İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kintamani

Köpekpedia

Kintamani,Kökeni, Bali, Kintamani dağlarından dayanan bir köpek ırkıdır.Bali’ye Majapahit Krallığı’ndan gelmiştir.Bu köpek zamanla Endonezya Cumhuriyeti’nin en popüler köpeği olmuştur.Aynı zamanda insanlara arkadaş ve yoldaş olmuştur.

Kintamani Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

İki kat kürkü vardır.Alt kürkü kısa,üstteki kürkü ise orta uzunluktadır.Dışarıdan bakıldığında güçlü ve kaslı gözükür.Burnu gelişmiş ve çok iyi koku alır.Ağzı güçlü ve çivi gibidir gittikçe incelir.Geniş yüz, düz alın, dik kulaklara sahiptir.Dişleri çok keskin ve sivridir.Orta büyüklükte bir köpektir ve çok iyi bir dağcıdır.Rahat hareket eden ve iyi bir bekçi köpeğidir.Siyah,bej ve beyaz renkleri vardır.

Boy: Dişi:40-50 cm,Erkek:45-55 cm

Kintamani Irkı
Kintamani Özellikleri

Kilo: Dişi: 12-16 kg,Erkek: 14-18 kg

Yaşam Süresi : 10-14 yıl

Karakteri

Akıllı,çevik,dost canlısı,sahibine çok sadık,nazik ve aşırı derecede dikkatlidir.Tam bir aile köpeğidir ve çocuklarla çok iyi anlaşır.Çok enerjik bir köpektir ve düzenli egzersize ihtiyaç duyar.Egzersiz ihtiyacı karşılanırsa,apartman dairesinde de yaşayabilir. Eğitilebilirlik düzeyi yüksektir ancak pozitif eğitim yani ödül mamaları ve clicker tercih edilmelidir.Eğer sert davranılırsa zamanla utangaç ve agresif tavırlar sergilemeye başlar. Yavru iken sosyalleştirmek  büyük önem taşır. Köpek parklarında, köpeklerin ve insanların fazla olduğu yerlerde vakit geçirmesi sosyalliği açısından önemlidir.Köpeklerle oynarken peşlerinden koşma huyu vardır.Kendi bölgesine giren yabancı köpeklere karşı agresif ve saldırgan tavırlar sergiler.Aynı evin içinde bu ırkla beraber başka bir hayvan beslemek mümkündür ancak iki hayvanın birbirine alıştırılması gerekmektedir.Aksi takdirde Kintamani diğer hayvana zarar verebilir.Aynı zamanda suyu çok severler.

Bakımı

Kintamani Cinsi
Kintamani Bakımı

Aktif bir ırk olduğundan dolayı düzenli egzersize ihtiyaç duyar.Yüzme,doğa yürüyüşü veya koşu gibi sporları sahipleriyle beraber rahatlıkla yapabilecek köpeklerdir.Bu ırkı fit tutmak önemlidir ve düzenli diyete ihtiyaç duyar.Mama ve belli besinler haricinde,ev yemekleri vb. şeyleri tüketmesi oldukça sakıncalıdır.

Yorumlar kapatıldı.