İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiliz Çoban Köpeği

Köpekpedia

İngiliz Çoban Köpeği orjinal adıyla Old English Sheepdog büyük bir tüy yumağı olarak çok şirin bir görünüme sahip olsa’da oldukça sert bir yapıya sahip bir ırktır.

İngiliz Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:10–12 yıl
Kilo:Dişi:27–36 kg,Erkek: 32–45 kg
Boy:Dişi:51–56 cm,Erkek:56–61 cm
Renk:Blue Merle,Gri,Mavi,Grizzle

Bu köpekler oldukça kare şeklindedir.Üst çizgi belden omuzlara doğru eğimlidir. Kulaklar aşağı sarkık ve kuyruk vücuda yapışmış gibi durur.Kürkü kalın,yoğun ve bol tüylüdür. İş köpeği olarak kullanılıyorsa tüyler kısaltılmalıdır. Bunlar oldukça yavaş olgunlaşan köpeklerdir, yetişkin boyuna yaklaşık bir yaşında ulaşırlar, ancak iki veya üç yaşına kadar tamamen gerçek vucut ölçülerine ulaşmazlar.

İngiliz Çoban Köpeği
İngiliz Çoban Köpeği

Eski İngiliz çoban köpekleri genellikle iş köpekleri için geçerli olan, kilo verme eğilimindedir. Özellikle köpekler tıraşlanmadan çalıştırılırsa tüyleri ona oldukça ağırlık yaratacak ve hareketlerini engel olabilir. Bu cins için tüy bakımı oldukça önemlidir.Ceketi görünür durumda tutmak, köpeğin faaliyetlerini sınırlamanın yanı sıra sık banyo, ceket bakımı ve günlük bakım gerektiren ciddi bir taahhüttür. Çoğu köpek sahibi tüylerii yılda bir veya iki kez kesmeyi seçer. Neyse ki, Eski İngiliz çoban köpekleri kırpılmış halde güzel görünür.

Karakter

Eski İngiliz çoban köpekleri zeki ama bağımsız köpeklerdir. Verilen görevleri yapmak için isteklidirler fakat onlara doğru yolu gösterecek bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Olağanüstü bir mizah anlayışına sahipler.

Bekçi köpeği olarak anılmasada gerektiğinde bu görevi’de başarı ile yerine getiriler. Yeterince egzersiz yapılmayan veya zihinsel olarak zorlanan köpeklerde kazma ve çiğneme gibi kötü davranışları geliştirmektedir.

Eski İngiliz çoban köpekleri, hem diğer evcil hayvanlar hem de insanlarla erken sosyalleşme verildiğinde oldukça iyidirler.Özellikle erkeklerde biraz agresif köpekler olabilirler. 1970’lerde popülaritelerindeki artış ve kontrolsüz üretim köpeklerin doğru bireylerle eşleşmemsin’den dolayı hem fiziksel hemde karakter yapılarını bozmuştur. Şimdi geri kazanım için uğraşılmaktadır.

Eski İngiliz çoban köpekleri, özellikle genç köpeklerde oldukça fazla egzersiz gerektirir. Eğitim, bol miktarda sosyalleşmenin yanı sıra bir zorunluluktur. Bu köpekler sağlam ve sabırlı bir ele ihtiyaç duyar ve ilk kez köpek sahipleri için ideal değildir. Ciddi çalışan köpekler olarak tasarlanmışlardır ve itaat rekabeti veya sürüyü gütme gibi yapacak görevleri olduğunda en mutludurlar. Eski İngiliz çoban köpekleri mizah anlayışlarıyla ünlüdür ve birçok film ve televizyon programında yer almıştır. Bir çok filimde Eski bir İngiliz çoban köpekleri rol aldı ayrıca “Dennis the Menace” ve “For Better or For Worse” gibi birçok çizgi filmde ana karakter olarak Eski İngiliz çoban köpeği var.

İngiliz Çoban Köpeği
İngiliz Çoban Köpeği

Tarihi

Eski İngiliz çoban köpeği, eski tarihlerde İngiltere’nin Devon ve Somerset bölgelerinde şu anki görünümüde’ki yapıya uygun yetiştirilmişti. İngiltere’de yaklaşık 200 yıl önce sadece sığır ve koyun sürmekle kalmayıp aynı zamanda kurt gibi büyük yırtıcıları savuşturabilen büyük bir köpeğe ihtiyaç duyuldu. Eski İngiliz çoban köpeklerinin hayvanları pazara uzun mesafeler götürme görevi olduğundan bu mesafeleri aşarken enerjisini koruyabilmek için özel bir yürüyüş temposu geliştirdi.

Yorumlar kapatıldı.