İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Köpek Sahiplenenlerin Sorunları

Köpekpedia

Yeni Köpek Sahiplenenlerin Sorunları hakkında ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Evinize yeni köpek almak,  özellikle ilk kez köpek ebeveynleri için biraz zor bir durumdur. Ama karşılaşacağınız sorunlar her ne olursa olsun, yalnız olmadığınızı bilmenizi isterim.  Size burada, önünüze çıkacak temel sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı, elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. İyi okumalar

Tek Başına Bırakıldığında Köpeğinizin Ağlaması

Yeni Köpek  Sahiplenenlerin Sorunları
Yeni Köpek Sahiplenenlerin Sorunları

Yeni bir köpek sahiplendiğinizde ilk temel kural güvendir.  Yeni bir köpek yeni bir ortamda ilk başta kendini güvensiz ve yalnız hissedecektir.

Size tavsiyemiz ilk birkaç günü işe gitmeden yada dışarıda fazla kalmadan onunla geçirmenizdir. Birkaç gün imkanınız varsa evden çalışabilirsiniz.

  Köpeğiniz sizinle beraber yaşamaya çalışacak ama ona biraz zaman vermelisiniz. Kısa aralıklarla dışarıya çıkın. Geri döndüğünüzde köpeğinizi ödüllendirin.

Daha sonra bu süreyi biraz daha uzatın fakat köpeğinizin yanına her döndüğünüzde onu ödüllendirmeyi unutmayın. Siz yokken köpeğinize zihnini karıştıracak oyuncaklar bırakın.

Bu oyuncaklar onu bir süre oyalanmasına neden olacaktır. Bazı köpeklerde ayrılık kaygısı daha büyük ve yıpratıcıdır. Bunun için veterinerinizle görüşün. Uzmanlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

Yeni Köpek Sahiplenenlerin Sorunları

Köpeklerde Kusma ve İshal  

Yeni Köpek  Sahiplenenlerin Sorunları
Yeni Köpek Sahiplenenlerin Sorunları

Köpekler birçok nedenden ötürü kusabilirler ve ishal olabilirler.

Ancak yeni bir köpek almışsanız bu sorun büyük bir olasılıkla endişe ve tükettiği yiyeceklerden kaynaklanıyor olabilir.

Öncelikle köpeğinizin herhangi bir toksine maruz kalıp kalmadığını öğrenin.
Köpekler için toksin olan insanların yiyeceklerini tüketmediğinden emin olun.

Köpeğinize verdiğiniz mamanın köpeğiniz için uygun olup olmadığını kontrol edin. Yeni bir köpek için mama değiştirmek ilk başta ishale neden olabilir. Size tavsiyemiz köpeğinize daha önce kullandığı mamadan vermenizdir. Daha sonra yavaş yavaş istediğiniz mamayı verebilirsiniz. 

Yeni sahiplendiğiniz köpeğiniz için yemek saatini, yürüyüş saatini ve oyun saatini programlayarak düzenli bir şekilde uygulayın.

Göreceksiniz köpeğiniz yavaş yavaş yeni evine alıştığını. Anacak kusma ve ishal çok şiddetliyse ve geçmiyorsa mutlaka veterinere götürün. Köpeğinizde enfeksiyon ya da sindirim sisteminde problem olabilir.

Köpeğinizin Bütün Gece Boyunca Durmadan Ağlaması

gece köpek ağlaması
gece köpek ağlaması

Yeni bir köpek, yeni bir evde, yeni ebeveynlerinin yanında yaşamasını ilk başta garipseyecektir.
Bu köpekler için temel sorunlardan biridir. 

Köpeğiniz kendisini ilk başta korkmuş ve yalnız hissediyordur. Bu sebepten ötürü geceleri yalnız kaldığında ağlamaları normaldir. Size tavsiyemiz evinizin içinde besliyorsanız köpeğinizin yattığı yeri ilk birkaç gün yatak odasına getirmeniz onun güvende olduğunu hissettirecektir.

İzin verin yanınızda kalsın sizin nefes alış verişinizi duysun sizi görsün. Sizin onun yakınlarında olduğunuzu hissettirin. Bu onu rahatlatacaktır.

Yeni köpek için

Gün içerisinde onunla birlikte egzersiz yapın. Gündüz egzersiz yapması onun iyi bir uyku çekmesine yardım edebilir. Unutmayın köpeğinizin ağlaması ve sızlanması sonsuza kadar sürmeyecek sonunda yeni evine alışacak ve o evin bir parçası olacak.

Siz sabırlı olun ve anlayış gösterin.

Fakat ağlaması köpeğinizdeki ağrı ya da herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa mutlaka köpeğinizi veterinere götürün.

Yeni Köpek Sahiplenenlerin Sorunları

Köpeğiniz Ev Eşyalarını,  Kumandayı, Ayakkabılarınızı Ve Bulduğu Her Şeyi Dişlemesi.

yeni köpek
köpeklerin ev eşyalarına zarar vermesi

Yeni sahiplendiğiniz köpeğiniz ilk başlarda gergin olabilir. Ya da sahiplendiğiniz köpeğiniz yeni diş çıkarıyor olabilir. Bunun için yapmanız gereken ilk şey köpeğinize çiğnemesi için bol miktarda oyuncak vermenizdir.

Kumanda ve cep telefonlarınızı köpeğinizin erişemeyeceği yerde muhafaza edin. Sizin sürekli elinizde tuttuğunuz nesneleri köpeğinizin çiğnemesi onun bir oyun olduğunu düşünmesindendir.

Köpeğinizin eşyalarınızı dişlemesi ve çiğnemesi çok aşırıysa mutlaka bir uzamanla görüşün ve destek alın.

Köpeğinizin Tasmasını Çıkardığınızda Ortadan Kaybolması.

köpek koşması
tasmayı çıkarınca kaçması

Köpeğinizin tasmasını çıkardığınızda ortadan kayboluyorsa muhtemelen yaşadığı yeri benimsemediğinden kaynaklıdır. 

Öncelikle köpeğinizi dışarı çıkardığınızda mutlaka tasması takılı olması gereklidir. Tasmasının dışarıdayken takılı olması onun oraya ait olmadığını anlamasına neden olacaktır. Ancak evinize ya da geldiğinizde tasmasını çıkarmanız gerekiyor. Köpeğiniz dışarıyı ve yaşadığı evin arasındaki farkı anlayacaktır.

Yeni bir köpek sahiplenmek ilk başlarda biraz zorlu geçebilir. Ama zaman içerisinde köpeğiniz sizin hayatınızın bir parçası haline gelecek. Yaşadığınız zorluklar kısa süre içerisinde son bulacak. Sizin gibi diğer köpek ebeveynlerinle konuşun fikir alışverişleri yapmak ufkunuzu açacaktır.

İnsanlar yeni bir köpeği sahiplendiklerinde başka ne gibi sorunlar yaşarlar? Yeni evcil hayvan ebeveynleri için herhangi bir tavsiyeniz var mı? Aşağıdaki yorumlara bize görüşlerinizi ve önerilerinizi yazabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.