpedia

Finnish Spitz köpek ırkı arkadaş canlısı,oyuncu,evde yaşamayı seven ve sadıktır.Agresif değildir fakat özellikle dışarıdaki her şeye havlama eğilimindedir.Aynı zamanda daha soğuk bir iklim için en uygun ırklardan biridir.

Finnish Spitz Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–14 yıl
Boy:Erkek: 44–50 cm, Dişi: 39–45 cm
Kilo:Erkek: 12–13 kg, Dişi: 7–10 kg
Renk:Altın Rengi,Kırmızı Altın,Kırmızı

Sivri ağızlı orta büyüklükte bir köpektir,kısa, dik kulakları ve köpeğin bir tilki gibi görünmesini sağlayan gür,altın kırmızısı veya bal rengi bir kürkü vardır. Spitz ırklarının diğer köpekleri gibi arkada kıvrılan dik bir kuyruğu,boynunun etrafında kalın bir kürk ve sağlam,kare bir duruşu vardır.Soğuk iklimleri tercih eder.Ağır şekilde tüy döker ve sık fırçalama ve taramaya ihtiyaç duyar.

Finnish Spitz
Finnish Spitz

Karakter

Arkadaş canlısıdır.Köpek ailesine sadık,eğlenceli ve yine de çocuklara karşı sabırlı ve genellikle diğer evcil hayvanlarla iyi geçiniyor.Tanımadığı insanlara karşı temkinlidir ve etrafa bir yabancı gelirse havlayarak bölgesini koruyacaktır ancak saldırgan bir köpek değildir.Gürültülü bir köpeğe tahammül edemeyen haneler veya havlama’dan şikayet edecek komşuları olan herkes için uygun olmadığını söylüyorlar.İskandinavya’da Barkers Kralı için havlama yarışmaları düzenleniyor. Fin Spitz’in yarışmalarda dakikada 160 kez havladığı kaydedildi.

Bu köpeğin bol miktarda egzersize ihtiyacı vardır ve muhtemelen koşabileceği yerlerde yaşamak için en uygun olanıdır. İyi bir bahçede veya uzun yürüyüşler egzersiz yapmaya zaman ayıran bir ailesi varsa, bir apartman dairesinde başarılı olacaktır.Bu cinsinebakanlar itaat eğitimi için sabır gerektiğini söylüyor.

Bir kuş bulana kadar avcının önüne koşar.Daha sonra kuşu bir ağaca konana kadar takip eder ve ağacın altında ileri geri koşarak kuyruğunu sallayarak kuşun dikkatini çeker.Kuşun köpeğin hareketleriyle bir güvenlik duygusuna kapıldığı düşünülmektedir.İlk başta yumuşak bir şekilde havlamaya başladığı ve giderek daha yüksek sesle devam ederek sahibine av yeri hakkında bilgi verir.

Kuş, köpeğin gürültüsü ve hareketinden dolayı genellikle avcının yaklaştığını fark etmez.Kuş, avcı ona ulaşmadan uçarsa, Havlamayı keser ve bir yere konana kadar kadar onu takip eder,sonra tekrar havlamaya başlar. Bu köpeklere “Bark İşaretçileri” denmesinin nedeni budur.

Finnish Spitz
Finnish Spitz

Sizinki öncelikle bir arkadaşınızsa ve yakın komşularınız varsa, köpeğinizi komutla havlamayı bırakması için eğitmeniz veya komşularınızın çok hoşgörülü olmasını ummanız gerekir.Bu bağımsız, güçlü iradeli köpekleri eğitmek zor olabilir.Yumuşak bir ses ve dokunuşla en iyi şekilde eğitilirler.Zekaları, tekrarlayan eğitimlerden kolayca sıkılmalarına neden olur,bu nedenle eğitim seanslarınızı kısa tutun. Spitz’in sahipleri için manipülatif ve çok akıllı olabileceğini söylenir,bu yüzden ısrarcı ve kararlı olmanız gerekiyor.Bununla birlikte buna sadık kalırsanız, köpeğinizin zekası ve itaat, çeviklik ve ralli gibi sporlar için yeteneği ile büyük ölçüde görebilirsiniz.

Tarihi

Finlandiya’nın ulusal köpeğidir ve yüzyıllardır varlığını sürdürmektedir.Köpeğin,Lapland ve İskandinavya’nın eski av köpeklerinden geldiği ve Rus-Avrupa Laika ile kan bağı olduğu düşünülmektedir.Cins, İskandinavya’da iyi bilinmektedir.Küçük av hayvanları ve kuşları avlamak için kullanılır ve “havlayan kuş köpeği” olarak bilinir çünkü avcıları havlayarak avlanmaya yönlendirir.Köpekler havlama davranışlarını geliştirmek için yetiştirildi ve Finlandiya’da havlama yarışmaları düzenleniyor.Cins, mükemmel bir aile hayvanıdır.1988’de AKC spor dışı gruba kabul edildi.

Çoğunlukla sincap ve orman tavuğu gibi küçük hayvanları avlamak için kullanılırlar, ancak aynı zamanda geyik, geyik ve hatta ayı avlamaktada kullanıldılar.

Yorumlar kapatıldı.