İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kooikerhondje

Köpekpedia

Kooikerhondje köpeği Kendine özgü kuyruğu ve kulakları, canlı yürüyüşü ve koyu turuncu-beyaz kürkü ile kendine hayran bırakan bir ırktır.

Kooikerhondje Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi:12–14 yıl
Boy:35–40 cm
Kütle:9–11 kg
Renk:Kırmızı ve Beyaz

Nederlandse Kooikerhondje’nin en kolay tanınan özelliklerinden biri,beyaz üzerine belirgin turuncu-kırmızı lekelerden oluşan yumuşak ve canlı ceketidir. Uçlarında siyah tüylerin olabileceği ceketi iyi tüylü bir kuyruk ve aynı zamanda küpe olarak da bilinen sarkık kulakları vardır. Yaylı bir yürüyüşle yürüyen küçük,güçlü kemikli,atletik yapılı bir köpek ırkıdır.

Karakter

Nederlandse Kooikerhondjes’i en iyi tanıyan insanlar onları zeki, memnun etmeye istekli, iyi huylu, neşeli ve yumuşak başlı olarak tanımlar. Ayrıca hassas bir yanları da vardır, bu yüzden kolayca ürkebilirler ve herkesle anlaşamayabilirler.büyük çocuklarla iyi anlaşıyor olsalar da küçük çocukları olan aileler için çok uygun değildir. Ayrıca sert oynayan köpeklere karşı pek hoşgörülü değildirler, ancak iyi huylu köpeklerle arkadaş olabilirler. Zeki, iyi huylu ve memnun etmeye istekli oldukları için, ancak aynı zamanda eğitilebilirlilkeri yüksektir.

Ördek Köpeği
Ördek Köpeği

Nederlandse Kooikerhondjes hiperaktif köpekler değildir, ancak canlıdırlar, bu nedenle düzenli fiziksel ve zihinsel aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Bu ırk yürüyüş yapmaktan yüzmekten, bir şeyi geri getirmekten ve saklambaç oynaöaktan keyif alırlar; dış mekanları keşfetmeyi severler.Kapalı bir arka bahçe, bu köpek ırkının orta düzeyde aktivite seviyesi için iyi olacaktırç

Haftalık olarak Kooikerhondje’nin orta uzunlukta tüylerini fırçalanması gerekir. Fırçalamak,köpeğin doğal yağlarının yeniden dağıtılmasına yardımcı olur ve istenmeyen tüylerden, kirden ve kepekten kurtulmanın iyi bir yoludur. Tüyler ne kadar uzun olursa, iyi bakım daha fazla gerekir.

Tarihi

17 yüzyıl Hollanda’sında bir ördek avında kullanılmak üzere geliştirildi,ancak o zamandan beri bir arkadaş olarak sevildi.Kooikerhondjes, Hollandalı usta sanatçılar Rembrandt Harmenszoon van Rijn ve Jan Steen’in resimlerindeki konuların içinde Hollanda Orta Çağ’da var oldukları görülür.

Ördek Köpeği
Ördek Köpeği

Başlangıçta Hollandalı yem köpekleri olarak biliniyorlardı, eğlenceli ve sağa sola koşan hareketleri ile davranışlarıyl ördekleri tuzağa düşürmek için kullanılıyorlardı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, popülaritesini büyük ölçüde azaldı Nederlandse Kooikerhondjes’in üremesinde bir düşüşe neden oldu ve İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse nesli tükendi.

1939’da Hollandalı soylu Baronesse von Hardenbroek van Ammerstol tarafından başlatılan bir yetiştirme programı aracılığıyla tekrar sayıları artmaya başladı.Bu cins çeviklik, koku çalışması,köpek rallisi ve itaat dahil olmak üzere çeşitli köpek sporlarında aktiftir AKC, 2018 Ocak ayında yeni köpek ırklarından biri olarak resmen tanıdı.

Yorumlar kapatıldı.