İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanada Eskimo Köpeği

Köpekpedia

Kanada Eskimo Köpeği,yaklaşık 4000 yıldan beri bilinen bir ırktır.Kökeni Kanada’ya dayanır.Yıllar boyu kızak çekmek ve avlanmak için kullanılmıştır.Uzun bir süre evcilleştirilmemiş olan bu ırk sadece iş görmesi amaçlı kullanılmıştır.20. yüzyılda nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır ancak 1970 yılında Brian Ladoon,bu ırkın sayısını artırmak amacıyla Eskimo Köpek Araştırma Fonunu başlatmıştır.Bu sayede nesli tükenmekten kurtulan bu ırk kısa bir zaman içinde oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Kanada Eskimo Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kanada Eskimo Köpeği Irkı
Kanada Eskimo Köpeği Özellikleri

Husky cinsine benzeyen bir görünümü vardır.Küçük,üçgen ve dik kulaklara sahiptir.Gözleri badem şeklindedir ve kehribar renginde ya da koyu kahverenginde olabilir.Çok nadir mavi göz rengi görülebilir ancak mavi renk bu ırk için sağlıklı bir renk değildir. Arkaya doğru kıvrık bir kuyruğu vardır.Tam olgunlaşmaları yaklaşık 3 yaşına kadar sürer.Sert ve çift katlı tüy yapısına sahiptir.Tüy renkleri beyaz,kahverengi-beyaz, gri,gri-beyaz, kırmızı-beyaz,siyah-beyaz olabilir. Yılda iki kez yoğun bir şekilde tüy döker.

Boy: Erkek: 58–71 cm, Dişi: 49–60 cm

Kilo: Erkek: 31–40 kg, Dişi: 17–31 kg

Yaşam süresi : 10-15 yıl

Karakteri

Korumacı,sert ve korkusuz bir köpektir.İnsanlara karşı oldukça dost canlısıdır ancak sürüsünün dışındaki köpeklere karşı oldukça saldırgandır.Ailesine karşı sadık ve sevecendir.Oldukça iyi bir avcı köpeğidir ve kedileri,sürüngenleri,kuşları ve diğer küçük hayvanları bir av olarak görür.Bu nedenden dolayı evde başka bir hayvanla beslenmesi önerilmez.Oldukça enerjik bir köpektir.Bu nedenden dolayı apartman dairesinde beslenmesi önerilmez.Bahçe ortamı onun için oldukça iyidir.Kalın kürkünden dolayı soğuk havalara uygun bir ırktır bu yüzden sıcak ve ılıman iklimlerde beslenmesi uygun değilidir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak otoriter bir eğitimin gereklidir. Sahibini,sürüsünün lideri olarak kabul ettiği taktirde itaat etmesi oldukça kolaylaşır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.

Bakımı

Kanada Eskimo Köpeği
Kanada Eskimo Köpeği Bakımı

Oldukça dayanıklı bir ırktır ve az bakım ister.Ancak sıcak ya da ılıman iklimde beslendiği takdirde oldukça tüy döker.Bu ırk için en iyi iklim,soğuk iklimdir.Çoğu ırkta olduğu gibi belli başlı hastalıkların görülmesi muhtemeldir.Bunlar;kalça displazisi,mide torsiyonu, entropion, katarakt,ısı intoleransı ve artritdir. Tüylerinin haftada 1 kez taranması yeterlidir.Yılda 1 defa banyo yaptırılması gerekir.

Yorumlar kapatıldı.