İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İtalyan Tazısı

Köpekpedia

İtalyan Tazısı Piccolo levriero italiano Minimum egzersiz gerektiren nazik bir ev köpeği olan İtalyan tazısı şefkat ister.

İtalyan Tazısı Piccolo levriero italiano Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–15 yıl
Ağırlık:3,6–5 kg (Yetişkin)
Boy:33–38 cm
Hız:40 km/sa (Maximum)
Renk:Siyah,Fawn,Blue Fawn,Samur,Çikolata Rengi,Red Fawn,Tan,Mavi,SlateGrey,Gri,Kırmızı,Sarı

İtalyan Tazısı

İtalyan tazısı yumuşak bir cilde sahiptir ve kısa tüyü göze parlak gelen bir görünüm kadife gibi bir dokunuşa sahiptir. Cinste çeşitli kürk renkleri ve işaret desenleri görülürken mavi ve griler en yaygın olanlarıdır. İtalyan tazı tüy döken bir köpektir fakat tüyler çok kısa olduğu için bu olay farkedilmeyebilir. Bu köpekler diş hastalıklarına yatkındır ve diş fırçalama ve sert,hafif aşındırıcı yiyecekler ve çiğneme oyuncakları diş sağlıkları için önemlidir. Aşırı büyümeyi önlemek için ayak tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.Bel üzerinde hafif bir kavis ve iyi bir arka açı ile kıvrımlı bir dış hat vardır.Yürüyüş yüksek adımlarla ve serbest stildedir.Bu köpek güvenli bir çitle çevrili alanda koşmayı sever.

Karakter

İtalyan tazıları şefkate muhtaç tatlı,nazik köpeklerdir.Kötü davranılır yada sevgi gösterilmezse ya içine kapanır yada hiper aktif olabilir.Ailede tek kişiye bağlanırlar ve yabancılara karşı mesafeli bir tavır sergilerler.Genelde çocuklarla uyumlu olsalar da çocuklarla pek oynamaz istemezler.Genellikle kedilerle ve benzer büyüklükteki diğer köpeklerle iyi geçinirler.Küçük olsalar da, İtalyan tazıları havlarlar ve bunu sahiplerini yabancılar konusunda uyarmak için kolayca yapacaklardır.

İtalyan tazı şüphesiz bir ev köpeğidir. Sıcaklığı çok severler ve bazen soğuk veya yağışlı havalarda dışarı çıkmak istemezler. Sert havalarda, bakıcılar İtalyan tazılarında köpekler için üretilen kazak veya ceket kullanmalıdır. Çok az egzersiz gerektirmelerine rağmen İtalyan tazıları günde birkaç kez tasmalı gezdirilmelidir. Bazıları bu konuda inatçı olduğu için İtalyan tazılarına eğitim vermek zor olabilir.

İtalyan Tazısı
İtalyan Tazısı

Tarihi

Sighthound ırklarının en küçüğü olan İtalyan tazısı 2000 yıl önce Yunanistan ve Türkiye olarak bilinen Akdeniz havzası ülkelerinde ortaya çıktığına inanılıyor. Kökeninin kanıtı o dönemin süsleme sanatlarındaki minyatür tazı tasvirinde ve küçük tazı iskeletlerinin arkeolojik kazılarda bulunması sayılabilir.Orta Çağ’a gelindiğinde, cins güney Avrupa’ya yayılmıştı. Güzelliği küçük boyutu ve tatlı yapısıyla 16. yüzyılda en italyanların en sevdiği ırklardan biri olmuştur. İngiltere James I, Danimarka Anne ve Rusya’nın Büyük Catherine dahil olmak üzere Avrupalı ​​kraliyet ailesi tarafından sevilen İtalyan tazısı Giotto,Carpaccio ve Memling gibi sanatçıların Rönesans resimlerinde sık sık edilmiştir.

1886’da, ilk İtalyan tazı, American Kennel Club’a tescil edildi. Bununla birlikte cins, ABD’de yaklaşık 20 yıl öncesine kadar nadirdi. Günümüzde birçok aile şefkatli eğilimleri çoğu yaşam koşullarına uyum sağlama ve basit bakımları nedeniyle İtalyan tazılarını tercih ediyorlar.Bu köpek güvenli bir çitle çevrili alanda uzanıp koşmayı sever.

Yorumlar kapatıldı.