İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Golden Retriever

Köpekpedia

Golden Retriever aileler için tam anlamıyla bir arkadaş köpektir. Ayrıca köperler için rehber köpek olarakta tercih edilmektedir. Bu konuda oldukça başarılıdır.

Golden Retriever Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yavruyken tüm köpek yavrularında olduğu gibi aşırı egzersiz yaptırmamanız eklem ve kemik sağlıkları için oldukça önemlidir. Yetişkin olduklarında ise günlük 2 defa 30 dk tempolu yürüyüş yaptırmanız yada onunla aynı enerjiyi yakacağı top oyunları oynamanız gereklidir. Egzersiz yapmayan golden ırkı hızlıca kilo alma eğilimindedir.

Golden Retriever
Golden Retriever

Bu ırkın tüyleri oldukça sıktır ve doğal olarakta ciddi anlamda dökülme sorunu vardır.Hem köpeğin sağlığı hem de çevre temizliği açısından gereklidir.

Yaşam süresi: 10–12 yıl
Renk: Krem,Koyu Sarı, Altın Sarısı
Boy: Dişi: 50–55 cm, Erkek: 55–63 cm
Kilo: Dişi: 24–31 kg, Erkek: 32–36 kg

Karakteri

Golden Retriever tam anlamıyla muhteşem bir aile köpeğidir.Çocuklar dahil herkes ile arası çok iyidir. Bu durum ilk defa gördüğü insanlar içinde geçerlidir. Bu nedenle kesinlikle bekçi köpekliği yapamaz. Aile yanındaysa sadece sevgi bir dost ve oyun arkadaşı olarak görevini mükemmel yapar.

İş köpeği olduklarından enerji düzeyleri oldukça fazladır. Bu nedenle mutlaka bir görev verilmeli.oyunlar koşma yada yürüyüş ile enerjisi yok edilmelidir. Aksi halde bulunduğu ortamdaki eşyalara zarar verecektir. Yalnız bırakılmaya pek toleransları yoktur.

Oldukça zeki köpeklerdir. Her şeyi hemen öğrenirler. Bu özellikleri ve sakin olmalarından dolayı körler için klavuz köpek olarak eğitilerek bu insanların gözleri olmuşlardır.

Golden Retriever
Golden Retriever

Golden retriever aile ile birlikte yaşamayı çok seven köpeklerdir. Yalnız bırakılırlar ise ruhsal yapıları bozulur. Gürültüyü çok umursamadıkları çocuklu aileler için çok uygundur. Ayrıca diğer hayvanlar ile oldukça iyi geçinirler ve beraber olmaktan mutlu olurlar.

Uygun tanıtımlar ve eğitim ile diğer köpekler, kediler, tavşanlar ve diğer hayvanlarla altınlara güvenilebilir. Bir golden retriever, çitle çevrili büyük bir bahçede hüküm sürmekte iyi olacaktır , bu nedenle çok fazla açık alanınız yoksa veya bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, altınlarınızı düzenli olarak dışarı çıkardığınızdan emin olun.

Tarihi

Irkı Tweedmouth’unLordu olan Dudley Marjoribanks, 1800′ yılların başlarında ortaya çıkarmış ve ırkı tamamlamak için 50 yıl kadar uğraşmıştır.alıcılar geliştirdi. Kendisi su kuşları avlamayı takıntı haline getirmiş bir avcıydı ve ırkı bu yöne göre tasarladı.

Bölgenin yağışlı havasına uygun olması açısından şu anda var olmayan Tweed su spanieli kullanarak üretti. Bu özelliklerinin yanında evde de iyi bir arkadaş olmasını istedi.Bir golden retriever ilk olarak 1908’deki İngilterede düzenlenen köpek fuarında ortaya çıktı.

Yorumlar kapatıldı.