İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsviçre Tazısı

Köpekpedia

İsviçre Tazısı Schweizerischer Niederlaufhund güçlü bacakları, uzun sarkık kulakları, geniş göğsü ile oldukça güzel bir tazıdur.

İsviçre Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Erkek:35 – 43 cm Dişi:33 – 40 cm
Ağırlık: Erkek:8 – 15 kg Dişi:6 – 18 kg
Yaşam Süresi:12 – 16 Yıl
Yavru Sayısı::5 – 7

Tüy yapısından dolayı çok fazla taranma gerektirmez. Mevsimsel pire tedavisi gereklidir, ancak köpeğin tüylerini profesyonel bir kuaförde kestirmek gerekli değildir kendinizde yapabilirsiniz.Enfeksiyonlardan kaçınmak için kulaklar ve gözler düzenli olarak temizlenmelidir.Başka pek bir sorunu olmadığından az bakım gerektiren bir ırk isteyenler için uygundur.

İsviçre Tazısı
İsviçre Tazısı

Diğer tazılara göre ikdörtgen şekilli gövdeye sahip, gözle görülür şekilde daha küçük ve daha kompakttırlar. “Küçültülmüş” olmalarına rağmen, zarif ve asil görünümlerini korurlar.Başı oldukça uzundur ve geniş burun delikleri,koyu renkli bir buruna sahiptirler.

Gözleri koyu renklidir.Uzun ve geniş kulakları özellikle belirgindir ve yüzlerinden sarkar.Boynunun altında gevşek bir deriye sahipken, belirgin bir gerdanı vardır.Kaslı ön bacakları düz olmalıdır ve çarpık bacaklar kusur kabul edilir. Uzun vücutları düz bir sırt ve çok az eğimli bir sağrı’dan oluşur. Kuyrukları orta büyüklüktedir.

Küçük ile orta boy arasında bir tazı olan bu ırk ufak alanlarda avlanmak amacıyla geliştirilmiştir. Bugün hala bu amaç için kullanılsa da, bu cins aynı zamanla ülkesinde sevilen bir aile üyesi haline geldi.Çeşitli arazilerde hem büyük hem de küçük avları başarıyla takip etmektedir.Pek çok av köpeğinin aksine özellikle koku alma ve yaralı avı bulma konusunda iyidir. Bu tür, üstün koku alma duyusuna güvenir.Saatlerce yorulmadan avlanmak için gereken dayanıklılığa sahiplerdir.

Karakteri

Şefkatli doğası ve büyüleyici güzel görünümü, onu bir köpek olarak çekici kılmaktadır.Ancak sahipleri, bu cinsin önemli miktarda egzersize ihtiyacı olduğunubilmelidir. İnatçı olduğu için eğitiminde mutlaka sabır ve zaman gerektirir.Avdayken, rakip için yorucu ve acımasızdır, etkileyici bir dayanıklılık ve cesaret sergiler. Canlı ve heyecanlı olma eğilimindedirler, işlerini yapmaya heveslidirler. Çoğu sahiplerinin komutu olmadan bağımsız olarak avlanmaktan hoşlanır.

Avlanmak için yetiştirilmiş olmasına rağmen, çoğu aile hayvanı olmayı kolayca başarır.Genellikle sahipleriyle sevgi dolu bir ilişki kurar.Çocuklar ve diğer köpekler için iyi arkadaşlardır.Ancak kediler ve tavşanlar da dahil olmak üzere küçük hayvanlara karşı saldırgan tavır sergileyebilirler.

İsviçre Tazısı Schweizerischer Niederlaufhund
İsviçre Tazısı Schweizerischer Niederlaufhund

Bu ırkta her birinin mizaçları değişiklik gösterir ve bazıları sakin ve huzurlu iken,diğerleri heyecanlı olabilir.Uygun şekilde egzersiz yaptıktan sonra genellikle evde yanınızda problemsiz yaşarlar.İdeal olarak, egzersizlerinin avlanma yada bunu çağrıştıran oyunlar şeklinde gelmesi gerekir, çünkü bu sadece fazla enerjiyi yakmakla kalmaz, aynı zamanda zihinlerini de meşgul eder.Saldırgan bir köpek olmayan ırk davetsiz misafirleri hemen kabul ettikleri ve bölge koruması yapmadıkları için bekçi köpeği olamazlar.Kendine güven dolu, canlı ve bağımsız, bu acemi eğitmenler için eğitim verebilecekleri bir ırk değildir.İtaat çalışmaları, özgür ruhlu bir karaktere ve kendilerine ait bir zihne sahip oldukları için belirli bir zorluk yaratacaktır..

Tarihi

İsviçre menşeli bu cins avlanmanın bölgelerle sınırlı olduğu 1900’lerde kuruldu. İsviçreli avcının, avlayabilecekleri sınırlı bölge için daha yavaş bir köpeğe ihtiyacı vardı. Seçilmiş Laufhunds Basset Hounds ve diğer seçilmiş daha küçük, kısa bacaklı tazılarla melezlenerek geliştirdi.1905’te zaten bir Schweizer Niederlaufhund Kulübü vardı.

Swiss Hound veLaufhund geniş topraklarda avlanmaya uygun tazılar ile daha hızlı ve daha çevik bir tazı olan Basset Hound’dan melezlenmesin’den elde edilmiştir.Kısa bacaklı bu köpeklerinin, 1900’lerin başında İsviçre’de popüler hale gelen avlanma şekline daha uygun olduğu düşünülüyordu.Yeni avlanma rejimi daha önceden var olan İsviçreli Tazıların avlanması için uygun olmayan daha küçük, özel arazileri içeriyordu. Bu nedenle, avcılar, tamamen yeni bir cins yaratana kadar seçici olarak kısa olan bu ırkı geliştirdiler.2006 yılında UKC, Scenthound grubu içinde bu cinsi tanıdı. Bugün hala İsviçre’de kullanılsa da, uluslararası alanda bilinen bir ırktır.

Yorumlar kapatıldı.