İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hollanda Spanyeli Wetterhoun

Köpekpedia

Hollanda Spanyeli Wetterhoun

Hollanda Spanyeli Wetterhoun Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık: 25 – 35 kg
Boy: 55 – 59 cm

Wetterhoun’un kaba, kalın, kıvırcık tüyleri baş ve bacaklar dışında tüm vücudu kaplar. Tüyler yağlı ve yünlü yapıdadır. Renkleri karaciğer rengine beyaz, siyah ve beyaz, düz karaciğer veya düz siyahtır.Gövde görünüş olarak biraz kare yapıdaıdr.Büyük, güçlü bir kafası vardır,gözler belirgindir.Göğüs oldukça geniş bir yapıya sahiptir.Dizler yere diğer su’ya yatkın köpeklerden daha yakındır.

Ayaklar perdeli ve büyüktür.Köpek aktif olduğunda kuyruk sıkıca yukarı doğru kıvrılır.her türlü hava koşuluna uygun, çok amaçlı kullanılabilen bir köpektir.Kendisini soğuktan koruyacak bir kulube yada sığınak olduğu sürece soğuk iklim onun için sorun olmaz.

Hollanda Spanyeli Wetterhoun
Hollanda Spanyeli Wetterhoun

Karakteri

Yeni başlayanlar için uygun bir köpek değildir.Sağlam yapılı ve verilen görevleri üşenmeden yapan bir köpektir. Bu, yerli Zeki ve biraz bağımsız, genellikle kendi kafasındakileri uygulayan inatçı bir yapıya sahiptir.Cesur, güvenilir ve çok dikkatlidir.Bu köpekler çabuk öğrenirler,ancak üzerinde otorite kuramamışsanız dediklerinizi yapmamayı tercih ederler.. Tutarlı ama nazik bir yaklaşım kesinlikle gereklidir.

Hollanda Spanyeli Wetterhoun
Hollanda Spanyeli Wetterhoun

Güçlü iradeli’dir ve sağlam bir sürü liderine ihtiyaç duyar. Bu köpeğin evi ele geçirmesine izin vermemeniz gerekir.Koruyucu içgüdüsü hâlâ oldukça içinde vardır bu nedenle erken yaşlardan itibaren eğitim şarttır.Kendisi ile yaşayan insanlar için iyi huylu ve arkadaş canlısı bir köpektir. Ailenin, çocuklar da dahil olmak üzere uygun liderlik göstermesi koşuluyla, ailedeki çocuklar kendisine iyi davranırsa oda onlarla iyi geçinir.. Yabancılara karşı temkinli olduğu için iyi bir bekçi köpeğidir.Diğer köpekler ve evcil hayvanlarla arası çok iyidir.Bir çocuk onlarla oynadığında, köpek asla bırakan ilk kişi değildir

Apartman hayatı için tavsiye edilmez. Yoğun bir kentsel alandaki bir apartman dairesinde yaşamak bu cins için uygun değildir.Yeterli egzersiz yaptığı ve insanlarıyla temas kurduğu sürece açık havada bir kulübede yaşayabilir.Günlük, uzun ve tempolu bir yürüyüş içeren yoğun egzersize ihtiyacı vardır. Bu köpek için ideal durum, etrafta özgürce dolaşabileceği ve koruyacağı büyük bir arazi’de yaşamaktır ayrıca yüzmeyi çok sever.Köpeğiz’le bağ kurmak için biraz zaman ve çaba harcarsanız sizin için hemen her şeyi yapacak sadık bir arkadaşa sahip olursunuz.

Tarihi

Hollanda’nın Friesland eyaletinin köpek yetiştiricileri tarafından en az 400 yıl önce geliştirilen bu nadir ırk, çok azda olsa bu bölge dışında görülür.Büyük olasılıkla şimdi nesli tükenmiş bir cins olan Old Water Dog’dan üretilmiştir.Su samurlarının yerini belirleme ve öldürme konusunda uzmanlaşmıştır. Su samurları Hollanda’nın kuzey kesimlerinde sayıları makul ölçülere geldikten sonraküçük kara memelilerini avlamak ve çiftlikleri korumak için kullanıldı.Genellikle tek başına avlanır ve avcılar, sansar ve yaban kedileri ile hiç kendisine zarar veremezler’miş gibi yüz yüze gelebilecek kadar korkusuzdur.

Yorumlar kapatıldı.