AFAD Arama Kurtarma Köpekleri

Köpek Portalı Forumlar Rasgele AFAD Arama Kurtarma Köpekleri

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1513
  misafir
  Katılımcı

  AFAD Arama Kurtarma Köpekleri, kentsel arama kurtarma ve doğada arama kurtarma çalışmalarında görev alır. Enkaz altında kalan veya doğada kaybolan canlıların yerini tespit etmek için çalışır.

  Genellikle eğitmeni de olan AFAD Arama Kurtarma Uzmanı ile ekip halinde hareket eder. Uzman ve köpek, birlikte bir AFAD Köpekli Arama Kurtarma Timi’ni meydana getirir.

  Herhangi Bir Köpek Teşkilata Alınabilir mi?
  AFAD teşkilatında görev alabilecek köpeklere, henüz yavruyken özel testler yapılır. Sadece gerekli şartları taşıyanlar aday olarak seçilir ve AFAD Köpek Eğitim Merkezlerinde eğitime kabul edilir.

  Arama Kurtarma Köpeği Nasıl Yetişir?
  Aday köpekler, AFAD Köpek Eğitim Merkezlerinde iki yıllık yoğun bir eğitimden geçer. Basit komutları almayı öğrendikleri ‘temel itaat’, yemek ve tuvalet gibi becerileri aldıkları ‘temel beceri’, karmaşık komutları uygulayabildikleri ‘ileri itaat’, belirtilen herhangi bir kişiye itaat ve iz sürme gibi kompleks becerilere sahip oldukları ‘ileri beceri’ eğitimi alır. Bunların yanı sıra iz sürme arama kurtarma, gaz sızıntısı, yangın ve doğal tehlike bildirme gibi eğitimlerden geçer.

  Nasıl Sertifikalandırılır?
  Eğitimlerini başarıyla tamamlayan aday köpekler, eğitmeni ile birlikte katıldığı Köpekli Arama Timleri Yeterlilik Sınavı’na girer. Köpeğin yer aldığı tim, iki yılda bir yapılan sınav ile komisyon karşısında özel parkurda sınava tabi tutulur. Başarılı olması halinde sertifikalandırılır. Aday köpekler, böylece AFAD teşkilatının bir üyesi olur.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Glen Of Imaal Terrier Irkı

Glen of Imaal Terrier

0
Glen of Imaal Terrier,kökeni İrlanda'ya,1.Elizabeth'e,dayanan bir ırktır.Yıllar boyu tilki,kemirgen ve porsuk avında aktif rol oynamıştır.Avını yer altında bile takip edebilme yeteneğine sahiptir.1933...
İzlanda Köpeği Irkı

İzlanda Köpeği

0
İzlanda Köpeği,M.Ö. 8000'li yıllarda Danimarka ve İsveç'teki mezarların çevresinde bulunan bir ırktı.İzlanda Çoban Köpeği ile oldukça benzer bir yapısı vardır.Norveçli Vikinglerin kolonileşmek...
İlirya çoban Köpeği Irkı

İlirya Çoban Köpeği

0
İlirya Çoban Köpeği'nin kökeni eski çağlara dayanır.Anavatan olarak Kosova,Makedonya ve Arnavutluk kabul edilir.AKC tarafından 2019 yılında ırk olarak kabul edilmiştir.