İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İspanyol Su Köpeği

Köpekpedia

İspanyol Su Köpeği (Perro de agua español) çoban köpeği olarak gütme ve av için kullanıldığında ise avı getirme konusunda uzmanlaşmış, yünlü, kıvırcık saçlı bir köpek türüdür.

İspanyol Su Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 0–14 yıl
Boy: Dişi: 8–48 cm,Erkek:42–52 cm
Kilo: Dişi:14–18 kg,Erkek: 18–22 kg
Renk: Beyaz,Siyah,Siyah Beyaz,Kahverengi ve Beyaz,Kahverengi,Beige

İspanyol Su Köpeği, Portekiz su köpeği,İrlandalı su spaniel, barbet ve kaniş gibi diğer su köpeği ırklarıyla yakından akrabadır.Bu köpeklerin beyaz,siyah,kahverengi veya bu renklerin herhangi bir kombinasyonu olabilen renkleri taşıyan kendine özgü bir kıvırcık tüyleri vardır.

ispanyol Su kopeği
ispanyol Su kopeği

Portekizli bir su köpeği ile karşılaştırıldığında,İspanyol su köpeği biraz daha küçük,daha incedir ve keçeleşmiş tüyler oluşturma olasılığı daha yüksek bir kürkü vardır.Bununla birlikte,ırklar şekil,mizaç ve yetenekler açısından çok yakındır. Her iki tür de oldukça zekidir ve çeşitli görevleri yerine getirmek için eğitilebilir.

İspanyol su köpeği diğer ırklara göre daha yüksek oranda kalça displazisi,retina atrofisi, hipotiroidizm ve bu cinste daha yüksek oranlarda görülen bir dizi başka hastalığa sahiptir Bu kavram, şu anda vahşi emsallerinden çok daha fazla genetik koşula sahip olan diğer evcilleştirilmiş hayvanlara (domuzlar ve inekler gibi) dede vardır.İnsanlar istediğimiz özellikleri seçme konusunda harikalar, ancak son derece sağlıklı ve uyumlu türler yaratma konusunda çok iyi değiliz.

Köpekler doğal olarak iyi yüzücü değildir. Çoğu köpek kafasını suyun üzerinde tutabilse de,birçok cins sudan bir şeyler almak için uygun değildir.İspanyol su köpeklerinin,onları mükemmel yüzücüler yapan bir dizi genetik özelliği vardır.

Kafa güçlüdür ve düzdür.Kafatasının ve burnun eksenleri paraleldir.Burun kürkün en koyu olan rengiyle aynı renkte veya biraz daha koyudur.Dişler iyi biçimlendirilmiş, beyaz ve iyi gelişmiştir.Gözler hafif eğik bir pozisyonda,çok etkileyici; fındık renginde ve kürk rengiyle uyumlu olmalıdır.Konjonktiva belirgin değildir.Boyun kısa,kaslı,gerdansız ve omuzlara iyi oturmuştur.Gövde sağlam ve üst çizgi düzdür.Sırt düz ve güçlü ve krup biraz eğimlidir.

Perro de agua español
Perro de agua español

Karakter

Birçok sahip için harika bir arkadaştır.İspanyol su köpeği yapay seçilimin mükemmel bir örneğidir çünkü bu cins, açıkça seçilmiş birçok özelliğe sahiptir.Örneğin kürk son derece kıvırcık tüm köpeklerin (kurtların) atalarından açıkça farklı.Su köpeklerinin sergilediği diğer özellikler, yüzme eğilimi,diğer hayvanları gütme yeteneği ve aile gruplarına doğal bir sadakattir.Tüm köpek ırkları bu özellikleri paylaşmazlar her biri sadece birini yada ikisini taşırlar bu nedenle bu cins özeldir.

Tarihi

İspanyol Su Köpeği eski bir cinstir.Kökenleri ile ilgili birkaç teori vardır, ancak kesin kökeni bilinmemektedir.Bir teori,Türk tüccarların köpeği Akdeniz’de gördükleri çiftlik hayvanlarıyla birlikte güney İber Yarımadası’na getirdiğini öne sürüyor. Başka bir teori, Kuzey Afrika kökenini öne sürüyor.Kesin kökenine bakılmaksızın, MS 1110’da İber Yarımadası’nda yünlü bir kaplamalı Su Köpeğinin belgeleri vardır.Genel olarak,bu tüylü tüylü köpeklerin,su köpeklerinin ortak ataları olduğu kabul edilir.

Birçok farklı isimle biliniyor koyun ve keçi gütmek için kullanılır.On sekizinci yüzyılda, “La Mesta” adlı büyük bir şirket, Su Köpekleri de dahil olmak üzere,çiftlik hayvanlarını İspanya’nın güneyinden kuzeyine taşımaktan ve verimli otlak alanları aramaktan sorumluydu. Bu rota “Canada Real” olarak biliniyordu. Hayvanların bu yolculuğu “Trashumancia” olarak biliniyordu.Bu nedenle İspanya’nın her yerinde bu iş için kullanılan köpekler vardı.Fransız Napolyon güçleri İspanya’yı işgal ettiğinde, “Trashumancia” azalmaya başladı.İspanya Kraliçesi II. Elizabeth’in Bakanı Espartero çiftçilere çiftlik hayvanları ve hayvanları korumak ve sürüleri için köpekler de dahil olmak üzere araziler verdi.Fransız aristokrasisi Su Köpeğine hayran kaldı ve onları Paris’e getirdi.Segovia’daki “La Palacio de Granja” da görülebilen,Fransız ve İspanyol Kraliyet Ailesi’nin Su Köpekleriyle tasvir edildiği resimler vardır.

Sanayi Devriminden sonra İspanya’nın diğer bölgelerindeki çoban köpeklerini Alman Çoban Köpekleri ve Belçikalı Çobanlarla değiştirirken,Su Köpeği, dağlarda çalışabilme kabiliyeti nedeniyle İspanya’nın güney kesiminde,özellikle Cadiz ve Endülüs’teki Malaga dağlarında kaldı.Aynı zamanda Sevilla, Algecieras ve Malaga limanlarında Su Köpeği tekneleri kıyıya çekmek için kullanıldı. Daha sonra bu görev artık gereksiz olmaya başladığında ülkenin kuzey kesiminde balıkçılara ağlarıyla yardımcı olmak için kullanıldılar.

Cinsin yakın tarihi 1980 yılında San Pedro, Malaga’daki bir köpek yarışmasında Bayan Mesdag adlı bir kadının Endülüs Cinsi olarak bir İspanyol Su Köpeği getirmesiyle başladı.Bu gösteri Santiago Montesinos Rubio tarafından düzenlendi ve RSCE hakimi David Salamanca Ortega tarafından değerlendirildi.Gösteride Alman Çoban Köpeklerini gösteren Antonio Garcia Perez köpeği gördü ve Bay Montesinos ve Salamanca’ya bu köpeklerin çoğunu Ubrique ve çevresinde (Endülüs) gördüğünü ve neden asla bulamadığını merak ettiğini söyledi.

Estepa’dan (Seville) olan Santiago Montesinos, köpekleri de gençliğinden hatırladı. Antonio Garcia, Bay Salamanca ve Bay Montessinos’tan cinsin tanınmasına yardımcı olmalarını istedi ve onlar da kabul ettiler.Yaptıkları ilk şey fotoğraf ve mevcut olabilecek kayıtları istemek oldu. antiago Montessinos Rubio daha sonra Club de Perro de Agua‘yı kurdu ve logoyu tasarladı.Fotoğraf çekmek ve cinsi incelemek için kendi parasını kullanarak Ubrique ve çevresine geldi. RSCE’ye (İspanya Merkez Köpek Kulübü) birçok mektup gönderdi, ancak yanıt alamadı.

Yorumlar kapatıldı.