İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeklerde Yaşlılık

Köpekpedia
köpeklerde yaşlılık
yaşlı köpek


Ağız etrafında gözle görülebilen bir grilik, Köpeklerde yaşlılık, merdivenlerden çıkarken yada inerken artık eskisi gibi hızlı olmadığını hemen fark edebilirsiniz.

Tabi bunların yanı sıra köpeğinizde geniş huzuru da gözlemleyebilirsiniz. Artık daha nazik, daha uysal veya siz kitap okurken ayaklarınızın dibine uzanmaktan mutluluk duyarlar.  Yürüyüşlerde daha yavaş hareket edip keyiflenerek gezinirler.

Köpeklerde yaşlılık.

Şayet yaşlı bir köpek sahiplenmek istiyorsanız bunun bazı avantajlı yanları da vardır.  Ev eğitimlerini tamamlamış olabiliriler, birkaç temel komutu öğrenmişlerdir.  Mizaçları artık yüzlerine oturmuştur.

Yavruluğundan bu yana sizinle beraberliği ve artık altın yıllarına gelmiş olan bir köpeğiniz varsa, şimdiye kadar yaptığınız şeyleri devam ettirmenizde fayda vardır.

Egzersiz yapmak, sağlıklı kalmak ve mutlu olmak onun için artık daha çok önemlidir. Eskisi gibi koşamıyor, eskisi gibi topla oynayamıyor olabilir. Ama onun için sürekli egzersiz yapma, kilosunu kontrol altında tutmak gereklidir.

Sizlere yaşlı köpek bakımı hakkında bazı önemli bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Köpeklerde yaşlılık


KÖPEKLERİN YAŞLILIK AŞAMASINDA OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

İnsanlar gibi, köpeklerde yaşlandıklarında farklılaşırlar.  Sorunlarla başa çıkma özellikleri azalır. Rutin hayatlarına devam etmek onlar için her zaman güvenlidir.

Köpeğiniz yaşlandığında daha fazla uyurlar. Bu yaşlılıklarının normal parçasıdır.

Daha az yemek tüketirler.
 Köpeğiniz artık daha titiz hale gelmiş olabilir. Koku ve tat alma duyuları zayıflar ve yemek yemenin artık onlar için çok eğlenceli değildir.
Köpeğinizin de iştahsızlık varsa sağlığıyla ilgili başka sorunları beraberinde getirir. İştahsızlıkla ilgili veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Kilo almamaları için dikkatli olun. Düzenli egzersiz yaparak köpeğinizi zinde ve sağlıklı tutmaya özen gösterin.  Köpeğinizin cinsine ve yaşına göre günde kaç kalori alması gerektiğini veterinerinize danışarak öğrenin.

Köpeklerde yaşlılık

Köpeğinizin yaşlılığında muhtemelen diş problemleri de olabilir. Haftada minimum 3 kere dişlerini fırçalayın. Gerekirse veterinerlikte genel diş temizleme yaptırın.

Zararlı ve hatta ölümcül olabilen dehidrasyona karşı daha duyarlı olun.
Her zaman aynı miktarda su içmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Köpeğinizin su içtiği kabı onun yakınında bulunmasına özen gösterilmeli. Artık eskisi gibi yukarı yada aşağı su içmek için inmek istemeye bilir.

Hava koşullarındaki değişikliklere karşı daha duyarlı olun.

Köpeğinizin, aşırı sıcak havaya veya kışın soğuklara karşı korumaya özen gösterin. Yaşlı köpeklerin tüyleri daha ince ve daha seyrek olduğundan ısıya ve soğuklara karşı eskisi gibi koruma sağlamayabilir.

İşitme veya görme yetilerinin bir kısmını veya tamamını kaybederler.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde duyu organların işlevini kaybedebilir yada zayıflayabilir. Bu durumda köpeğinize çapraz eğitim verin. Yani temel komutları onlara söylerken görselliği de ekleyin. Çünkü duyma yetilerini kaybetse bile görsel yöntemle iletişim kurabilirsiniz..

Köpeklerde yaşlılık

YAŞLI KÖPEKLERDE YAPILMASI GEREKENLER.
İnsanlar gibi, köpeklerde yaşlandıkça temel sağlık problemlerinin listesi artar.  Düzenli egzersiz onları hem zihinsel hemde fiziksel olarak sağlıklı kalma sürelerini uzatır.

Bu arada onlara yaşlandıklarında yine alıştırdığınız sevgiyi göstermekten esirgemeyin. Ailenizin bir üyesi olduğunu bilmesi, onlar için huzur duygudur.

 Köpeklerde yaşlılık

Ayrıca unutmayın.

Gençliğinde rahat ve bağımsız olan köpeklerde bile, ayrılık kaygısı alışılmadık bir durum değildir.  İşitme ve görme duyuları azaldığında size daha fazla güvenir ve yokluğunuz onları endişelendirir.

Doğru beslenmek onları dinç tutmak için önemli bir faktördür. Köpeğiniz yaşlandıkça daha az kaloriye, daha az yağa ve daha fazla life ihtiyaç duyacaktır.

Çoğu yaşlı köpek daha önce yediği yemekleri yemekten hoşlanırlar. Fakat artık eskisi gibi aktif olmadıkları için daha az yerler. 

Köpeğinize bir diyet programı hazırlamak için veterinerden yardım alabilirsiniz. Bu hayatın bir gerçeği: Yaşlı köpeğiniz artrit, hipotiroidizm, karaciğer ve böbrek disfonksiyonu, diş problemleri ve katarakt gibi sağlık sorunlarına daha duyarlıdır. 

Yılda bir yada 2 kez mutlaka veteriner kontrolüne götürülmelilerdir.


Yaşlılığın bazı işaretleri; Kilo, iştah veya su alımında değişiklik; inkontinans veya artan idrara çıkma; ağız kokusu ve çiğneme zorluğu. Daha yavaş ve daha sert hareketler.

Yaşlanma beyni de etkiler. Canine Cognitive Disfonksiyon Sendromu (CDS), insanlarda Alzheimer hastalığına benzer. CDS li köpekler adlarını veya itaat becerilerini unutabilir.

Diğer semptomların yanı sıra evde kazalarda olabilir. Evinizde yaşayan aile fertlerini unutabilir. Bu belirtilerden bir veya bir kaçını yaşlı köpeğinizde görüyorsanız mutlaka veterinere götürmenizde fayda vardır. Unutmayın erken teşhis tedavi sürecinde önemli rol oynar.

Yaşlı köpeklerde mesane kontrolü genç köpeklere göre daha azdır.
Köpeğinizi evin içinde yaptığı kazalar için asla cezalandırmayın. Cezalar onları düzelmez. Bununla birlikte hormon seviyelerinin düşmesi onların idrar kaçırmasına neden olabilir.

Bu tür rahatsızlıklar için ilaç tedavisi çoğu zaman fayda gösterir. Bunun için veterinerle görüşmeniz sizin için çözüm yolu olabilir.

Köpeğiniz hayatının son aşamasında olabilir. Ona ne zaman veda etmeniz gerektiğini asla bilemezsiniz.
Köpeğinizi kaybettikten sonra acınızı hafifletecek tek şey ona sağlığında sevgiyle bakmanızdır. Elinizden gelen her şeyi ona yapmak köpeğinizin yokluğunda size referans olacaktır.

yaşlı köpek


SONUÇ OLARAK


Genel anlamda, yaşlı köpeğiniz daha nazik ve daha sakin olarak sürekli göz önünde olmaktadır. Aileye bu şekilde katkı sağlamak için her zaman yanınızda olmak isteyecektir.
Başlıca endişeleriniz elbette tıbbi sorunlar olacaktır.  Köpeğiniz çok ağrılı ve olağan dışı görünüyorsa onu mutlaka veterinere götürmenizde fayda var.

Sizin de evde yaşlı bir köpeğiniz var mı? Yaşlı köpeğinize nasıl bakıyorsunuz? Köpeğinize bakarken ne gibi problemlerle karşılaşıyorsunuz? Duygularınızı ve düşüncelerini bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.