İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Firavun Tazısı

Köpekpedia

Firavun Tazısı Pharaoh Hound iyi bir burnu ve yeraltındaki hayvanları takip etmesine yardımcı olan büyük hareketli ve hassas kulakları vardır.

Firavun Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 11–14 yıl
Boy: Dişi:53–61 cm,Erkek: 55–63 cm
Kilo: Dişi:18–27 kg, Erkek:18–27 kg
Renk: Tan,Parlak Tan,Kırmızı Altın,Kestane

Firavun Tazısı,Amerika’da bir keşif ve avı bulan bir ırk olarak görülse’de görülse de,tarihinde hem görme hem koku hem de duyma yoluyla avlanan bir cins olarak bilinmektedir.Köpeğin tazı benzeri yapısı vardır, zarafet,güç ve hızı birleştirerek kayalık alanlarda bile çevik bir şekilde haraket edebilir. Baş yukarıda durur ve Kürk kısa ve parlaktır;az bakım gerektir haftada bir taramak yeterli olacaktır.

firavun tazısı
firavun tazısı

Cins tazıya yakın özellikleri korur;uzun ince bacaklar,nispeten dar gövde,ince ve hafif kemerli bel ve uzun kuyruğa sahiptir ancak bu özellikleri tazıya göre daha azdır.Bacaklar orta derecede açılılır, bu da önemli ölçüde dayanıklılığı hızla birleştiren bir köpeğin yapısını gösterir.

Karakter

Firavun Hound yaşadığı evde zariftir.Ancak iç mekanda sakin olmasına rağmen bu cins koşmayı sever.Köpek hassas, sevgi dolu,nazik ve çocuklara ve diğer köpeklere karşı iyidir ancak cinsin avlanma geçmişi göz önüne alındığında tanımadığı ufak hayvanları kovalayabilir.. Köpek yabancılara karşı mesafeli durma eğilimindedir. Cins bağımsızdır hareket etmeyi sever ancak sahibini memnun etmeye isteklidir ve heyecanlandığında burun ve kulakları pembe bir renge dönerek “kızarma” gibi benzersiz bir özelliğe sahiptir.

İyi çitlerle çevrilmiş bir bahçede yaşamaktan zevk alır ancak evde yaşayacaksa düzenli olarak uzun yürüyüşlere çıkarılması gerekir.Firavun tazıları av olarak gördükleri herşeyi kovalarlar bu nedenle çitle çevrili bir alanda yada tasma ile dolaştırılmaları gerekir.Eski Tarihte kendilerini ve fakir ailelerini doyurmak için avlandılar.Yumuşak bir yatak, sıcacık bir ev ve günlük koşu olmazsa olmazlarıdır.

İçeride, firavun tazı sakin, sessiz ve temizdir, en iyi koltuğunuza uzanacak ve ona günlük bir koşu ya da boğuşma verdiğiniz sürece uyumaktan memnuniyet duyar. Size yakın yalan söylemeyi tercih ediyor, ama size değil. Firavun, yabancılara karşı duyarlı, mesafeli ve temkinlidir. Çok az ırk, bu cinsin sabrını ve nezaketini çocuklarla eşleştirdiğini iddia edebilir ve diğer köpeklerle iyi geçinirler.

firavun tazısı
firavun tazısı

Tarihi

Firavun Tazısı, en eski ırktan biridir ve son 3000 yılda çok az değişmiştir.Cins, çakal tanrısı Anubis’e ve Mısır firavunlarının mezarlarında tasvir edilen köpeklere ve daha sonra antik Yunan sanatında yer alan köpeklere esrarengiz bir benzerlik göstermektedir.Fenikeli tüccarlar,köpekleri Yunanistan ve Kuzey Afrika’dan Malta ve Gozo adalarına getirmişlerdir.Burada tavşan köpekleri veya Kelb-tal Fenek olarak bakılmışlardır.Firavun Tazısı artık Malta’nın Ulusal Köpeğidir.1960’larda, cins yeniden popüler oldu ve İngiltere’ye ve daha sonra Amerika’ya ithal edildi.AKC ırkı 1983’te tanıdı.

Yorumlar kapatıldı.