İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İskoç Teriyeri

Köpekpedia

İskoç Teriyeri köpekleri, küçük boyutlarına rağmen güçlü köpeklerdir.

İskoç Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Erkek: 8,5–10 kg, Dişi: 8–9,9 kg
Boy: Erkek: 25–28 cm, Dişi: 25–28 cm
Renk: Siyah,Kaplan Desenli,Buğday

Yumuşak yoğun bir alt kürkü ve belirgin kaşları ve bıyıkları olan sert ve tüylü bir dış kürkü vardır.Yılda üç ila dört kez profesyonel bir kuaför tarafından,göğüs, bacak ve baş bölgesinin traş edilmesi gerekir.Sakal ve bıyık kısaca ağıza yakın bölgelerinde yiyecek parçacıklarının toplanabileceğin’den tüyler düzenli olarak fırçalanmalı ve taranmalıdır.

İskoç Teriyeri
İskoç Teriyeri

Kendine özgü bir sakalı, uzun kaşları ve kesilmemişse uzun bir etek gibi zemini süpüren ince dış tüyleri vardır.Az dökülen kürkü kötü havalarda da mükemmel koruma sağlar.

Karakteri

Büyüklüklerine göre orantısız bir cesarete sahiptir.Yabancılar için biraz iletişimde sorunlu görülen bir köpektir.Ancak sahiplerine ve tanıdığı kişilere sevecen ve neşelidirler.Sahiplerine olan tüm sadakatlerine rağmen, bağımsız köpeklerdir ve eğitimde çok fazla motivasyon,sabır ve ustalık gereklidir.Egzersiz gereksinimleri fazla değildir ve kendisine sunulan koşullara kolayca uyum sağlar.Yetişkin bir köpeğin bir saatlik günlük egzersize ihtiyacı vardır ancak daha fazlasına’da hayır demez.

Alıngan, bağımsız ve bazen heyecanlıdırlar.Yetişkin olsalar dahi davranışları içe dönük olabilir.Bazıları sadece bir kişiye bağlanır.Diğer evcil hayvanlara karşı agresif olabilirler.Eğitim konusunda inatçı olabilir ve tutarlı sahiplere ihtiyaç duyarlar.Yer altı sığınaklarında yaşayan küçük hayvanları kovalamak için yetiştirildiklerinden bu köpekler doğal kazıcıdır, bu nedenle çitle çevrili bir bahçede toprağı kazıp kaçmamaları için mutlaka ek önlemler alınmalıdır.

İskoç Teriyeri
İskoç Teriyeri

Tarihi

1859’a kadar bu cins şu anki ismiyle insanlar tarafından bilinmiyordu.’Aberdeen Terrier‘ adı altında anılmaktaydı. Bununla birlikte, ataları Perthshire’ın Blackmount ve Rannoch Moor’undan gelen West Highland White olduğu kesindir. Bu köpekler kayaların altından haşaratları ,toprak altından fareleri ve diğer zararlıları ahırlardan çıkarmak için kullanılıyordu.

İlk İskoç Terrier Kulübü 1882 yılında İskoçya’da kuruldu.1883’te Amerika Birleşik Devletlerine getirildi.Sonraki yüzyılda Amerikalılar arasında popüler oldular çünkü Başkan Franklin Roosevelt’in köpeği Fala bir Scottie idi.

Yorumlar kapatıldı.