İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İbiza Tazısı

Köpekpedia

İbiza Tazısı yüksek enerji seviyelerine rağmen egzersiz ihtiyaçlarını karşıladığınız sürece apartman yaşam koşullarına rahatlıkla uyum sağlayabilir.

İbiza Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:10–12 yıl
Kilo:Dişi:20–30 kg,Erkek:20–30 kg
Boy:Dişi:60–67 cm,Erkek: 66–72 cm
Renk:Beyaz,Fawn,Kırmızı ve Beyaz,Kırmızı

Kısa tüylü ve tel tüylü olmak üzere iki kürk tipi vardır.Her ikisinin de bakımı kolaydır.Uzun ince bacaklı,nispeten dar gövdeli,hafif kemerli bel ve uzun kuyruklu, genel tazı hatlarına sahiptir.Büyük kulakları haricinde diğer tazılara çok benzer.

İbiza Tazısı
İbiza Tazısı

Karakter

Evde bakacak iseniz enerji fazlasını yok edecek uzun yürüyüşler yada egzersizler yapmalısınız aksi halde uzun saatler yalnız bırakırsanız sıkılmış ve çevre için yıkıcı bir yavruya sahip olursunuz.

İbizan Tazıları tembelliği çok sever ve günlerini uyumaktan zevk alan bir köpek olarak geçirir.Egzersiz ihtiyaçları orta düzeydedir.Her gün birkaç defa 20 veya 30 dakikalık yürüyüş veya koşunu onlara yeter.Mümkün olduğunda, onlara geniş, güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir alanda koşma şansı verirseniz çok mutlu olurlar.

Hareketsiz haldeyken yükseğe zıplayabilme yetenekleri oldukça iyidir.Dışarıda onları en az 2 M yüksekliğinde bir çit içinde olan bahçelerde bırakabilirsiniz.Çitle çevrili bir bahçede olmadıkları sürece tasmasız dolaştırılmaları doğru değildir.Güçlü bir av içgüdüsüne sahipler ve hızlı hareket eden her şeyi kovalarlar.Bu nedenle, diğer köpeklerle iyi geçinmelerine ve onlarla birlikte büyütülürse kedilerle yaşamayı öğrenmelerine rağmen tavşan gibi evcil hayvanları olan ailelere uygun değildirler.

Rekabet etmek isteyip istemediğinize ya da sadece harika bir arkadaş isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bu sizin için uygun bir cins olabilir.Bir İbizalı seninle yürüyecek ya da koşacak,seni sevecek ve her zaman seni güldürecektir.

Tarihi

İlk olarak İspanyol İbiza adasında ortaya çıkmıştır.Kral Tut’un mezarı 1922’de açıldığında içinde bulunan hazinelerden biri Ölülerin Bekçi Köpeği olan çakal tanrısı Anubis’in gerçek boyutlu bir heykeliydi ve modern İbizan Tazısı ile benzerlik çarpıcıydı.Firavunlar zamanından kalma oyma ve diğer eserler, İbizan Tazısı gibi köpeklerin 5000 yıldır var olduklarını ve onları en eski köpek türlerinden biri yaptığını öne sürülmektedir.

İbiza Tazısı
İbiza Tazısı

Yine de varsayımın muhtemelen doğru olmadığı ortaya çıktı. Genetik araştırmalar, günümüzün İbizalı’sının ve kuzeni Firavun Tazısı’nın daha eski bir türün yeni rekonstrüksiyonları olduğunu ve aslında binlerce yıl öncesine uzanan bir soyunun olmadığını göstermiştir. spanyol adası İbiza’ya nasıl geldi? Zamanın en maceracı ve en çok seyahat eden tüccarları olan Fenikeliler onu MÖ 8. veya 9. yüzyılda oraya götürmüş olabilirler. Kıvrak ve hızlı tazı avını aramak için muhteşem görüş ve işitme yeteneğini kullanarak engebeli araziye uyum sağlamıştır.

İbizalılar, İspanyol adalarında onları beceri azim ve sabırla avlanmaya yönlendiren bir hayat yaşadılar. Orada kalmış olabilirler, az bilinen, ancak 1956’da Albay ve Bayan Consuelo Seoane tarafından bir çift olan Hannibal ve Certera’nın Amerika Birleşik Devletlerine getirilmesi ile bu ülkedede var oldular.

1979’da American Kennel Club tarafından tanındı ve ilk olarak 1980’de Westminster Kennel Club köpek yarışmasında göründü.Bugün hala nadir bir tür olmaya devam ediyor. AKC tarafından tanınan 155 ırk ve çeşit arasında 138. sırada yer almaktadır.

Yorumlar kapatıldı.