İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırmızı Beyaz İrlanda Setteri

Köpekpedia

Kırmızı Beyaz İrlanda Setteri,kökeni İrlanda’ya,1600’lü yıllara dayanan bir ırktır.Aynı zamanda Kanada,Amerika ve Birleşik Krallık’ta oldukça popülerdir.Çok iyi bir av köpeğidir.Kırmızı İrlanda Setteri daha fazla ilgi gördüğü için beyaz olanları zaman içinde tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.Günümüzde kırmızı-beyazın birlikte bulunduğu tüy rengine sahip olanlar yaygındır.

Kırmızı Beyaz İrlanda Setteri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kırmızı Beyaz İrlanda Setteri Cinsi
Kırmızı Beyaz İrlanda Setteri Özellikleri

Genellikle kırmızı ve beyaz olarak iki tüy rengine sahiptir.Tüyleri düzdür.Burnu uzun ve siyahtır.Kürkü sayesinde değişken hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Düşük kulaklara sahiptir.Yuvarlak gözleri kahverengi ve ela olabilir.Oldukça gelişmiş bir koku alma duyusu vardır.

Kilo: Erkek: 26–35 kg, Dişi: 24–34 kg

Boy: Erkek: 62–65 cm, Dişi: 55–60 cm

Yaşam süresi : 11-13 yıl

Karakteri

Çok arkadaş canlısı bir köpektir.Özellikle başka hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşır ancak çok heyecanlı olduklarında dolayı bebeklerle vakit geçirirken kontrol altında tutulması gerekir.Aynı zamanda ailesine çok bağlıdır.Yalnız kalmaktan nefret eden bir ırk olduğundan dolayı başka bir hayvanla beraber beslenmesi tavsiye edilir.Tam bir görev köpeğidir ve çok enerjik olduğundan dolayı apartmanda yaşamaya uygun değildir.Değişken hava koşullarına dayanıklıdır.Oldukça cesur olan bu ırk,hareket eden her şeyi takip etmeyi de çok sever bu nedenden dolayı tasmasız dolaştırılması tavsiye edilmez.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Eğitilebilirlik düzeyi yüksek bir ırktır ancak dikkati çabuk dağılır bu nedenden dolayı eğitim süresi çok uzun tutulmamalıdır.

Bakımı

Kırmızı Beyaz İrlanda Setteri
Kırmızı Beyaz İrlanda Setteri Bakımı

Çok fazla bakım isteyen bir köpek değildir ancak enerji seviyesi çok yüksek olduğu için egzersizleri düzenli olarak yaptırılmalıdır.Haftada iki defa tüylerinin taranması gerekmektedir. Kilo almaya yatkınlıkları yoktur ancak her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey tüketmesi sakıncalıdır.Yılda iki defa yıkanmalıdır.Diş ve kulak temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Yorumlar kapatıldı.