İngiliz Çoban Köpeği

Köpek Portalı Forumlar İngiliz Çoban Köpeği

#5890
kopekpedia
Anahtar yönetici

İngiliz Çoban Köpeği orjinal adıyla Old English Sheepdog büyük bir tüy yumağı olarak çok şirin bir görünüme sahip olsa’da oldukça sert bir yapıya sahip bir ırktır.

İngiliz Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:10–12 yıl
Kilo:Dişi:27–36 kg,Erkek: 32–45 kg
Boy:Dişi:51–56 cm,Erkek:56–61 cm
Renk:Blue Merle,Gri,Mavi,Grizzle

Bu köpekler oldukça kare şeklindedir.Üst çizgi belden omuzlara doğru eğimlidir. Kulaklar aşağı sarkık ve kuyruk vücuda yapışmış gibi durur.Kürkü kalın,yoğun ve bol tüylüdür. İş köpeği olarak kullanılıyorsa tüyler kısaltılmalıdır. Bunlar oldukça yavaş olgunlaşan köpeklerdir, yetişkin boyuna yaklaşık bir yaşında ulaşırlar, ancak iki veya üç yaşına kadar tamamen gerçek vucut ölçülerine ulaşmazlar.

Karakter

Eski İngiliz çoban köpekleri zeki ama bağımsız köpeklerdir. Verilen görevleri yapmak için isteklidirler fakat onlara doğru yolu gösterecek bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Olağanüstü bir mizah anlayışına sahipler.

Bekçi köpeği olarak anılmasada gerektiğinde bu görevi’de başarı ile yerine getiriler. Yeterince egzersiz yapılmayan veya zihinsel olarak zorlanan köpeklerde kazma ve çiğneme gibi kötü davranışları geliştirmektedir.

Eski İngiliz çoban köpekleri, hem diğer evcil hayvanlar hem de insanlarla erken sosyalleşme verildiğinde oldukça iyidirler.Özellikle erkeklerde biraz agresif köpekler olabilirler. 1970’lerde popülaritelerindeki artış ve kontrolsüz üretim köpeklerin doğru bireylerle eşleşmemsin’den dolayı hem fiziksel hemde karakter yapılarını bozmuştur. Şimdi geri kazanım için uğraşılmaktadır.

Tarihi

Sosyal Medya

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

İrlanda Su Spanieli Köpeği

İrlanda Su Spanieli

İrlanda Su Spanieli,kökeni tam olarak bilinmese de Fransa'dan İrlanda'ya geldiği düşünülen bir ırktır.1830'lu yıllarda tanınmaya başlayan bu kısa zamanda su spanielleri arasında...
İrlanda Teriyeri Köpeği

İrlanda Teriyeri

İrlanda Teriyeri,İrlanda'nın en eski teriyerlerinden biridir.1875'te Glasgow'da yapılan bir köpek gösterisiyle popülarite kazanan bu ırk,1880'lerde İngiltere'nin en popüler dördüncü köpeği haline geldi.Kısa...
Yumuşak Tüylü Wheaten Teriyer Irkı

Yumuşak Tüylü Wheaten Teriyer

Yumuşak Tüylü Wheaten Teriyeri,kökeni İrlanda'ya dayanan bir ırktır.İrlanda'nın en eski teriyer ırklarından biridir.Çok yönlü bir çiftlik köpeğidir.Bu nedenden dolayı çok popüler bir...