İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Istrian Coarse-Haired Hound

Köpekpedia

Istrian Coarse-Haired Hound,19 yüzyılda tilki ve tavşan avlamak için Hırvatistan’da yetiştirilmiş bir tazı türüdür.Avlanma yeteneği oldukça gelişmiştir.Hem Slovenya hem de Hırvatistan bu cins üzerinde hak iddia etmişlerdir,ancak şu anda FCI ve UKC tarafından bir Hırvat köpeği olarak tanınmaktadır.2006 yılında UKC tarafından kabul edilmiştir.

Istrian Coarse-Haired Hound Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Istrian Coarse-Haired Hound
Istrian Coarse-Haired Hound Özellikleri

Tüyleri düz,ince ve mattır.Yoğun bir alt kürke sahiptir.Tüy rengi genel olarak krem,kahverengi ve beyazlardan oluşur.Orta derecede yuvarlak kafası, geniş, koyu renkli bir burnu,büyük kahverengi gözleri vardır.İnce kulakları, vücudun geri kalanından daha kısa tüylere sahiptir ve sarkıktır.Burnu çok iyi koku alır.

Boy : Erkek: 49-52 cm,Dişi: 45-49 cm

Kilo : Erkek: 19-22 kg,Dişi: 17-20 kg

Yaşam süresi : 12-15 yıl

Karakteri

Harika bir avcı köpeğidir.Küçük hayvanların peşinden koşma huyu olduğu için tasmasız gezdirilmesi tavsiye edilmez.Uysal olan bu ırk çocuklarla çok iyi anlaşır ve tam bir aile köpeğidir.Genel olarak çok sıcakkanlıdır ancak yabancılara karşı temkinli yaklaşır.Eğitilebilirlik düzeyi yüksektir ancak inatçı bir yapısı olduğu için sabırla pozitif bir eğitim verilmelidir. Egzersiz ihtiyacı fazla olduğu için apartmanda yaşamaya uygun değildir.Sahibiyle vakit geçirmeyi çok sever ve köpekle yapılan sporlardan çok keyif alır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.

Bakımı

Istrian Coarse-Haired Hound Cinsi
Istrian Coarse-Haired Hound Bakımı

Genel olarak sağlıklı bir köpektir.Ancak kalça displazisi, koksofemoral eklem luksasyonları,kulak enfeksiyonları gibi problemler görülebilir. Hareketsiz bir yaşama uygun olmayan bu ırk,günde yaklaşık 50-60 dakikalık egzersize ihtiyaç duyar.Mide torsiyonu veya şişkinlik riskini azaltmak için yemeklerden bir saat önce ve yemeklerden iki saat sonra herhangi bir egzersizden kaçınılmalıdır.Kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.Kulak yapısından dolayı kulak enfeksiyonlarına yatkınlığı vardır bu yüzden iki haftada bir kulak temizliği ve bakımı yapılmalıdır.Haftada bir defa taranması yeterlidir.Yılda iki defa yıkanmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.