İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiliz Mastiff

Köpekpedia

İngiliz Mastiff 1800 yılında yayınlanan Cynographica Britannica’ya göre, “Kedi için Aslan Ne İse, Köpek için Mastiff odur sözü bu ırkı en iyi tanımlayan cümlelerdir.

İngiliz Mastiff Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 6–12 yıl
Boy: Dişi: 70–91 cm, Erkek: 70–91 cm
Kilo: Dişi: 54–77 kg, Erkek: 73–100 kg
Renk: Kaplan Desenli, Fawn, Kayısı Rengi

İngiliz Mastiff, büyük, güçlü ve kaslı bir köpektir. Sarkık çeneler,gözlerin ve burnun çevresinde siyah bir maske ile ağır ve kare şeklindedir. Gözler küçük ve koyu ela veya kahverengidir. Küçük kulaklar koyu renklidir ve aşağı doğru eğilir. Kuyruk, sağrı üzerinde yüksekte, uca doğru incelir ve köpeğin dizlerine kadar uzanır.Bu cins, orta derecede tüy döker. Kulakları ve yüz derisi kıvrımları temiz ve kuru tutulmalıdır. Epeyce tükürük salgıladığı bilinmektedir; Başlarını salladıklarında bu salyalar etrafa dağılacaktır;bu nedenle yakınlarda bez bulundurmanız gerekir.

İngiliz Mastifi
İngiliz Mastifi

Karakter

İngiliz Mastiff, ağırbaşlı ama iyi huylu bir hayvandır. Ailesine karşı sevgi dolu ve şefkatlidir ve sakin tavrı onu yaşı büyük çocuklar için iyi bir arkadaş yapar. Bununla birlikte, cinsi büyük olması nedeniyle yeni yürümeye başlayan çocuklar için tavsiye edilmez nedeni zarar vereceğinden değil sevmek için dokunsa bile küçük çocuğu düşürebileceği içindir.

Mastiff’in bekçi köpeği kökleri, ziyaretçiler eve geldiğinde kendilerini gösterme eğilimindedir. Köpek, yabancılardan şüphelenme ve ailesini ve korumak için verilen bölgeyi koruma eğilimindedir. Havlama huyu yoktur ve çok nadirdir.Asil, sevgi dolu bir aile hayvanı olabilir, ancak onu sosyalleştirerek olabildiğince çok yeni insana, yere ve duruma maruz bırakmak, özellikle de yavruluk dönemlerinde çok önemlidir.

Sizinle beraber tembellik etmek onu mutlu eder ancak hem köpek hem de insanları düzenli egzersiz yaparsa daha zinde ve daha mutlu olurlar.Sahipleri köpek malzemeleri satın alırken köpekleri için önlük ve kendileri için kulak tıkacı almayı düşünmelidir. Yüksek sesle horlama eğilimindedir evde bakıyorsanız sizi uyutmayabilir. Bakım kolaydır. Kısa kürk, haftada bir fırçalanmalı ve bir havlu veya güderi beziyle hızlı bir şekilde silinmesini gerektirir.

Aslen İngiltere’den olan İngiliz Mastiff, dünyanın en büyük köpek ırklarından biridir. Bu devasa köpek, büyük kemikli ve kaslı, asil, nazik ve sadık bir tavırlıdır. Saldırgan değillerdir ayrıca çok naziktirler fakat aileleri içinde mükemmel koruyuculardır.Bu cesur ama iyi huylu köpekler evlerde rahat yaşayabilirler Bu dev köpeğe sahip olmak için kocaman bir eve ihtiyacınız yoktur, ancak ona evde geniş yatacak bir alan ayırmalısınız. Ne yazık ki, diğer dev köpek ırkları gibi, Mastiff’in ömrü de ortalama bir köpekten daha kısadır. Bununla birlikte, uygun bakımla tam ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tüm köpekler gibi, uygun eğitim ve sosyalleşme bu ırk içinde önemlidir.Özellikle bu cinsin dev boyutu nedeniyle çok önemlidir.Havaya sıçrama ve tasma çekmenin önlenmesine özen gösterilmelidir. İyi bir şekilde sosyalleştirmelisiniz doğal koruma içgüdüleri gereksiz yere devreye girebilir.Genel olarak, Mastiffler oldukça uysaldır ancak çeresinde olup bitene kayıtsız değildir. Daha genç köpekler daha eğlencelidir, ancak olgunlaştıkça daha sevecen ama tembel olurlar.Rutin egzersiz zinde ve motive olmasına yardımcı olacaktır.

Soğuk havalarda sıcak havalarda olduğundan daha rahattırlar. Yaz aylarında günün serin bölümünde köpeğinizle yürüyüş ve benzeri aktivite yapmanız önerilir. İç mekanlarda, bir apartman dairesinde veya çitle çevrili bir evde rahatlıkla yaşarlar Bununla birlikte, yaşlandığında ağır olduğu için merdivensiz bir bölgede yaşamasını sağlamalısınız.Boyutları büyük olduğu için evde ona dolaşabileceği sıkışık mobilyaların olmadığı alanlar yaratın.

Tarihi

İngiliz Mastiff kökeni 2000 yılı aşkın süredir yetiştirildiği İngiltere’den gelmektedir.Bununla birlikte Mısır anıtları üzerine tasvirleri ve Sezar’ın İngiltere’yi işgal ettiğinde bahsettiği tasvirlerle çok eskilere kadar takip edilebilir. Tarihsel olarak bir işçi ve bekçi köpeği olarak görülmesine rağmen, ne yazık ki, bir zamanlar bu muhteşem cins, insanlar ve diğer hayvanlar arasındaki gladyatör kavgaları da dahil olmak üzere, savaşmak için kullanılmıştır. Daha sonra, Londra’daki Westminster’da köpek dövüşlerinde kullanılmışlardır.

Mastiff
Mastiff

Mastiff’ler 200 yıldan daha uzun bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmiştir ancak 1800’lerin sonlarına kadar American Kennel Club (AKC) tarafından resmen tanınmamışlardı. Cins, eski İngiliz mastiff, İngiliz mastiff veya sadece mastiff olarak anılır.

Dünyanın en son kaydedilen en ağır köpeği, 1989 “Guinness Rekorlar Kitabı” nda kaydedildiği gibi, 156 kg ağırlığında ve 94 cm omuz yüksekliğinde La Susa’lı Aicama Zorba adlı bir İngiliz Mastiff’tir. Kuruluş, 2000 yılında evcil hayvanlar için rekor boyutlarını tanımayı bıraktığı için bu kayıt sonsuza kadar kitapta kalacaktır.

Yorumlar kapatıldı.