İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Japon Spitzi

Köpekpedia

Japon Spitzi zeki ve oyuncu bir köpektir.Bu mutlu köpek genellikle çocuklarla iyi geçinir ve diğer köpekler ve ev hayvanları ile pek bir sorun yaşamaz.

Japon Spitzi Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 10 – 16 yıl
Renk: Beyaz
Boy: Erkek:30–38 cm Dişi:25–35 cm

Daha az bilinen Japon Spitz’in çok ünlü bir küçük kuzeni vardır adı ise Pomeranian’dır. Pomeranian gibi, Japon Spitz’in de hafif gövdesinden sıyrılan hafif,kabarık bir kürkü vardır. Bununla birlikte, Pomeranian çeşitli renklerde olurken Japon Spitz sadece beyazdır. Üçgen şekilli ve sivri ağızlı dik kulaklara sahiptir. Bu cinsin en etkileyici yanı derin,karanlık ve etkileyici gözleridir. Köpeğin uzun tüylü kuyruğu genellikle ırka özenli bir görünüm vermek için vücudunun üzerinde kıvrılır.

Japon Spitzi
Japon Spitzi

Soğuk havaya tahammül edebilir ancak bir ev köpeği olarak yetiştirildiği için evde insanlarla yaşamayı tercih eder. Apartmanda yaşayabilmelerine rağmen, güvenli bir ortamda tasmasız dışarıda koşturmak onun için çok eğlenceli olacaktır.

Karakter

Japon Spitz tetikte bir köpekir. Tehlike hissederlerse büyük bir cesaretle tehlikenin üzerine giderler ve yabancılara karşı agresif olabilirler ancak güvendikleri insanların yanında hızla sakinleşirler. Bu aktif köpek ilgiyi çok sever,çok sadık ve sevecen olma eğilimindedir. Onlarca yıldır Alman Spitz köpeklerini dünyanın dört bir yanındaki diğer beyaz Spitz ırklarıyla birlikte yetiştirmek,Japonya’daki bu arzu edilen özellikleri olan köpeği ortaya çıkarmıştır.

Japon Spitzi, ilk kez sahipler için harika bir köpektir. Günde bir yürüyüş ve biraz oyun süresi onları mutlu edebileceği için nispeten az bakım gerektirirler. Bu kabarık cins aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir yaşam sürerler. Bu aile köpeğinin olumlu bir mizacı var, inanılmaz derecede akıllı ve olumlu pekiştirme eğitimine çok iyi yanıt verir. Cinsin yüksek zekası nedeniyle, aileyi potansiyel kötü durumlardan korumak için elinden geleni yapacaktır.

Tarihi

Japon Spitzi ırkı 1921’de Japonya’nın Tokyo kentinde bir köpek gösterisinde ilk kez sahneye çıktı. Cinsin ilk örnekleri Çin’den Japonya’ya getirilen birkaç beyaz Alman Spitz köpeğinden geldi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, dünyanın her yerinden diğer birçok beyaz Spitz ırkı ithal edildi ve ortaya çıkan Japon Spitz ırkında daha arzu edilen özellikler üretmek için melezleştirildi.

Japon Spitzi
Japon Spitzi

II.Dünya Savaşı sonrasına kadar cinsin standartlarının kesinleşmesi ve Japon Köpek Kulübü Japon Spitz’i tanımaya başladı. 1950’lerde Japon Spitz köpekleri İsveç’e, ardından İngiltere’ye ve daha sonra tüm dünyaya ihraç edildi. Sonunda, tüm dünyadaki ulusal köpek kulübesi kulüpleri kendi cinsi olarak kabul etti, ancak bu köpek kulüplerinin çoğu, özellikle bu köpeklerin ne büyüklükte olması gerektiğine gelince, cins standartlarında hala farklılık gösteriyor. Amerikan Kulübü, Japon Spitz’i ayrı bir cins olarak tanımadığı için bir istisnadır, çünkü çoğunlukla Amerikan Eskimo Köpeğine güçlü benzerlik gösterir. Cins, dünya çapında popülaritesini hala artırmaya devam ediyor.

Yorumlar kapatıldı.