İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İspanyol Mastifi

Köpekpedia

İspanyol Mastifi tüm yerli İspanyol köpek ırklarının en büyüğüdür ;sürü koruma köpeği olarak yararlanılan bir ırktır. Siyah, açık kahverengi ve beyazdan brindle’a kadar geniş bir renk yelpazesine sahiptirler

İspanyol Mastifi Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kilo: Dişi:52–77 kg, Erkek:90–100 kg
Boy: Dişi: 72–88 cm,Erkek:77–88 cm
Renk: Siyah,Fawn,Kaplan Desenli,Wolf-Sable,Sarı, Kırmızı

İspanyol Mastiff, tıknaz, sağlam, rustik görünümlü bir köpektir. Çok büyük ve oldukça uzundur. Vücut dikdörtgen şeklinde, kaslı ve sağlam kemikli olmalıdır. Derin ağzı, güçlü çeneleri, dolgun dudakları ve mastiff tipini açıkça gösteren boyunda karakteristik bir gerdan ile orantılı bir kafası vardır. Arka ayaklarında, bu cinsin Great Pyrenees gibi ırklarla paylaştığı bir özellik olan çift tırnak vardır. Kısa kürk, yoğun bir alt tabakaya ve neredeyse yünlü bir dokuya sahip ve düzdür.

İspanyol_Mastifi
İspanyol_Mastifi

Deri vücutta bol ve gevşek olmalıdır. Renkler arasında düz sarı, kırmızı, siyah, kurt grisi ve kırmızı-kahverengi, kırık veya benekli renkler bulunur. Beyaz çok baskın olmamalıdır. Sırtın ve kuyruğun merkezi daha uzun tüylere sahiptir. Gözler küçüktür, genellikle her zaman dikkatlidir ama gözlerini maskeleyen rahat, kaygısız bir ifadeye sahiptir. Kulaklar sivri ve sarkıktır. Kuyruk saçaklı ve yerde taşınır. Çok ağır bir cins olmasına rağmen hareketi ve esnek olmalıdır.

Obezite ile ilgili sağlık sorunlarına meyillidirler, bu yüzden egzersiz önemlidir. Çok aktif değillerdir hatta izin verilirse bazı yetişkinler bütün gün uyuyabilir! Ancak ara sıra uzun yürüyüşlerden hoşlanırlar ve genellikle her gün bir saatlik egzersize ihtiyaç duyarlar.Yavruları, günde yaklaşık 1.5-2 saat daha uzun süre dışarı çıkarılmalıdır; apartman yaşam tarzlarına uygun değildir ve tercihen büyük bir bahçesi olan alanda yaşamalıdırlar.

Bu köpeğin kalın kürkü onu soğuk ve ıslaktan korur, böylece dışarıda yaşayabilir. Bu cins, İspanya’nın merkezindeki Meseta iklimine (Madrid, Castilla-La Mancha, Castilla-Leon ve Extremadura eyaletlerinde bulunan yüksek, iç bir plato) binlerce yıl aşırı sıcaklıkların yaşandığı bir bölgedir ve yaz aylarında 38 ° C’nin üzerine çıkabilir ve kışın yoğun kar yağışıyla donma noktasının altındadır. Aşırı sıcak hem de soğuğun üstesinden sorunsuzca gelebilir. Ancak yaz aylarında gölgeye ve suya erişimi olmalıdır. Her iklime uyum sağlayabilirler, ancak çok nemli olanlara göre kuru iklimleri tercih ederler.

Karakter

İspanyol Mastiffi, koruyucu doğası ile tanınan dev bir cinstir. Mükemmel bekçilik yaparlar ayrıca hayvan sahiplerine güvenlik ve emniyet sağlarlar. Alpha olmayı severler, bu yüzden ilk kez sahipler için iyi bir seçenek değillerdir. Bu baskın bir cins olduğu için onlara sahiplenecek kişinin liderlik göstermeleri gerekiyor. Doğru sahiple itaatkar ve sadık bir köpek olurlar.

Çoğu mastiff, yaklaşık 2,5-3 yaşına kadar tam olarak olgunlaşmaz. Daha küçük köpek ırkları ise 18 ayda tam olarak olgunlaşacaktır. Yavru köpek aşaması eğlenceli ama önemli bir aşamadır. Köpeğiniz doğru bir şekilde eğitilmediyse veya sosyalleştirilmediyse büyüdüğünde istenmeyen özellikler kendini göstermeye başlayabilir.

Bir İspanyol Mastiff, kolayca “Kibar Dev” olarak tanımlanabilir. Bu köpeklerin iyi huylu bir kişiliği vardır ve evde sakindir. En iyi iki özelliği sonsuz sadakatleri ve itaatleridir. Bu köpek ırkı korumak için yetiştirildiğinden çoğu zaman korumaları gereken bölgede saldırganlık göstereceklerdir. Yabancılara karşı saldırgan olmasını önlemek için eğitim ve sosyalleşme gereklidir.

İspanyol Mastifi sabırlıdır, bu yüzden çocuklar için harika bir arkadaştır. Evde sakin ve rahatlar ve ne pahasına olursa olsun ailelerini koruyacaklardır. Elbette yavru köpekler olarak daha eğlencelidir, akıllı bir cins olmasına rağmen, bu köpeğin etrafındaki küçük çocukları denetlemeniz tavsiye edilir. Büyük boyutları, kazaya neden olabilir. Doğru eğitimi aldıkları sürece diğer köpeklere karşı ‘Nazik Devler‘ olarak sağladıkları ünlerini koruyacaklardır.

İspanyol_Mastifi
İspanyol_Mastifi

Tarihi

İspanyol_Mastifi Günümüzde hala var olan en eski türlerden biri olan İspanyol Mastiff, en az 2.000 yaşındadır. Yunanlılar ve Fenikeliler tarafından Suriye veya Hindistan’dan getirildiklerine inanılmaktadır.. Daha sonra Roma istilasından önce İber Yarımadası’na götürülmüşler ve bu corafyadada faydalanılmışlardır.

Bu cins, M.Ö. 29’dan beri koruyucu ve savunma köpeği olarak kullanılmaktadır. Latin şair Virgil de dönemde The Georgics adlı bir eser yayınladı. Şiir, Mastiff’in tarım ve kırsal yaşamdaki başlıca rolünü anlatıyordu. Köylüler İspanyol Mastiff’i çalışan bir köpek olarak yetiştirirlerdi. Yırtıcı hayvanlara karşı koyun ve sığır gibi çiftlik hayvanlarına göz kulak olurken güdülmesine’de yardım ederlerdi. Bu köpeğin kurtlara, vaşaklara ve ayılara karşı acımasız kavgalara girmesi yaygındı. Tek bir tanesi 100 çiftlik hayvanını koruyabilir.

10. yüzyılda bu ırk için bir talep yaratan hayvancılık patlamaya başladı. Koruma için 40 köpeğe ihtiyaç duyan bir sürüde bazen 40000 koyun olurdu. Önemli rolleri nedeniyle, bu cins, edebiyat ve resimler’de derinlemesine kullanılmıştır.En ünlü görüntülerinden biri Diego Velázquez’in 1610 tarihli tarihinde. Madrid’deki Museo del Prado’da sergilenen “Bekleyen Bayanlar” tablosudur.,

Yorumlar kapatıldı.