İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaniş

Köpekpedia

Kaniş,özellikle su kuşlarını avlamak için üretilmiş en eski ırklardan biridir.Kökeni Almanya olarak kabul edilse de günümüzde var olan Kaniş ırkının Fransa’dan çıktığı öne sürülmektedir.Bu ırk birkaç Avrupa su köpeğinin çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir.M.Ö. bile var olduğu düşünülen bu ırkın Fransız burjuvaları memnun etmek amaçlı daha küçüklerinin üretilmeye başlandığı bilinmektedir.Bunlar Toy Poodle ve Minyatür Poodle olarak adlandırılır.

Kaniş Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kaniş Köpeği
Kaniş Özellikleri

Görünüş olarak ayrıcalıklı bir yapısı vardır.Zarif ve burjuva tarzı görünüşü ile oldukça dikkat çekmektedir.Tüy yapıları çok yumuşaktır. İnce,sık ve kıvırcık tüyleri vardır.Nerdeyse hiç tüy dökmez ve alerjisi olan kişiler için oldukça uygun bir ırktır.Siyah,beyaz,krem rengi,siyah-beyaz,mavi,gri,kahverengi ve kırmızı tüy renkleri bulunur.

Kilo: Toy : 3 – 5 kg,Minyatür : 4 – 7 kg,Standart : 20 – 27 kg,Medium : 7 – 8 kg

Boy: Toy : 24 – 28 cm,Minyatür : 28 – 35 cm,Standart: 45 – 60 cm,Medium : 35 – 45 cm

Yaşam süresi: 12–15 yıl

Karakteri

Akıllı,sevgi dolu,yaramaz ve sadık bir köpektir.Çok oyuncudur ve çocuklar en yakın arkadaşıdır.En zeki köpeklerden biri olduğu için eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir.Aynı zamanda şaşılacak kadar hızlı öğrenir.Ev içinde yaşamaya uygun bir ırktır ancak enerji seviyesi çok yüksektir.Bu nedenden dolayı düzenli egzersiz yapmalıdır aksi halde etraftaki eşyalara zarar verebilir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Oldukça korumacı bir ırktır ve yabancılara karşı mesafeli davranır.

Bakımı

Kaniş Irkı
Kaniş Bakımı

Genel olarak sağlıklı bir köpektir ancak fazla bakım ister.Özellikle tüy ve tırnak bakımı çok önemlidir. Tüylerinin haftada 3-4 defa taranması gerekir ve düzenli olarak kesilmelidir.Tırnaklarının da fazla uzamadan kesilmesi gerekir.Yılda iki defa yıkanmaları yeterlidir.Kulak iltihapları oldukça yaygın olduğundan dolayı kulak temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır. Düzenli egzersize ve ailesiyle vakit geçirmesi gerekir.Kilo alma eğilimleri vardır.Kuru mama ve veterinerin önerdiği besinler dışında bir şey yemesi sakıncalıdır.

Yorumlar kapatıldı.