İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpeğim Oyun Oynarken Isırıyor

Köpekpedia

Köpek sahibi olanların en çok karşılaştıkları sorun “Köpeğim Oyun Oynarken Isırıyor” kısaca ısırma sorunudur ve bu sorunun cevabını sıklıkla ararlar.Temelinde yatan sorun köpekte değil sahibinin yavruluktan itibaren yanlış davranması ile ortaya çıkan davranış bozukluğudur.

Köpeğim Oyun Oynarken Isırıyor Sorusu İçin Yanıtlar

Yukarıda yer alan sorunun yanıtı köpeğin yaşı ile değişkenlik gösterecektir.Yavru köpeklerde ayrı yetişkin köpeklerde ayrı nedenleri vardır.

1-Yavru Köpek

Yavru köpeklerde sizi ısırmasın nedenleri ikiye ayrılır ve çözümleri farklıdır önce çözüm üretmek için hangi tip olduğunu anlamak gerekir.

1-İçgüdüsel Davranış:Yavru köpekler annelerinin yanında kardeşleri ile beraberken birbirlerini ısırırlar ve bu şekilde oyun oynarlar,bunu yaparken’de ısırmanın acı verici olduğunu anlarlar ve yapmamaları gerektiğini’de öğrenirler fakat aile ortamından erken ayrılan yavrular(60 günden önce) annesinden bu eğitimi alamazlar ve ısırmanın sorun çıkarmayacağını düşünürler sizide oyun oynarken bu nedenle ısırırlar.

Isıran Köpek Eğitimi
Isıran Köpek Eğitimi

2-Korku ve Sıkıştırma:Yavru köpeğinize kötü davranıyor yada severken onu çok sıkıştırıyor ve uzun süreli zorlayarak seviyorsanız,korkudan yada istemediği aşırı sevgi gösterisinden dolayı sizi ısırlar ve siz bu davranışınızı düzeltmediğiniz taktirde alışkanlığa dönüşür oyun esnasında’da aynı şeyleri yaparlar.

İlk sorunu çözmek için yapmanız gereken sizle oynamak istediğinde ve ısırmaya başladığında ona ısırabileceği bir oyuncak vermek ve oyuncağı ısırmasını sağlamak buda işe yaramıyorsa oyunu bırakıp yanından uzaklaşmak ve her yaptığında aynı rutine devam etmektir.4-5 defa buna devam ettiğinizde ısırdığında çok sevdiği oyunun bittiğini anlayacak ve bir daha yapmayacaktır.

İkinci sorunu çözmek oldukça zordur ve zaman isteyecektir;köpeğinize siz veya başka bir aile bireyi kötü davranmış ise tekrar size ve insanlara güvenmesi oldukça zaman alacaktır.Sabırla daha fazla vakit ayırmanız onun sevdiği şeyleri yapmanız gerekecektir bu en az 30 gün kadar uygulamanız gereken ve sürekliliği olan davranış biçimidir.Zamanla siz ısrarcı olduğunuz süre içinde azalacak ve sonunda artık sizi ısırmayacaktır.Hem oynamak istemesi hemde korkmasından kaynaklanmaktadır ve iyi yaklaşımla çözülecektir.

Aynı durum aşırı sıkıştırlarak sevilen yavru köpekler içinde geçerlidir sadece daha yavaş ve ön omuzlarından yavaşca sevmeniz oyun oynarken’de aynı şeyi yapmanız onun size güven duymasını sağlayacaktır ve ısırmayı bırakacaktır.

2-Yetişkin Köpek

Artık olgunlaşmış köpeklerde ise durum tamamen farklıdır;siz ona patron olduğunuzu anlatamadığınız için o size patronluk taslıyor ve sizi ısırma cüretini gösteriyor oyun bile olsa durum malesef budur,Sorunun kaynağı ise zamanında özellikle ergenliğe girdiği dönemlerde sizi üstünlük taslamak için 4-5 defa mutlaka denemiştir ve sizde tepki göstermediğiniz için artık kendini kral ilan etmiştir.

Köpeğim Oyun Oynarken Isırıyor
Köpeğim Oyun Oynarken Isırıyor

Yapmamız gereken sizi oyun oynarken ısırdığında oyunu bırakın ve hangi komutla kızıyorsanız kızın ve sırtınızı dönün onunla ilgilenmeyin size gelmek istediğinde hafifçe ittirin.Her denemesinde aynısını yapınuzun uğraşlar sonucu düzelecektir.Asıl sorun başta kontrolü ona vermeyecektiniz.

Yukarıdakiler’den farklı olarak çözülmeyecek sorun ise size ruhsal olarak sorunlu bir yavru satmış olmalarından kaynaklanabilir;bu durum piskolojik problemli anne ve babanın üretimde kullanılmasından çıkar ve çözümü yoktur o köpekten kurtulmalısınız aksi halde size ve çevrenize bugün yada yarın mutlaka ciddi zarar verecektir.

Yorumlar kapatıldı.